کاخ سفید درحالی ایران را به پنهانکاری درباره ویروس شایع متهم می‌کند که میزان تلفات عین‌الاسد امروز به جنگ تبلیغاتی علیه ترامپ تبدیل شده است

با وجود آنکه دولت آمریکا خود متهم به پنهانکاری درمورد میزان تلفات حمله موشکی ایران به عین‌الاسد و سرنگونی چند هواپیما و هلیکوپتر نظامی‌اش در افغانستان است، ایران را به پنهانکاری درباره کرونا متهم می‌کند؛ جالب آنکه دولت ترامپ دستورالعملی برای رسانه‌ها تعیین کرده که اطلاع‌رسانی درباره کرونا را باید با معاون رییس‌جمهوری این کشور هماهنگ کنند!

در حالی که دولت آمریکا به دلیل بی‌تدبیری در مبارزه با ویروس «کرونا» مورد انتقاد قرار گرفته، «مایک پمپئو»، وزیر خارجه این کشور طی سخنانی مداخله‌جویانه درباره این ویروس در داخل، ایران را متهم به پنهانکاری درباره ویروس کرونا کرده بود؛ اظهاراتی که مشخص می‌کند دشمن از هیچ‌ لحظه و اتفاقی برای تسویه سیاسی نمی‌گذرد و حال بیماری مردم را دستمایه سیاسی‌کاری‌های خود قرار داده است. بخش‌های خبری رسانه‌های آمریکایی و ضدانقلاب نیز در جهت اهداف غیرانسانی خود به انتشار وحشت روی آورده و با این شیوه دقیقاً روان مردم را نشانه گرفته‌اند تا با ایجاد هراس و ترس عملاً آمار قربانیان کرونا بالاتر رود. همچنین این رسانه‌ها ایران را به عدم آموزش در برابر ویروس کرونا و پنهانکاری متهم کردند، درحالی که هشدارهای لازم در این‌باره توسط مسوولان به کرات داده شده بود.
وزیرخارجه آمریکا  درحالی گفته است که «ایالات متحده به شدت نگران است که ایران ممکن است درباره شیوع کروناویروس جزئیاتی را پنهان کرده باشد»، دولت آمریکا از متخصصان پزشکی و دانشمندان زیرمجموعه دولت فدرال خواسته تمامی بیانیه‌ها و برنامه‌های خودشان برای اطلاع‌رسانی درباره کرونا را با معاون رییس‌جمهوری این کشور هماهنگ کنند. با آنکه شمار افراد مبتلا به کرونا در آمریکا بیش از ۶۰ نفر است، ترامپ فقط به آمار ۱۵ نفری اشاره کرد که بر اثر سفر به خارج به این ویروس مبتلا نشده‌اند. او گفت: «می‌توانم بگویم اینکه فقط ۱۵ نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند نوعی معجزه است.» او در تازه‌ترین واکنش، احتمال شیوع ویروس کرونا را «فریبکاری تازه دموکرات‌ها» توصیف کرده و گفته که آنها قصد دارند با گفتن «این حرف‌های وحشتناک» او را به شکست بکشانند. ترامپ همچنین گفت رسانه‌هایی مانند «سی‌ان‌ان» در تلاشند خطر این ویروس را بزرگنمایی کرده و در مردم ترس ایجاد کنند و گفته بود که دولت عملکردی فوق‌العاده در این زمینه داشته است. او پنجشنبه‌شب هم گفت که این ویروس روزی به صورتی معجزه‌وار از بین خواهد رفت.
نمایندگان کنگره، اما با این نظر ترامپ که دولت او عملکرد خوبی داشته است، موافق نیستند. در جلسه‌ای غیرعلنی که روز جمعه با حضور مقام‌های وزارت بهداشت دولت ترامپ در مجلس نمایندگان آمریکا برگزار شد، شماری از قانون‌گذاران به نشانه اعتراض جلسه را ترک کردند. پولیتیکو نوشته «روزا دی‌لاورو»، نماینده دموکرات ایالت «کانکتیکات» در آن جلسه انتقادات تندی به سیاست‌های دولت ترامپ وارد کرد. او رویکرد دولت ترامپ را بی‌نظم خواند و گفت که دولت هنوز فوریت مساله را درک نکرده است. دی‌لاورو گفت: «احساس می‌کنم منابع و هزینه‌های ما کمتر از حد مکفی بوده‌اند و اینها برخی سوالاتی هستند که باید پاسخ داده شوند.»
«نانسی پلوسی»، رییس مجلس نمایندگان آمریکا از جمله دیگر منتقدان سرسخت دولت ترامپ در این ماجراست. او پاسخ دولت ترامپ به این پدیده را «خجالت‌آور» توصیف کرده و او را به بی‌توجهی به تهدیدات موجود برای جان مردم آمریکا متهم کرده است. پلوسی همچنین در یک کنفرانس خبری گفت: «جان آدم‌ها در خطر است. الان وقت اسم گذاشتن روی همدیگر یا سیاست‌بازی نیست.» او چند روز قبل‌تر هم گفته بود: «[پاسخ ترامپ به کرونا] خجالت‌آور است. او حالا پیشنهادی را مطرح کرده که برای مقابله با این ویروس بسیار ضعیت و کم‌رمق است. ما برای ایبولا پنج میلیارد دلار هزینه کردیم.»
چاک شومر، نماینده دموکرات مجلس سنای آمریکا هم با اشاره به بی‌کفایتی ترامپ در مقابله با کرونا گفت: «ترامپ برنامه‌ای برای مقابله با کروناویروس ندارد. او تیم امنیت جهانی بهداشت در شورای امنیت ملی را منحل کرده و قصد دارد بودجه مرکز کنترل و پیشگیری بیماری را تا ۱۶ درصد کاهش دهد و حتی یک نفر را برای نظارت بر مقابله با ویروس کرونا تعیین نکرده است.» درحالی آمریکا در تلاش است ایران را منشأ شایع شدن ویروس کرونا در منطقه و جهان معرفی کند که بسیاری از کشورهای منطقه به این ویروس مبتلا بوده و به‌دلیل عواقب اقتصادی آن این موضوع را پنهان کرده‌اند و به گفته وزارت بهداشت، ویروس کرونا از افغانستان، پاکستان و چین وارد ایران شده است.
از سویی دیگر در حالی مقامات آمریکا ایران را به پنهانکاری متهم کنند که خود متهم به کوچک‌نمایی تلفات حمله موشکی ایران بوده و اعترافات پنتاگون به افزایش هفتگی تلفات حملات موشکی ایران صدای رسانه‌ها و سیاستمداران این کشور را درآورده است؛ چنانکه علی شمخانی، دبیر شورای‌عالی امنیت ملی ایران در واکنش به اظهارات مداخله‌جویانه وزیر خارجه آمریکا درباره آمار مبتلایان به کرونا در ایران در صفحه توییترش نوشت: «ابراز نگرانی پمپئو از آنچه پنهانکاری ‫ایران درباره کرونا می‌خواند، در حالی است که هنوز هیچ ‌خبر دقیقی درباره حقیقت عین‌الاسد هواپیمای جاسوسی در افغانستان، کشته‌های امسال آنفلوآنزا در آمریکا و… از سوی کاخ سفید منتشر نشده است.»
«دونالد ترامپ»، رییس‌جمهوری آمریکا ، «مارک اسپر»، وزیر دفاع آمریکا و سایر مقام‌های دولت این کشور طی ۹ روز از حمله ایران به عین‌الاسد بارها مدعی شده بودند ضربه موشکی ایران هیچ‌ تلفات یا زخمی نداشته است اما به تدریج آمارها از میزان تلفات نظامیان آمریکایی  آشکار شد. سناتور «الیزابت وارن» در این زمینه گفته است: «ترامپ به درگیری با ایران دامن زد، سپس جراحات نیروهایمان را که به تبع آن متحمل شدند، پنهان و کوچک‌نمایی کرد؛ این وحشتناک است» جو بایدن نیز طی سخنرانی در ایالت نیوهمپشایر گفت: در حالی که برخی سربازان شجاع ما در حملات موشکی ایران زخمی شده‌اند، ترامپ از آنان می‌خواهد تا بلند شده و اظهار به زخمی نشدن بکنند. وی در ادامه در سخنانی کنایه‌آمیز خطاب به ترامپ گفت: سربازان فقط سردرد دارند و تلفات آنان جدی نیست. همچنین «بیل پسرل» نماینده دموکرات و معاون «کارگروه جراحت‌های مغزی» در کنگره آمریکا طی نامه‌ای از مقام‌های پنتاگون خواست اطلاعات بیشتری درباره تلفات حمله موشکی ایران ارائه دهند.
علاوه بر آنکه دولت آمریکا به پنهانکاری در میزان تلفات عین‌الاسد متهم است، کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا همچنین ادعای دولت ترامپ درباره شهادت سردار سلیمانی را مبنی بر اینکه «خطری فوری از سوی او مواضع آمریکا را تهدید می‌کرد» رد کرده وآن را توجیهات حقوقی و سیاسی بی‌اساس دانسته است. این کمیته با تاکید بر ارزیابی اشتباه ترامپ برای ترور سردار سلیمانی گفته است: در گزارش، دولت آمریکا هیچ‌ اشاره‌ای به تهدید قریب‌الوقوع نمی‌کند و نشان می‌دهد که توجیه مطرح‌شده از سوی رییس‌جمهوری برای مردم آمریکا اشتباه، سطحی و ساده بود. که برهمین اساس مایک پمپئو، وزیرخارجه این کشور که پیش از این به نقش خود در ترور شهید سردار سلیمانی اعتراف کرده بود، روز جمعه در مجلس نمایندگان آمریکا حاضر شد تا به سؤالات مطرح در خصوص دلایل کاخ سفید برای ترور سردار قاسم سلیمانی پاسخ بدهد. پرسش اصلی نمایندگان کنگره از پمپئو در این رابطه بود که آیا کاخ سفید توجیه مناسبی برای صدور فرمان ترور سردار سلیمانی داشته است یا خیر؛ اما او با تکرار ادعاهای قبلی خود در ترور سردار سلیمانی گفت که ترور سردار سلیمانی خطرات موجود علیه پرسنل آمریکایی در خارج از مرزهای این کشور را کاهش داده است؛ موضوعی که تاکنون مورد پذیرش دیگر نهادهای آمریکا از جمله کنگره قرار نگرفته و همزمان با شروع رقابت‌های انتخاباتی در آمریکا امروز به یک جنگ تبلیغاتی علیه کاخ سفید تبدیل شده است.

تاریخ انتشار : ۱۱ اسفند ماه ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۵
شناسه مطلب : 13726
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی