۲۵‌میلیون ایرانی کرونا گرفته‌اند
آمار رییس‌جمهور درباره تعداد مبتلایان کرونا در کشور و احتمال ابتلای 35‌میلیون نفر دیگر خبرساز شد

دیروز روز ارقام شگفت‌انگیز کرونا بود. ساعاتی بعد از آنکه سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد رکورد قبلی شمار ابتلای روزانه این بیماری با ۲۳۰‌هزار و ۳۷۰‌مبتلا شکسته شد و به رقم ۲۳۷‌هزار و ۷۴۳‌مورد رسیده است، رییس‌جمهور ایران نیز در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد تخمین زده می‌شود ۲۵‌میلیون ایرانی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و ۳۰ تا ۳۵‌میلیون نفر دیگر در معرض ابتلا هستند.

آمار روزانه مبتلایان، بستری‌شدگان و جان‌باختگان کرونا در کشور همچنان بالاست و با وجود هشدارهای بسیار مسوولان وزارت بهداشت و کادر درمانی کشور، برخی هموطنان همچنان به این هشدارها بی‌توجه هستند. سخنگوی وزارت بهداشت و درمان روز گذشته اعلام کرد که ۲۱۶۶بیمار جدید کرونایی در سراسر کشور شناسایی شده‌اند که از این تعداد ۱۲۹۳‌نفر بستری شده‌اند. خانم سیماسادات لاری همچنین گفت: در فاصله ظهر روز جمعه تا ظهر روز شنبه تعداد ۱۸۸‌نفر از بیماران بدحال کرونایی جان خود را از دست داده‌اند که بر این اساس مجموع فوتی‌های این بیماری در کشور در آستانه ۱۴‌هزار نفری شدن قرار گرفت و به ۱۳‌هزار و ۹۷۹‌نفر رسید. البته براساس آمارهای وزارت بهداشت تاکنون ۲۳۵‌هزار و ۳۰۰‌نفر از بیماران در سراسر کشور بهبود یافته و از بیمارستان‌ها مرخص شده‌اند. نکته قابل تأمل نیز این است که در شرایط فعلی ۳۵۲۹نفر از بیماران مبتلا به کرونا در وضعیت شدید این بیماری در بخش‌های مراقبت ویژه هستند.
سخنگوی وزارت بهداشت درباره وضعیت استان‌های مختلف کشور از بابت شیوع این بیماری نیز اظهار داشت: استان‌های آذربایجان‌شرقی، ایلام، بوشهر، خراسان‌رضوی، خوزستان، زنجان، گلستان، مازندران، کرمان و فارس در وضعیت قرمز قرار دارند.

شاید ۳۵‌میلیون ایرانی دیگر کرونا بگیرند
سخنان صبح دیروز آقای حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا نیز بازتاب زیادی در رسانه‌های کشور و نیز بین مردم داشت. رییس‌جمهور دیروز در این جلسه با اشاره به اینکه شرایط ما شرایطی است که ایمنی جمعی و واکسن برای این ویروس وجود ندارد، گفت: در گزارشی که از وزارت بهداشت به دستم رسیده، آمده است که تخمین زده می‌شود در ۱۵۰‌روز اخیر  ۲۵‌میلیون ایرانی به این ویروس مبتلا شده‌اند و بیش از ۲۰۰‌هزار نفر در بیمارستان‌ها بستری بوده و حدود ۱۴‌هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند و ۳۰ تا ۳۵‌میلیون نفر دیگر در معرض ابتلا خواهند بود. وی افزود: اگر این گزارش را مبنا قرار دهیم تعداد بستری‌ها دو برابر عدد فعلی ۲۰۰‌هزار نفر خواهد بود که در ۱۵۰‌روز اخیر شاهد بودیم. ما باید خود را از لحاظ تخت و امکانات آماده کنیم که با شرایط آینده مقابله کنیم. روحانی تاکید کرد: از هر هزار نفر طبق این گزارش پانصد نفر متوجه ابتلا نمی‌شوند، حدود ۳۵۰‌نفر علائم خفیف دارند و ۱۵۰‌نفر ممکن است نیاز به بستری پیدا کنند. پس ما چند میلیون نفر دیگر را برای بستری احتمالاً در پیش داریم.
رییس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود به نخستین استان‌هایی که با ویروس کووید۱۹ درگیر شدند هم اشاره کرد و گفت: انتشار ابتلا در کشور احتمالاً از قم و گیلان آغاز شده که به مسافرانی بازمی‌گردد که از ووهان به قم وارد شدند؛ این سفرها مربوط به مسائل اقتصادی و در گیلان مربوط به مسائل دانشجویی و تفریحی بوده است. وی ادامه داد: موج اول را عبور کرده‌ایم و موج دوم عمدتاً مربوط به پایبندی مردم به آداب و سنن است؛ عزا و عروسی، مهمانی‌ها و ایام تعطیلات تابستانی و روابط اجتماعی خاص ماست که توجه خاصی هم در آن به این بیماری نشده است.

ترس مردم ریخت
رییس‌جمهور در ادامه این جلسه با بیان اینکه در شرایط فعلی سه راه‌حل اساسی وجود دارد، اظهار کرد: ما همه باید به توصیه‌های وزارت بهداشت در این زمینه عمل کنیم و کم‌هزینه‌ترین و موثرترین آن ماسک است که در کنار آن فاصله‌گذاری اجتماعی و جلوگیری از تجمعات و رعایت بهداشت فردی و شستن دست می‌تواند مشکلات ما را تا اندازه زیادی حل کند. روحانی با بیان اینکه پنج دارو در اختیار ماست تا با کرونا مقابله کنیم، اظهار کرد: از همه عزیزانی که در این زمینه کار می‌کنند تشکر می‌کنیم و امیدواریم برای واکسن هم به نتیجه برسند. در شرق آسیا این بیماری سریع‌تر جمع شده و مشکل راحت‌تر حل شده است و دلیلش این است که آنان تجربه سارس را در‌۲۰۰۳ و بعد آنفلوآنزای خوکی و مرغی را پس از آن داشتند و مردم هم اطاعت خوبی از دستورالعمل‌های پزشکی انجام داده و هیچکس هم بیماری و ابتلایش را مخفی نمی‌کرده است.

آمار ۲۵‌میلیون از کجا آمد؟
اینکه ۲۵‌میلیون ایرانی تاکنون به کرونا مبتلا شده‌اند خبری بود که دیروز سر و صدای زیادی بین مردم ایجاد کرد. بعد از انتشار این خبر دبیر کمیته علمی ستاد کرونا در این باره توضیحاتی ارائه کرد و گفت: این آمار نشان‌دهنده افرادی است که با بیماری کووید۱۹ مواجهه داشته‌اند. دکتر مصطفی قانعی در تشریح بیشتر این موضوع گفت: ما کیتی به نام کیت الایزا داریم که IGG و ایمونوگلوبولین‌M را اندازه‌گیری می‌کند. تست الایزا نشان می‌دهد که فرد در گذشته به کرونا مبتلا شده، بهبود‌یافته و در حال حاضر پادتن در بدنش موجود است، اما به هیچ‌وجه به این معنا نیست که این فرد اکنون بیمار است. وی افزود: بنابراین تست الایزا نشان می‌دهد که فردی مبتلا شده، بهبود یافته و در حال حاضر پادتن در بدنش موجود است. این تست برای اقدامات اپیدمیولوژیک و تحقیقاتی مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما در کار تشخیص استفاده نمی‌شود. دبیر کمیته علمی ستاد کرونا تاکید کرد: زمانی که وزارت بهداشت اعلام می‌کند که ۲۵‌میلیون نفر یا نزدیک به ۲۰‌درصد جمعیت ایران، به کرونا مبتلا شده‌اند، به معنای همان گروه مبتلای خفیف هستند که مشکلی نداشتند که بخواهند به پزشک مراجعه کنند و تست مولکولی تشخیصی از آن‌ها گرفته شود. بنابراین این آمار به معنای تعداد بیمار نیست، بلکه تعداد بیماران همان کسانی هستند که یا بستری می‌شوند و یا آنقدر علائم دارند که تست‌PCR برایشان انجام شده و بیماری‌شان تشخیص داده می‌شود.

تاریخ انتشار : ۲۹ تیر ماه ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۲۳
شناسه مطلب : 17456
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی