بررسی مطالب برخی کاربران فضای مجازی درباره مقالات مهرداد بذرپاش
پس از انتخاب مهرداد بذرپاش به عنوان رئیس کل دیوان محاسبات کشور و با توجه به رقابتی که در صحن علنی مجلس شورای اسلامی صورت پذیرفته بود، رقبای سیاسی آن‌ها و برخی کاربران در فضای مجازی انتقاداتی را نسبت به وی مطرح کردند.

سیدجواد سادات درباره مطالب مطرح شده راجع به مقالات مهرداد بذرپاش یادداشتی منتشر کرده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سید جواد سادات دانشجوی دکترای مدیریت دولتی در ارتباط با مباحث مطرح شده درباره مقالات مهرداد بذرپاش در ماجرای انتخاب او به عنوان رئیس دیوان محاسبات، یادداشتی ارسال کرده است که متن آن به شرح ذیل است:
پس از انتخاب مهرداد بذرپاش به عنوان رئیس کل دیوان محاسبات کشور و با توجه به رقابتی که در صحن علنی مجلس شورای اسلامی صورت پذیرفته بود، رقبای سیاسی آن‌ها و برخی کاربران در فضای مجازی انتقاداتی را نسبت به وی مطرح کردند.

در تصویر شماره۱ برخی از مطالب درج شده در فضای مجازی در رابطه با مقالات بین‌المللی آقای بذرپاش قابل مشاهده است.

تصویر شماره۱: برخی از تخریب های انجام شده برعلیه مقالات بین المللی بذرپاش در فضای مجازی

از موارد مطرح شده در فضای مجازی، عدم وجود برخی از ژورنال­ها و اعتبار علمی مقالات بین‌المللی مهرداد بذرپاش بود که در این مطلب به بررسی آن پرداخته‌ایم.

مقالات بین المللی مهرداد بذرپاش در چهار ژورنال معتبر بین المللی به چاپ رسیده اند که در ادامه معتبر بودن این ژورنال ها در محافل علمی بین المللی از منظر سایت علمی Scientific Journal Ranking(SJR) ارائه می‌شود. با یک جست و جوی ساده در این پایگاه می‌توان زمان انتشار، مدت انتشار، رتبه انتشار و بسیاری از حقایق دیگر در مورد ژورنال های اعلامی را به دست آورد. همانگونه که در ذیل اشاره خواهدشد با جست و جوی عنوان هر کدام از ژورنال ها در پایگاه داده SJR مشاهده می شود که۳ ژورنال از ۴ ژورنال معرفی شده از منظر این پایگاه نمایه شده و مورد تحلیل و بررسی مستمر قرار گرفته است. ژورنالIndian Journal of Fundamental and Applied Life Sciences  نیز در پایگاه  EBSCO  نمایه شده­ است. جدول ذیل نشان دهنده ۴ ژورنالی است که مقالات بذرپاش در آنها منتشر شده ­است.

African Journal of Environmental Assessment and Management
۱
Power ۲
Journal of Engineering Technology
۳
Indian Journal of Fundamental and Applied Life Sciences
۴

جدول شماره۱:ژورنال هایی که مقالات بذرپاش در آنها به چاپ رسیده است.

اما اصل ابهام وارد شده در ارتباط با مقالات منتشر شده در ۲ ژورنال (African journal of environmental assessment and management) و (Power) بوده که مدعیان بر این باورند که این دو نشریه سالهاست منتشر نمی‌شوند.  پس از بررسی‌های علمی مشخص شد که ژورنال Power تا انتهای سال ۲۰۱۹ منتشر شده و مورد ارزیابی این سامانه قرار گرفته است(تصویر شماره۶).

در رابطه با ژورنال African journal of environmental assessment and management  تا سال ۲۰۱۴ در پایگاه SJR مشترک بوده(تصویرشماره۲) و مورد ارزیابی قرار گرفته است اما این بدان معنا نیست که بعد از این سال این ژورنال منتشر نشده است. بلکه به علت عدم تمدید اشتراک ژورنال در پایگاه داده، بررسی SJR برای این ژورنال متوقف شده است؛ کما اینکه در سال ۲۰۱۱ هم به مدت یک سال این اتفاق برای این ژورنال افتاده است(تصویر شماره۲). علاوه بر این گواهینامه‌‌های پذیرش مقاله نشان دهنده انتشار قطعی آن در زمان پذیرش است(تصویرشماره۴).

در رابطه با همین ژورنال منتقدین ادعای عدم دسترسی به سایت این ژورنال را داشته‌اند که با بررسی سایت معتبر whoisمشخص می‌شود که این سایت تا فوریه سال ۲۰۲۰ (تصویر شماره ۳)همچنان فعال بوده و مدتی است که غیرفعال شده ­است. گفتنی است همزمان با چاپ مقاله بذرپاش(سال ۲۰۱۶) در این ژورنال مقالات متعدد دیگری از برخی اساتید دانشگاه‌های مطرح کشور در این ژورنال منتشر شده که چند نمونه آن در تصویر شماره ۴ قابل مشاهده است.­

بنابراین تمامی ۴ ژورنال در پایگاه­‌های معتبر علمی دنیا نمایه شده است و وجود خارجی دارند. در مورد کیفیت ژورنال­ها نیز می‌توان به این موضوع اشاره کرد که تمامی آنها دارای Quartiles قابل قبول می­‌باشند.

تصویر شماره ۲: : صفحه مرتبط با مقاله African journal of environmental assessment and management در پایگاه داده SJR با ISNN: 14367890

تصویر شماره ۴: نمونه‌­های تائیدیه پذیرش نهایی مقالات چاپ شده در ژورنال African journal of environmental assessment and management

تصویر شماره ۶: اعتبار ژورنال Power

تصویر شماره۷: تصویر مرتبط با ژورنال Journal of Engineering Technology در SJR با ISSN:07479964

تصویر شماره۸: گواهینامه پذیرش نهایی مقالات چاپ شده در ژورنال Journal of Engineering Technology با ISSN: 22316345

تصویر شماره۹: صفحه مرتبط با  ژورنال Indian Journal of Fundamental and Applied Life Sciences در پایگاه معتبر EBSCO(USA)

تصویر شماره۲: صفحه مرتبط با مقاله African journal of environmental assessment and management در پایگاه داده SJR با ISNN14367890 که نشان دهنده چاپ مقاله تا سال۲۰۱۴ است.

تصویرشماره۳:صفحه مرتبط با سایت ژورنال African journal of environmental assessment and managementدر سامانهWhois که نشان می‌دهد این سایت تا سال جاری یعنی۲۰۲۰ فعال بوده و مدتی است از دسترس خارج شده.

تصویرشماره۴:نمونه‌هایی از مقالات چاپ شده در نشریه African journal of environmental assessment and management در سال۲۰۱۶

تصویر شماره۵: نمونه‌هایی از تائیدیه پذیرش نهایی مقالات چاپ شده در ژورنالAfrican journal of environmental assessment and management

تصویر شماره۶: صفحه ژورنال power در پایگاه SJR و ارزیابی فعالیت این ژورنال تا سال۲۰۱۹(مقالات بذرپاش مربوط به سال۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ در این ژورنال است)

تصویر شماره۷: تصویر مرتبط با ژورنال Journal of Engineering Technology در SJR این ژورنال تا سال ۲۰۱۹ ارزیابی شده است(مقالات بذرپاش در این ژورنال مربوط به سال۲۰۱۶ است)

تصویرشماره۸: گواهینامه پذیرش نهایی مقالات چاپ شده در ژورنال Journal of Engineering Technology

تصویر شماره۹: صفحه مرتبط با  ژورنال Indian Journal of Fundamental and Applied Life Sciences در پایگاه معتبر EBSCO(USA)

منابع بیشتر:

  1. https://www.scimagojr.com/journalsearch.php?q=24579&tip=sid&clean=0
  2. https://www.scimagojr.com/journalsearch.php?q=21640&tip=sid&clean=0
  3. https://www.scimagojr.com/journalsearch.php?q=12487&tip=sid&clean=0
  4. https://www.cibtech.org/jls.htm
تاریخ انتشار : ۱۶ مرداد ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۴۵
شناسه مطلب : 17803
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی