ملت ما
کدخبر : ۶۵۷۶
مرتبط با : سیاسی
تاریخ : ۲۷ تیر ماه ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۲:۵۹
استعفای زودتر از موعد مدیرکل آژانس/ چه کسی جانشین آمانو می شود؟
دیپلمات های آگاه از تصمیم مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی برای کناره گیری زودتر از موعد از این مسئولیت خبر می دهند.

به گزارش گروه سیاسی برنا، دیپلمات های آگاه و مطلع اعلام کردند: یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی قصد دارد در ماه مارس سال آینده زودتر از موعد از این سمت کناره گیری کند. علت استعفای آمانو یک بیماری اعلام نشده است که موجب ضعف وی طی یک سال گذشته شده است.
بر اساس این گزارش، آمانو دیپلمات ۷۲ساله ژاپنی در سال ۲۰۱۷ میلادی برای سومین دوره چهارساله تا نوامبر ۲۰۲۱ میلادی به عنوان مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی انتخاب شده است.
به گزارش نیویورک تایمز، استعفای آمانو می تواند سؤالات و ابهامات زیادی را درباره آینده مسئولیت های آژانس به وجود آورد، هرچند تعداد کمی از تحلیلگران و کارشناسان سیاسی بر این باورند که کناره گیری آمانو تغییر بزرگ و مهمی را در فعالیت های آژانس در مدیریت برنامه هسته ای ایران و سایر مسائل حساس ایجاد خواهد کرد. آمانو بارها بر این مسئله تأکید کرده است که فعالیت آژانس فنی است تا اینکه سیاسی باشد.
شورای حکام آژانس بین المللی انرژی باید تا مارس آینده یک جانشین را برای آمانو انتخاب کند. فرد انتخاب شده باید از سوی کنفرانس عمومی و کلی آژانس مورد پذیرش واقع گردد و نشست مجمع عمومی آژانس قرار است سپتامبر برگزار شود.
۲ نامزد جدی برای جانشینی آمانو عبارتند از «رافائل گروسی» نماینده آرژانتین در آژانس بین المللی انرژی اتمی و «کورنل فروتا» اهل رومانی که مذاکره کننده ارشد آژانس و مدیر دفتر آمانو به شمار می رود.
وضعیت سلامتی آمانو از سپتامبر گذشته که وی برای درمان پزشکی به خارج اتریش سفر کرده است، نگران کننده بوده است.