۱.۵ میلیون مالک خانه خالی پیامک مالیاتی دریافت کردند
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ۱.۵ میلیون مالک خانه خالی پیامک مالیاتی دریافت کردند، گفت: مالیات خانه‌های خالی که مالک آن‌ها زیر ۱۸ ساله‌ها هستند را باید قیم و سرپرست آن‌ها بپردازند.

محمود محمودزاده معاون امور مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسارزی با اشاره به ارسال پیامک مالیاتی به مالک خانه‌های خالی، اظهار داشت: در مرحله اول اطلاعات واحد مسکونی خالی از سکنه به مالک پیامک می‌شود و این مهلت به مالک داده شده که نسبت به این اطلاعات در صورت نادرست بودن، در قالب پیامک برگشت اعتراض خود را ارسال کند.

وی ادامه داد: با آغاز به کار سامانه، روزانه متوسط بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار پیامک به مالکان خانه‌های خالی ارسال شده است و تا الان به تعداد ۱.۵ میلیون پیامک به مالک خانه‌های خالی رسیده ایم.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: مالکان گروه به گروه پیامک برگشت تایید اطلاعات و یا عدم تایید آن را ارسال می‌کنند و و برگشت اطلاعات در حال انجام است. پس از انجام این عملیات، اطلاعات پردازش و صحت سنجی خواهند شد.

محمودزاده با بیان اینکه هم به مالکان حقیقی و هم حقوقی پیامک ارسال شده است، گفت: از حقوقی‌ها به شماره‌ای که ثبت شده پیامک ارسال می‌شود که آن شماره می‌تواند شماره تماس اعضای هیات مدیره یا شماره ثبتی شرکت باشد.

وی در پاسخ به این سوال که هنوز ضرایب مالیاتی در مجلس برای مالیات ستانی از خانه‌های خالی تصویب نشده است و در این شرایط چطور اخذ مالیات از خانه‌های خالی را آغاز می‌کنید، اظهار داشت: طبیعتا هر زمانی که ضرایب مالیات بر خانه‌های خالی در مجلس تصویب شود تاریخ ملاک عمل است و عطف به ما سبق نمی‌شود. این اقدامات براساس قانون مصوب سال ۹۴ بوده و تا زمانی که مصوبه جدید از مجلس خارج نشود، همه ضرایب براساس قانون قبل خواهد بود.

معاون وزیر راه وشهرسازی درباره عدم اتصال وزارتخانه‌های نفت و نیرو که اطلاعات انشعابات واحد‌های مسکونی را در اختیار دارند و می‌توانند ملاک عمل شناسایی خانه‌های خالی باشند، تاکید کرد: هر کدام از دستگاه‌ها استاندارد‌هایی در سامانه‌های خود دارند که اتصال این سامانه‌ها به یکدیگر پروسه فنی زمان بری دارد. در حال حاضر در حال مذاکره هستیم که این ارتباط بین دستگاه‌های مختلف به صورت آنلاین برقرار شود و سامانه‌ها به یک استاندارد مشترکی برسند تا روزانه این اطلاعات بین دستگاه‌های مختلف مبادله شود.

محمودزاده افزود: البته مراحل شناسایی خانه‌های خالی انجام شده، اما وقتی اطلاعات بیشتر باشد کار راحت‌تر است. به هر حال به لحاظ تکلیفی که داشتیم با همین اطلاعات موجود کار را انجام دادیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی درباره مالیات ستانی از واحد‌های خالی از سکنه که مالک آن‌ها زیر ۱۸ سال دارند، گفت: مالیات خانه‌های خالی که مالک آن‌ها زیر ۱۸ ساله‌ها هستند را باید قیم و سرپرست آن‌ها بپردازند.

تاریخ انتشار : ۱۰ شهریور ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۲۵
شناسه مطلب : 18111
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی