گشایشی که نشد
دولت قصد داشت با فروش اوراق سلف نفت کسری بودجه خود را تأمین کند که عملاً هم وجب ضرر مردم می‌شد و هم دولت بعد را با چالش مواجه می‌کرد.

روز گذشته معاون اول رییس جمهوری خبر داد که طرح فروش اوراق سلف نفتی که گفته می‌شد می‌تواند تا ۱۴۰ هزار میلیارد تومان درآمد برای دولت ایجاد کند، به دلیل برخی ناهماهنگی‌ها از دستورکار خارج شد. خبری که خود نشان از ناهماهنگی، بی تدبیری و بی برنامگی داشت چراکه ساعاتی پس از این خبر، دفتر معاون اول طی اطلاعیه‌ ای اعلام کرد طرح مذکور از دستور کار دولت خارج نشده و دولت همچنان بر اجرای آن اصرار دارد.
دولت قصد داشت با فروش اوراق سلف نفت کسری بودجه خود را تأمین کند که عملاً هم وجب ضرر مردم می‌شد و هم دولت بعد را با چالش مواجه می‌کرد.
طرحی که مورد انتقاد بسیاری از کارشناسان قرار گرفت و در جلسه شورای هماهنگی اقتصادی قوا هم با مخالفت روبه رو شد و مجلس اصلاحاتی بر آن وارد کرد، اما دولت ترجیح داد به جای اصلاح، از اجرای این طرح عقب نشینی کند. دولت با رسانه ای کردن این طرح غیرکارشناسی شده، نه تنها گشایشی در اقتصاد ایجاد نکرد بلکه تمام بازارهای اقتصادی را تحت تاثیر قرار داد که مهم ترین آن بازار سرمایه بود. بورس که از ابتدای سال روند صعودی طی کرد و سرمایه های مردم که به تشو یق رییس جمهوری وارد بورس شده بودند را کاهش داد و قرمز پوش شدن بورس نیز بازارهای موازی با بازار سرمایه یعنی بازار ارز و خودرو را هم تحت تاثیر قرار داد. حال بعد از یک ماه، سهم مردم از این وعده گشایش دولت تنها تورم بود و گرانی.
تاریخ انتشار : ۲۵ شهریور ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۲۲
شناسه مطلب : 18351
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی