رشد دلار و سکه با شتاب متفاوت
/ شکست سنگین دلار مقابل سکه در بازدهی ۴۰روزه

اقتصادنیوز؛ امروز چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۹ بازار طلا و ارز هر دو مسیر افزایشی را طی کردند اما دلار با شتاب بیشتری این مسیر را پیمود. از سوی دیگر بررسی بازدهی شاخص ارزی و فلز گرانبهای داخلی در ۴۰ روز نخست سال ۹۹ حاکی از سوددهی پایین دلار نسبت به سکه است.

به گزارش اقتصادنیوز؛ روز چهارشنبه سرعت رشد دلار تندتر شد و سکه تمام بهار آزادی به مسیر افزایشی بازگشت.

در دهمین روز اردیبهشت ماه شاخص بازار ارز ۲۰۰ تومان افزایش را به ثبت رساند و به بهای ۱۶ هزار و ۲۳۰ تومان رسید. این در حالی بود که روز سه شنبه اسکناس آمریکایی تنها ۳۰ تومان رشد قیمت را به ثبت رسانده بود.

رشد روز چهارشنبه موجب شد که بازدهی دلار از ابتدای سال ۹۹ به حدود ۱.۴ درصد برسد که بسیار کمتر از بازارهای رقیب بوده است. به عنوان مثال، در بازار فلزات گران بها، سکه تمام بهار آزادی رشد بسیار بیشتر ۶ درصدی را نسبت به دلار تجربه کرده است.

سکه امامی روز چهارشنبه رشد نه چندان قابل توجه ۲۵ هزار تومانی را تجربه کرد و به بهای ۶ میلیون و ۴۸۵ هزار تومان رسید.

با این حال، همین سطح قیمتی بیانگر آن است که ارزشمندترین سکه بازار داخلی در سال جاری، ۶.۳ درصد بازدهی را به ثبت رسانده است. قیمت طلای جهانی در تاریخ ۲۷ اسفند پشت سد هزار و ۵۰۰ دلاری قرار داشت و اکنون در حوالی مرز هزار و ۷۰۰ دلاری قرار گرفته است.

در نتیجه طبیعی به نظر می رسد که سکه در مقایسه با دلار در بازار داخلی رشد بیشتری را تجربه کرده باشد. سکه تاثیر افزایشی خود را از حدود ۲۰۰ دلار افزایش اونس طلا بدست آورده است.

همین مساله قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار را نیز تحت تاثیر قرار  داده است. طلای ۱۸ عیار امروز به قیمت ۶۴۲ هزار تومان رسید و بازدهی خود از ابتدای سال را به ۵/۷ درصد رسانید. البته بازدهی هیچ کدام از این بازارها قابل قیاس با بازار سهام نیست که از ابتدای سال تاکنون بیش از ۷۰ درصد افزایش ارزش را تجربه کرده است.

با توجه به این آمارها، به وضوح شکست دلار در برابر سایر دارایی ها به چشم می آید. حتی رشد دلار به اندازه ای نبوده است که بتوان برای آن مزیتی نسبت به سپرده بانکی قائل بود. با این حال، آیا چنین وضعیتی در ادامه سال نیز پایدار خواهد بود و دلار هم چنان در برابر سایر دارایی ها حرفی برای گفتن نخواهد داشت. مسلما پاسخ به این سوال آسان نیست؛ ولی حداقل دو نکته را  می دانیم؛ در صورتی که بورس از فاز هیجان خارج شود، احتمال بازگشت بخشی از تقاضا و نقدینگی به بازار ارز وجود دارد و در صورتی که طلای جهانی کاهشی شود، احتمالا سکه بازان برای حفظ ارزش دارایی خود اقدام به خرید دلار خواهند کرد.

با این حال، در شرایط کنونی به خوبی مشخص شده است که تا زمانی که این ارز زیر سطح مقاومتی ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومانی قرار دارد، معامله گران فنی تمایلی برای حضور قدرت مند در بازار ندارند. شاخص ارزی از ابتدای سال گرفتار بازه ۱۵ هزار و ۵۰۰ تا ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان شده است و میزان نوسانات در این بازار در مقایسه با سایر بازارها چنان محدود شده است که دیگر کمتر توجهی را به خود جلب می کند.

این در حالی است که دلار در ۶ ماه ابتدایی سال ۹۷ توجهات را به خود خیره کرده بود و مرتب از یک کانال به کانال دیگر می رفت. در آن مقطع زمانی کمتر کسی تصور می کرد که روزی ترمز بازار ارز کشیده شود؛ ولی نکته جالب این است که از اوایل مهر ۹۷ که دلار  برای دقایقی به کانال ۱۹ هزار تومانی رفت، دیگر قیمت تا روز جاری حتی نزدیک به این سطح نیز نشده است.  در واقع هر بازار هیجانی زمانی از حرکت می ایستد و به همین منظور است که به بازیگران بازار پیشنهاد می شود سعی کنند، هیجانات معاملاتی خود را مدیریت کنند.

در این میان، باید به این نکته اشاره کرد که افزایش سرعت رشد دلار در روز چهارشنبه، برخی معامله گران را به ادامه رشد این ارز نسبت به قبل امیدوارتر کرده است. علت چنین انتظاری نزدیک شدن حواله درهم به مرز ۴ هزار و ۵۰۰ تومانی عنوان شده است.

تاریخ انتشار : ۱۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۰۲
شناسه مطلب : 15686
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی