یکی از آسیب‌های کرونا تبعات اقتصادی آن است که تعطیلی کسب‌وکارها و کاهش تقاضا را می‌‎توان از اصلی‌ترین علائم آن دانست. اغلب کشورها به همان اندازه که برنامه‌ریزی برای مسائل بهداشتی داشته‌اند، برای موضوعات اقتصادی هم اقدامات ویژه‌ای انجام داده‌اند. متاسفانه در کشور ما آمادگی لازم در این رابطه وجود نداشت. در واقع دولت خیلی دیر درباره برنامه‌های پیش‌بینی شده به جمع‌بندی رسید و در عین حال تاکنون فقط بخش کوچکی از کمک‌های در نظر گرفته شده یعنی پرداخت یک بسته ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومانی، محقق شده است. همین اقدامات ابتدایی باعث شده است اکثر مشاغلی که معیشت خود را در گرو درآمدهای روزانه می‌بینند، بدون اعتماد به دولت برای حمایت از خود، راهی خیابان‌ها برای ادامه حیات شوند با علم به اینکه کرونا در کمین‌شان نشسته و ممکن است زندگی‌شان را در این راه ببازند.  به گزارش «وطن امروز»، اقدامات اقتصادی دولت پس از شیوع کرونا را می‌توان در قالب ۳ بسته حمایتی تشریح کرد.

***

بسته حمایت از کارفرما
سازمان تامین اجتماعی نسبت به امهال ۳ ماهه (اسفند ۹۸ و فروردین و اردیبهشت ۹۹ ) حق بیمه کارفرمای مشاغل متضرر از کرونا اقدام کند. بانک رفاه کارگران مبلغ ۲هزار میلیارد تومان تسهیلات با اتکا به منابع داخلی، منابع بین‌بانکی یا خط اعتباری در اختیار سازمان تامین اجتماعی قرار داده و سازمان برنامه و بودجه نیز مبلغ ۲ هزار میلیارد تومان از بدهی دولت به این سازمان را در سال ۹۹ پرداخت می‌کند.
همچنین هزینه‌های برق و گاز و عوارض شهرداری کسب‌وکارهای حوزه گردشگری، حمل‌ونقل و تولید‌کنندگان برای دوره ۳ ماهه منتهی به اردیبهشت‌ماه سال ۹۹ استمهال می‌شود. حسن روحانی نیز اعلام کرد ۷۵۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به رسته‌های مختلف شغلی پرداخت شود.  رئیس‌جمهور از بانک مرکزی و وزارت صمت خواسته است سریعا روندی در این زمینه طراحی و به مرحله اجرا گذاشته شود.
***
بسته حمایت از نیم دهک اول
– حمایت از خانوارهای کم‌درآمد در ۲ بخش اعطای بسته کمک بلاعوض و تسهیلات
– بسته کمک بلاعوض برای حدود ۳ میلیون نفر در ۴ مرحله شامل اسفندماه سال ۹۸ و ۳ ماهه اول سال ۹۹ از مبلغ ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان جمعا به مبلغ ۳۲۸ میلیارد تومان
– پرداخت تسهیلات یک تا ۲ میلیون تومانی برحسب بعد خانوار به حدود ۴ میلیون سرپرست خانوار کم‌درآمد با تشخیص وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با نرخ ۱۲‌درصد سود که باید درصد آن توسط گیرنده پرداخت شود.
***
بسته حمایت از کسب‌وکارهای بیشتر آسیب‌دیده از کرونا
این بسته برای کسب‌و‌کارهایی در نظر گرفته شده است که بیشترین آسیب را از کرونا دیده‌اند. این کسب‌وکارها با عنوان مشاغلی که فاقد درآمد ثابت هستند، قید شده و موارد مشمول آن عبارتند از رانندگان تاکسی، دستفروشان و کارگران فصلی روزمزد که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی وظیفه شناسایی آنها را دارد. در این طرح برای خانواده‌های یک نفره یک میلیون تومان و برای خانواده‌های با تعداد بیش از این ۲ میلیون تومان کارت تسهیلات اعتباری خرید اضطراری در نظر گرفته شده و ۴ میلیون خانوار را پوشش می‌دهد. به گفته علی ربیعی، سخنگوی دولت، بازپرداخت این اقساط ۲۷ ماهه است و از محل یارانه‌های معیشتی و نقدی برداشت می‌شود. شاغلان دارای درآمد ثابت از قبیل کارکنان دولت، مستمری‌بگیران بازنشسته و مستمری‌بگیران نهادهای حمایتی مشمول این طرح نمی‌شوند.
تاریخ انتشار : ۱۷ فروردین ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۰۸
شناسه مطلب : 14757
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی