کاهش قیمت دلار چه تاثیری در بازار خودرو گذاشت؟
کاهش هزار و ۵۰۰ تومانی قیمت دلار، باعث شده در مدت دو هفته قیمت پژو ۲۰۶ حدود هفت میلیون، قیمت پژو پارس و سمند حدود شش میلیون، قیمت رانا حدود پنج میلیون و قیمت پراید حدود دو میلیون تومان کاهش پیدا کند. این موضوع نشان می‌دهد بازار خودرو به کلی تحت تاثیر کاهش قیمت دلار قرار گرفته است
قیمت خودرو از روند نزولی قیمت‌ها در نیمه دوم تیرماه مستثنی نیست. از شنبه ۱۵ تیر بود که دلار شروع به کاهش قیمت کرد. اوایل این کاهش قیمت روند کندی داشت، اما هفته گذشته به معنی واقعی کلمه شاهد ریزش قیمت‌ها در بازار ارز بودیم. کار به جایی رسید که دلار از ۱۳ هزار و ۳۰۰ تومان در نیمه تیرماه، حالا به ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان رسیده و حسابی بازار‌های موازی مثل خودرو را تحت تاثیر گذاشته است. همین مورد باعث شده در این مدت قیمت‌ها در بازار خودرو تا هفت میلیون تومان کاهش داشته باشد.

پژو ۲۰۶؛ کاهش هفت میلیون تومانی
بیشترین کاهش قیمت در عصر ارزانی دلار گریبان‌گیر پژو ۲۰۶ شده. طوری که انواع ۲۰۶ بیشتر از بقیه ماشین‌ها ارزش خود را در بازار ازاد از دست داده است. همچنین این ماشین بعد از مدت‌ها به زیر ۱۰۰ میلیون رسیده و حالا فاصله زیادی تا اعداد ۹ رقمی دارد. امروز پژو ۲۰۶ تیپ ۵ در بازار ۹۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است و این در حالی است که دو هفته پیش زمانی که دلار ۱۳ هزار و ۳۰۰ تومان بود، پزو ۲۰۶ تیپ ۵ با قیمت ۱۰۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان فروخته می‌شد که نشان می‌دهد قیمت این محصول حدود هفت میلیون و ۱۰۰ هزار تومان کاهش پیدا کرده است.

پژو ۲۰۶ صندوق‌دار وضعیت مشابهی دارد. این ماشین از نیمه تیر تا حالا شش میلیون و ۷۰۰ هزار تومان قیمت را پایین کشیده و حالا ۹۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود. هرچند پژو ۲۰۶ تیپ ۲ کاهش قیمت کمتری در عصر ارزانی دلار داشته، اما نهایات تلاش خود را به کار گرفته است. این ماشین دو هفته پیش حدود ۸۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان قیمت داشت و حالا با کاهش هزار و ۵۰۰ تومانی قیمت دلار، به ۷۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است.

پژو پارس؛ کاهش شش میلیونی
روند قیمت پژو پارس در بازار آزاد از نیمه تیرماه تا حالا نشان می‌دهد قیمت این محصول یک روز در میان یک میلیون تومان ارزان شده. برآیند این کاهش قیمت‌های جزئی، به اینجا رسیده که پژو پارس حدود شش میلیون تومان ارزش خود را از دست داده است. دو هفته پیش زمانی که دلار همچنان در کانال ۱۳ هزار تومانی پادشاهی می‌کرد، قیمت پژو پارس ۹ رقمی بود و روی عدد ۱۰۱ میلیون تومان قرار داشت. حالا نه‌تن‌ها قیمت پژو پارس به زیر ۱۰۰ میلیون رسیده، بلکه امروز این خودرو در بازار آزاد با قیمت ۹۵ میلیون تومان فروخته می‌شود.

سمند؛ کاهش شش میلیونی
اگر از سمند EF۷ با موتور پایه‌گازسوز فاکتور بگیریم، می‌توانیم بگویم سمند همگام با کاهش قیمت دلار، حدود شش میلیون تومان ارزان شده است. سمند LX تا قبل از شروع روند کاهشی دلار، در بازار با قیمت ۸۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان فروخته می‌شد، اما حالا پنج میلیون و ۸۰۰ هزار تومان ارزش خود را از دست داده و به ۷۷ میلیون تومان رسیده است. البته باید توجه داشت که سمند EF۷ از قاعده کاهش قیمت خودرو پیروی نکرده است. این ماشین که دیگر توسط کارخانه راهی بازار نمی‌شود، ساز مخالف زده و در این مدت قیمت خود را افزایش داده است. نیمه تیرماه سمند EF۷ با قیمت ۸۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان فروخته می‌شد، اما امروز نه‌تن‌ها شاهد کاهش قیمت آن نیستیم، بلکه این ماشین با افزایش یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی، به ۸۷ میلیون تومان رسیده است.

پژو ۴۰۵؛ کاهش چهار میلیونی
کاهش قیمت انواع پژو ۴۰۵ در بازار روند کند، اما منظمی داشت. از دو هفته پیش که کاهش قیمت دلار شروع شد، قیمت پژو ۴۰۵ GLX تقریبا هر روز در حدود ۵۰۰ هزار تومان کاهش پیدا کرد. این کاهش قیمت لاک پشتی حالا به ایستگاه آخر تیرماه رسیده و باعث شده قیمت این محصول ایران خودرو با کاهش سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی روبرو شود. مدل دوگانه سوز پژو ۴۰۵ GLX بیشتر تحت تاثیر کاهش قیمت دلار قرار گرفته. طوری که قیمت این ماشین از ۸۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان به حدود ۷۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده و فاصله خود با مدل بنزین‌سوز را کمتر کرده است. از طرف دیگر پژو ۴۰۵ SLX تاثیر کمتری از کاهش قیمت دلار گرفته. طوری که قیمت آن از ۸۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به ۸۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسیده و حدود دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان کاهش پیدا کرده است.

تاریخ انتشار : ۳۰ تیر ماه ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۵۷
شناسه مطلب : 6661
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی