وضع سیل‌زده‌های فروردین به‌وقتِ مرداد۴ ماه از سیلاب گذشت، مشکلاتی که همچنان باقی است

سیل روزهای ابتدایی سال ۹۸ حدود چهار ماهی می‌گذرد ولی همچنان مشکلات در برخی مناطق و روستاها به قوت خود باقی است، وضعیت سیل‌زده‌های فروردین‌ماه در مردادماه تعریفی ندارد.

حدود چهار ماه از وقوع سیل ویرانگر در شهرستان پلدختر می‌گذرد، زیرساخت‌های شهری، پل‌ها، ابنیه، جاده‌های مواصلاتی و راه‌های روستایی خسارت‌های فراوانی دیده‌اند و اما روند بازسازی این زیرساخت‌ها در شهرستان به‌کندی پیش می‌رود.

اگرچه بخشی از این خسارت‌ها ازجمله ترمیم پل‌ها تا حدود زیادی در روستاها رفع شده اما هنوز مشکلات فراوانی در زمینه مسکن، کشاورزی، باغات، بهداشت، مدارس، کسب‌وکار و… پیش روی مردم است و موجب نگرانی و دغدغه سیل‌زدگان پلدختر شده و رفع آن‌ها نیاز به توجه بیشتر دارد.

برای اطلاع از کم و کیف مسائل و مشکلات به مناطق سیل‌زده شمال و جنوب شهرستان پلدختر رفته و پای درد دل سیل‌زدگان نشسته است. با هم مشکلات، دغدغه‌ها، انتظارات آن‌ها را می‌خوانیم.

مردم زیر چادر و کولرها در انبار / تعلل در رسیدگی به سیل‌زدگان نارواست

آیت‌الله میرعمادی نماینده ولی‌فقیه در لرستان و امام‌جمعه خرم‌آباد هم با تأکید بر اینکه مردم ما، مردم نوع‌دوستی هستند و در شرایط سخت کمک‌کار و یاری‌رسان همدیگر هستند، گفت: این مردم کمک‌های خود را برای سیل‌زدگان اختصاص دادند و ما هم وظیفه‌داریم کمک‌ها را به‌سرعت به مردم سیل‌زده برسانیم، خدای متعال یک آزمون و امتحان بزرگ برگزار کرد و حادثه‌ای اتفاق افتاد، مردم به کمک آمدند، ما چرا مضایقه کنیم؟ چرا کمک‌های مردم را حبس کنیم؟ وظیفه‌داریم که این کمک‌ها را به‌سرعت به مردم برسانیم.

برخورد با بانک‌های متخلف / ‏‬ لزوم تسریع در احداث دیواره‌های ساحلی

سید موسی خادمی استاندار لرستان هم در سخنانی با بیان اینکه ۲۹ هزار و ۴۹۰ مورد برای دریافت تسهیلات به بانک‌ها معرفی شده‌اند، اظهار داشت: در مجموع تا کنون ۲۵ هزار مورد از این تعداد انعقاد قرار داد شده است.

وی با بیان اینکه ۲۳ هزار و ۹۲۴ مورد نیز موفق به دریافت تسهیلات شده‌اند، افزود: در مجموع بانک‌های استان ۴۳۴ میلیارد تومان به سیل زدگان پرداختی داشته‌اند که از این میزان ۴۳۲ میلیارد تومان به حوزه مسکن و دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان به حوزه کشاورزی پرداخت شده است.

استاندار لرستان بیان داشت: ۷۳ میلیارد تومان کمک بلاعوض مسکن به سیل زدگان پرداخت شده و دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان نیز کمک بلاعوض حوزه کشاورزی به سیل زدگان استان پرداخت شده است.

خطر بیماری‌های عفونی به دلیل عدم دفع فاضلاب خانه‌ها

یکی دیگر از اهالی روستای «چم مهر» در گفت‌وگو با خبرنگار مهر افزود: در رابطه با ساخت‌وساز منازل تخریب‌شده بنیاد مسکن منزل مسکونی‌ام را «تعمیری نوع یک» معین کرده و هنوز سهمیه سیمان نگرفته‌ام و در بلاتکلیفی به سر می‌برم.

احمدی اضافه کرد: هم‌اکنون بهداشت روستا باوجود مسدود بودن جداول منتهی به رودخانه با مشکل مواجه است و فاضلاب منازل خروجی ندارد و این امر باعث بیماری‌های عفونی به‌ویژه در کودکان خواهد شد.

یکی دیگر از اهالی روستای «چم مهر» در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: برخی سیل‌زدگان در این روستا به‌صورت چند خانوار در یک ساختمان بزرگ زندگی می‌کردند و در جریان سیل هرکدام با از دست دادن تمام وسایل زندگی خود دچار آسیب شده و خسارت‌دیده‌اند.

احدالله پناهنده اظهار داشت: متأسفانه این خانوارهای متضرر از سیل از سوی دهیار و شورای روستا موردپذیرش هستند اما بنیاد مسکن نام آن‌ها را از لیست خارج کرده است.

تکلیف زمین‌های کشاورزی تخریب شده از سیل هنوز مشخص نشده است

عضو شورای روستای «چم مهر» نیز در گفت‌وگو با خبرنگار مهر گفت: با توجه به ساخت‌وساز جدید در روستا قرار بود ابتدا مسئله سازه و دیواره برای کنترل آب حل شود تا با نخستین باران پاییزی ساخت‌وسازهای جدید تحت تأثیر سیلاب از بین نرود اما تاکنون این امر در حد شعار باقی‌مانده است.

علی‌اکبر کلانتری اظهار داشت: بسیاری از اهالی روستای «چم مهر» تاکنون موفق به دریافت تسهیلات معیشتی نشده‌اند و زیرساخت‌های روستا ازجمله جداول نیاز به بازسازی دارند.

عضو شورای روستای «چم مهر» گفت: خسارت موتور تلمبه‌هایی که سیل آن‌ها را با خود برده و وسیله امرارمعاش مردم بوده تاکنون پرداخت‌نشده و این موضوع باعث خسارت به کشاورزی و باغات می‌شود.

وی افزود: کشاورزانی که در این روستا موتور تلمبه گازوئیلی برای آبیاری مزارع دارند هر روز دربه‌در برای تهیه سوخت هستند، کسی پاسخگو نیست و تکلیف زمین‌های کشاورزی تخریب‌شده از سیل هنوز مشخص نشده است.

کلانتری اضافه کرد: جاده روستایی بین «چم مهر» و روستای «میدان بزرگ» به‌عنوان تنها جاده اضطراری و در حقیقت راه نجات این روستا در مواقع ضرورت و طغیان رودخانه، قرار بود آسفالت شود که تاکنون در این رابطه اقدام عملی صورت نگرفته است.

تاریخ انتشار : ۶ مرداد ماه ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۵۵
شناسه مطلب : 6880
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی