ده‌ها کارگر خارجی و چندین شهروند آمریکایی در مقابل گیت “چک بلیط” صف کشیدند. اوضاع آرام است.

وزارت نفت عراق اعلام کرد: کارکنان آمریکایی شرکت‌های نفتی خارجی مقیم عراق در حال ترک این کشور هستند.

به گزارش عصر ایران به نقل از رویترز، بسیاری از کارکنان آمریکایی کمپانی‌های نفتی در شهر بصره در جنوب عراق از روز جمعه این کشور را ترک کردند. این اتفاق پس از حمله آمریکا به سردار سلیمانی فرمانده ارشد نیروهای ایران در عراق اتفاق افتاد.

ساعاتی پس از ترور قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه و “ابو مهدی مهندس” نایب رئیس نیروی حشدالشعبی عراق، سفارت آمریکا در بغداد خواهان خروج فوری تمامی شهروندان خود از عراق شد.

بسیاری از کارکنان شرکت‌های خارجی نفتی در عراق در حال ترک این کشور هستند/ عکس: رویترز

 

مقامات عراقی اعلام کردند که خروج شهروندان آمریکایی هیچ تاثیری روی تولید یا صادرات نفت نخواهد گذاشت.

ساعاتی پس از حمله آمریکا و شهادت سردار قاسم سلیمانی قیمت نفت جهانی روندی صعودی یافت و تا پایان روز در نوسان بود. بنا بر گزارش پایان روز جمعه رویترز، قیمت هر بشکه نفت دریای برنت با افزایش ۳.۶ درصد (حدود ۲.۳۵ دلار  افزایش) به ۶۸.۶۰ دلار رسید.

این در حالیست که نفت در اوایل همین روز قیمت ۶۹.۵۰ دلاری را تجربه کرد. با این اوصاف قیمت نفت از اواسط ماه سپتامبر (شهریور) گذشته و پس از حملات علیه تاسیسات نفتی عربستان سعودی به بالاترین میزان خود رسید.

براساس گزارش تولید اوپک، عراق اینک با تولید ۴.۶۲ میلیون بشکه نفت در روز دومین قطب بزرگ در میان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) است.

مقامات یک شرکت نفتی در اوایل روز جمعه اعلام کردند که انتظار خروج ده‌ها کارگر غیرعراقی خود به خارج از این کشور را دارند.

یک شاهد از فرودگاه بصره به رویترز گفت: ده‌ها کارگر خارجی و چندین شهروند آمریکایی در مقابل گیت “چک بلیط” صف کشیدند. او اوضاع را آرام توصیف کرد.

برخی از این شهروندان خارجی ساکن عراق با خطوط هوایی “فلای دبی” به دبی می‌روند و برخی دیگر در مقابل کانتر “قطر ایرویز” تجمع کردند.

سخنگوی شرکت “بی.پی” که میادین نفتی و بسیار عظیم “رومایلا” در جنوب بصره را مدیریت می‌کند، از اظهار نظر در این مورد خودداری کرد. رومایلا از ماه آوریل (اسفند) گذشته بیش از ۱.۵ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرده است.

گروه انرژی ایتالیای “انی” Eni در باره میادین نفتی “زبیر” گفت: همه چیز در این میدان نفتی در حال پیشرفت منظم قرار دارد. آنها همچنین اعلام کردند که شرایط کنونی را به طور مرتب رصد می‌کنند. میدان نفتی زبیر از سال ۲۰۱۸ روزانه حدود ۴۷۵ هزار بشکه تولید کرده است.

گروه انرژی “اکسون موبایل” آمریکا نیز از اظهار نظر در مورد خروج کارمندان آمریکایی خود خودداری کرد. این گروه اعلام کرد که تولید نفت در منطقه “قرنه غربی ۱” در جنوب عراق و در نزدیکی مرزهای ایران ادامه می‌یابد.

سخنگوی این گروه نیز اعلام کرد: ما از نزدیک شرایط منطقه را رصد می‌کنیم.

شرکت “اکسون‌موبیل” در ماه می (اردیبهشت) گذشته نیز حدود ۶۰ کارمند خارجی خود را پس از حمله به نزدیکی تاسیسات نفتی از “قرنه غربی” خارج کرد. کارمندان این شرکت ۲ هفته بعد از آن اتفاق و با توافق دولت برای ایجاد امنیت بیشتر به محل کار خود بازگشتند.

“ایان برایانت” مدیرعامل شرکت نفتی “پکر پلاس” کانادا در این باره گفت: بیش از هر زمان دیگری نگران امنیت کارکنان خود در عراق هستم. او اضافه کرد که نگران گیر افتادن شهروندان کانادا، آمریکا و انگلیس در هر ناآرامی است.

“جنل” تولید کننده نفت در منطقه کردستان در شمال عراق نیز اعلام کرد: تولید نفت در این شرکت‌ها به صورت عادی ادامه می‌یابد. مقامات این شرکت نیز در مورد خروج کارگران از کردستان عراق اظهار نظر نکردند.

شرکت “گلف کی استون پترولیوم” در کردستان عراق نیز از ادامه فعالیت های مرسوم خود خبر داد. آنها نیز از رصد وقایع منطقه خبر دادند و اعلام کردند که ،رایندهای روزمره وکاریشان در میدان نفتی “شیخان” مانند همیشه ادامه می‌یابد.

شرکت نفتی DNO نروژ نیز تا کنون به این سوال پاسخ نداده است.

تاریخ انتشار : ۱۴ دی ماه ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۹
شناسه مطلب : 10938
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی