ملت ما
کدخبر : ۷۳۷۶
مرتبط با : سیاسی
تاریخ : ۱۴ مرداد ماه ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۵:۰۰
دستاورد مشترک روحانی و اصلاح‌طلبان برای «زندگی و سفره مردم» چه بود؟

در انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ اصلاح‌طلبان در حالی سمت حسن روحانی رفتند که او شخصیتی شناخته شده در جامعه نبود و عملا شانسی برای پیروزی نداشت ولی به مدد وعده‌های اغواکننده و وسوسه‌انگیز، در کنار حمایت اصلاح‌طلبان و مرحوم هاشمی رفسنجانی گوی سبقت را از رقبا ربود و پیروز انتخابات شد.

*وعده‌هایی برای «زندگی خوب» مردم

از تمام وعده‌های انتخاباتی، افکار عمومی همان «کلید» را خوب به یاد دارد ولی او برای پیروزی شعارها و حرف‌های اثرگذار زیادی هم بیان کرد. این جملات، وعده‌های حسن روحانی در سال ۹۲ است که تحقق یکی از آنها می‌توانست، «زندگی خوب» خیلی‌ها که می‌خواستند مردم زندگی مرفهی داشته باشند را فراهم کند:

«برنامه مدون من علاوه بر راه حل های [بلندمدت] برای رفع این مشکلات؛ راه حل های کوتاه مدت یک ماه و ۱۰۰ روزه برای حل مشکلات و معضلات اقتصادی، اجتماعی و سیاست داخلی و خارجی پیش بینی شده است که ما می توانیم در یک فرصت کوتاه شاهد تحول اقتصادی باشیم.» (حضور در برنامه تلویزیونی . مقابل با دوربین، ۷ خرداد ۱۳۹۲)

وقتی در یک کنفرانس مطبوعاتی در سال۹۶ درمورد سرنوشت این وعده پرسیدند، گفت «مگر کسی عقل نداشته باشد که بگوید ۱۰۰ روزه مشکلات را حل می‌کنم» و اینگونه وعده ۴سال قبل خود را پس گرفت: «من نگفتم مشکلات را صد روزه حل می‌کنم، من گفتم اگر به دولت برسم گزارش صد روزه‌ای از کارهایی که کردم به مردم ارائه می‌دهم. کسی که مشکلات را یک شبه حل می‌کرد رفته است. من چهار سال منتظر این سؤال بودم که این دروغ را آشکار کنم.»

* مردمی که قرار بود نیازی به ۴۵۵۰۰تومان نداشته باشند

«دولت تدبیر و امید به دنبال این است که آنچنان مردم را از درآمد سرشار کند که اصلاً به یارانه ۴۵ هزار تومانی نیازی نداشته باشند.» (برنامه گفتگوی ویژه خبری، ۶ خرداد ۱۳۹۲)

این وعده حسن روحانی در حالی است که طبق برآورد کارشناسان اقتصادی، مبلغ یارانه باید سالانه افزایش ۱۰ درصدی می‌داشت تا ارزش آن حفظ می‌شد؛ اما همزمان با رشد نرخ تورم و کاهش بیش از ۲۵ درصدی قدرت اقتصادی مردم، کاهش ارزش پول ملی نیز اتفاق افتاد و ارزش یارانه ۴۵ هزار تومانی آذر ۸۹ به کمتر از ۱۵ هزار تومان در دو سال اخیر رسیده است.

*ارتقای پاسپورت ایرانی و پول ملی

وعده دیگری که دولت منتخب اصلاح طلبان داده بود، بازگشت ارزش ریال و پاسپورت ایرانی به جایگاه اصلی خود بود. روحانی ۱۸خرداد۹۲در ورزشگاه شهید شیرودی گفته بود: «اگر می خواهید ریال ایرانی به جای اول خود برگردد، اگر می‌خواهید گذرنامه ایرانی به احترام خود برگردد، پای صندوق آراء بشتابید.»

*حاشیه‌سازی‌های اصلاح طلبانه

مسئله‌ صرفا مسئولیت‌ناپذیری از طرف اصلاح‌طلبان در قبال زندگی مردم نیست بلکه این است که آنها با پیش کشیدن مسائل حاشیه‌ای نمکی بر زخم مردم می‌شوند.

برای مثال در حالی که قیمت گوشت در کنار سایر اقلام اساسی طی ۶ماه اخیر به طور انفجاری افزایش یافته و به بالای ۱۰۰ هزار تومان رسیده و زندگی مردم را تحت تاثیر قرار داده، دولتمردان به حاشیه‌ها دامن زده و اصلاح‌طلبان به این آتش می‌دمند.

روحانی در سخنان بهمن‌ماه خود در دیدار وزیر، معاونین و مدیران وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفته بود: «دیدیم که پس از فیلتر هر امکانی، فیلترشکن آن ایجاد شد و هر چه تلاش کردیم بطور روزانه فیلترشکن‌های جدید ارائه شد و در نتیجه، زیان و آسیبی که به ویژه به جوانان و فرزندان ما از ناحیه استفاده از فیلترشکن‌ها وارد شد، بیشتر از زمانی است که به طور عادی مثلاً از همان نرم‌افزاری که فیلتر کردیم، استفاده می‌کردند…. متأسفانه در مسئله حجاب، اول از زن شروع می‌کنیم در حالی که قرآن ابتدا مرد را از نگاه هرز دور می‌کند، اما ما می‌رویم و به خاطر حجاب دختران و زنان را دستگیر می‌کنیم.»