حراج اطلاعات کاربران ایرانی در اینترنت
در حالی شاهد چنین اتفاقی هستیم که رسانه و افکار عمومی کشور درگیر ویروس کرونا است اما با این حال نمیشود از مسبب یا کسانی که باید پاسخگوی این امر باشند مثل وزارت ارتباطات و شخص خود وزیر و دیگر دستگاه های اجرایی گذشت ، چرا که وجود چنین حفره های امنیتی در بخش ارتباطی و فناوری کشور بسیار خطرناک است و نیاز به پاسخگویی و پیگیری جدی دارد که فعلا مرکز ماهر به صدور بیانیه اکتفا کرده است.

در هفته جاری اطلاعات خصوصی افراد در شبکه‌های اجتماعی و همچنین سازمان ثبت احوال به سرقت رفت
مرکز ماهر: بانک‌های اطلاعاتی فاقد امنیت به مقام قضایی معرفی می‌شوند
مرکز ماهر ضمن اعلام خبر دور جدید رصدهای خود برای کشف بانک‌های اطلاعاتی باز اعلام کرد: تمام بانک‌های اطلاعاتی که فاقد امنیت لازم باشند، شناسایی و اگر ظرف ۴۸ساعت مشکل‌شان برطرف نشود، به منظور حفاظت از حریم خصوص شهروندان به مراجع قضایی معرفی می‌شوند.
در هفته جاری اطلاعات خصوصی افراد عضو در یک اپلیکیشن ایرانی مورد تعرض قرار گرفت. اطلاعات ۵ میلیون عضو اپلیکیشن “سیب‌اپ” در معرض فروش و افشا قرار گرفتند. اطلاعات این اپلیکیشن که راه‌حلی برای دریافت برنامه‌های اپ استور است، به دلیل ضعفی که در بانک اطلاعاتی آن‌ها وجود داشت در معرض تهدید قرار گرفت. اخباری نیز حکایت از لو رفتن اطلاعات دو دستگاه دولتی داد که هنوز تایید نشده‌اند.

همچنین اطلاعات ۴۲ میلیون کاربر ایرانی تلگرام به سرقت رفت و در فضای مجازی منتشر شد. به تازگی نیز گفته شده است که یک گروه هکری موفق شدند اطلاعات هویتی ایرانیان را به راحتی از سایت زمان ثبت احوال به دست آورده و در فضای مجازی منتشر کنند.

افشای اطلاعات هویتی ایرانیان|مرکز ماهر: بانک‌های اطلاعاتی فاقد امنیت به مقام قضایی معرفی می‌شوند

به همین دلیل و دلایل مشابهی که هر از گاهی شاهد آن هستیم مرکز ماهر (مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه‌ای) که زیرمجموعه سازمان فناوری اطلاعات به حساب می‌آید، با صدور بیانیه‌ای برای دستگاه‌های دولتی و حاکمیتی و صاحبان کسب‌وکارها از آن‌ها خواست ضعف‌های بانک‌های اطلاعاتی خود را از بین ببرند، چرا که در صورت رصد ضعف‌های امنیتی و برطرف نشدن آن‌ها ظرف ۴۸ ساعت، آن‌ها به مراجع قضایی معرفی خواهند شد.

در این بیانیه آمده است: با توجه به گسترش استفاده از فناوری اطلاعات در دوران کرونا و همچنین در ادامه درز گسترده و تاسف‌بار اطلاعات کاربران و شهروندان ایرانی و نقض حریم خصوصی آنها که متاسفانه تاکنون بارها اتفاق افتاده است؛ در این ایام نیز بانک اطلاعاتی حاوی اطلاعات میلیون‌ها کاربر ایرانی تلگرام و سپس حجم بزرگی از کاربران یکی از بازارهای ایرانی نرم‌افزارهای آیفون افشا شده و در فضای مجازی در حال فروش است. این موضوع و امثال آن علاوه بر نقض حریم خصوصی شهروندان، منجر به بروز تهدیدات مختلفی علیه افراد، سازمان‌ها، کسب و کارها و … می‌شود.

تاریخ انتشار : ۱۵ فروردین ماه ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۴۳
شناسه مطلب : 14699
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی