چرا نباید از ‌ریزش بورس ترسید
چطور می‌توانیم از ریزش بازار در امان بمانیم و چرا می‌توانیم به آینده بازار امیدوار باشیم. شرایط این روزها تفاوت‌های زیادی با سال‌های ۸۴ و ۹۲ به عنوان سال‌های ریزش دارد و برخی کارشناسان اعتقاد دارند فعلا تکرار اتفاقات آن سال‌ها دور از ذهن به‌نظر می‌رسد. هرچند بعضی دیگر می‌گویند سال ۹۲ هم اتفاقات سال ۹۴ دور از ذهن بود.

شش ماه است مدام حرف از ریزش بورس لرزه بر تن سهامداران می‌اندازد. سایه این هیولا مدام بالای سر سهامداران قدیمی و تازه‌وارد ایستاده و می‌گویند قرار است سرمایه آنها را نیست و نابود کند اما آیا واقعا ریزش بورس به همان اندازه که می‌گویند و در ذهن ما نقش بسته وحشتناک است؟

جواب این سوال تا حدودی مثبت است چراکه هیچ‌کس از کاهش سرمایه‌اش خوشحال نمی‌شود ولی ماجرا از این قرار است که همین دو هفته پیش نمونه‌ای از ریزش بازار را شاهد بودیم. در این حادثه خیلی از فعالان بورس حدود ۲۰ تا ۳۰درصد سرمایه‌شان را از دست دادند و می‌توان گفت به‌صورت کلی شرایط به اندازه ریزش سال ۹۲ ترسناک بود. در این گزارش سراغ لولوی بورس رفتیم تا ببینیم ریزش احتمالی بازار چطور اتفاق می‌افتد و بهترین استراتژی در روزهای ریزش کدام است؟

چطور می‌توانیم از ریزش بازار در امان بمانیم و چرا می‌توانیم به آینده بازار امیدوار باشیم. شرایط این روزها تفاوت‌های زیادی با سال‌های ۸۴ و ۹۲ به عنوان سال‌های ریزش دارد و برخی کارشناسان اعتقاد دارند فعلا تکرار اتفاقات آن سال‌ها دور از ذهن به‌نظر می‌رسد. هرچند بعضی دیگر می‌گویند سال ۹۲ هم اتفاقات سال ۹۴ دور از ذهن بود.

*** ماجرای ریزش سال ۹۲
کلیدواژه ریزش ۹۲ در اغلب تحلیل‌های وحشتناک به چشم می‌خورد. قدیمی‌‌های بازار آن را به نام یکشنبه سیاه می‌شناسند چراکه این ریزش دقیقا در یک روز یکشنبه شروع شد. بدون مقدمه و پیش‌زمینه روند صعودی بازار به ریزش بزرگ تبدیل شد. شاخص بورس روز به روز رکورد جدید می‌شکست و در آستانه رسیدن به کانال ۱۰۰هزار واحدی بود اما نهایتا در محدوده ۸۹هزار واحد، دنده معکوس بازار جواب نداد و ریزش آغاز شد. بعد از بازدهی ۳٫۸برابری بورس از مرداد ۹۱ تا دی‌ماه ۹۲، شاخص بورس شروع به روند نزولی کرد؛ روندی که کسی جلودار آن نبود و باعث شد شاخص بورس تا آذر دو سال بعد یعنی ۹۴ رنگ سبز به خود نبیند و به محدوده ۶۲هزار واحد عقب‌نشینی کند. در آن ریزش طولانی مدت شاخص بورس حدود ۳۰درصد کاهش پیدا کرد.

*** دوران ریزش چه اتفاقی برای سهامداران می‌افتد؟
شاخص بورس در ریزش سال ۹۲ حدود ۳۰درصد اصلاح داشت ولی خیلی از سهامداران درصد بیشتری از سرمایه‌شان را از دست داده‌اند. به خصوص کسانی که در سبدشان سهام شرکت‌های پالایشگاهی و پتروشیمی داشتند بیشتر از بقیه متضرر شدند. اگر بخواهیم شرایط را کامل برایتان توصیف کنیم، باید بگوییم در زمان ریزش شما هر روز شاهد آب رفتن سرمایه‌تان خواهید بود. کاری از دستتان بر نمی‌آید.

حتی نشستن در صف فروش هم فایده‌ای نخواهد داشت چراکه حجم معاملات در روزهای ریزش به طرز چشمگیری کاهش پیدا می‌کند و این یعنی به سختی می‌توان خریدار سهام پیدا کرد. تا زمانی که خریدار نباشد، سهام شما نقدشوندگی خود را از دست خواهد داد و نمی‌توانید پولتان را از بازار خارج کنید و به طور خلاصه راه فراری نیست. برای درک بهتر می‌توان شرایط دو هفته قبل را که شاخص بورس از محدوده دو میلیون واحد تا یک میلیون و ۶۰۰هزار واحد عقب‌نشینی کرد مثال زد.

در آن روزها سهام اغلب شرکت‌ها بدون در نظر گرفتن اینکه ارزنده هستند یا نه، روزانه پنج درصد کاهش قیمت پیدا می‌کردند. ریزش دو هفته‌ای با کاهش ۲۰درصدی شاخص بورس و ضرر ۲۵درصد سهامداران، تا حد زیادی مشابه اتفاقات دو سال بعد از ریزش ۹۲ بود. آن زمان ریزش در دوره طولانی اتفاق افتاد و این بار همه‌چیز در دو هفته پیش روی سهامداران قرار گرفت.

*** چه عواملی ریزش سال ۹۲ را رقم زد؟
شاید باور کردنش سخت باشد اما ثبات اقتصادی مهم‌ترین عامل ریزش بورس در سال ۹۲ بود. از زمان روی کار آمدن دولت یازدهم در مرداد سال ۹۲، شرایط اقتصادی رو به بهبود گذاشت. قیمت ارز بعد از دو سال شوک و نوسان عجیب و غریب ثبات پیدا کرد و طلا و سکه تغییرات روزانه چندانی نداشتند. اگر بخواهیم دلیل اصلی ریزش سال ۹۲ تا ۹۴ را پیدا کنیم باید سراغ عامل بازدهی چشمگیر ۹۱ و ۹۲ برویم. آن زمان با وجود اینکه رشد اقتصادی منفی بود، شاخص بورس به خاطر افزایش قیمت دلار و بالا رفتن درآمد شرکت‌های صادراتی رشد کرد. سال ۹۲ با متوقف شدن افزایش قیمت دلار، دیگر عاملی برای ادامه رشد بورس وجود نداشت و همین مورد باعث تخلیه حباب قیمت‌ها و رسیدن آنها به محدوده ارزش ذاتی سهام و حتی کمتر از آن شد.

*** برجام؛ نقطه پایان ریزش ۹۲
دوره دو ساله ۹۲ تا ۹۴، بورس دائما قرمز رنگ نبود و برای دوره‌های کوتاه‌مدت شاهد رشد شاخص بودیم؛ دوره‌هایی که سهامداران به توافق هسته‌ای امیدوار می‌شدند، شاخص بورس روند صعودی به خود می‌گرفت. آذر ۹۳ همزمان با ضرب‌الاجل توافق جامع هسته‌ای و ادامه مذاکرات اولین بازگشت شاخص بورس به روند صعودی بود اما این اتفاق چندان دوام نیاورد تا اینکه بیانیه لوزان در فروردین‌ماه ۹۴ وضعیت بورس را به طور ناگهانی مثبت کرد و شاهد رشد ۱۵درصدی شاخص در دوره کوتاه‌مدت بودیم. نهایتا با امضای برجام در تیرماه ۹۴، دوران ریزش دو ساله پایان پیدا کرد و بعد از آن بورس وارد روند عقلانی شد و نهایتا از دی‌ماه ۹۴ بورس دوباره صعود خود را آغاز کرد و در کمتر از یک سال به جایگاه اولیه یعنی محدوده ۸۰هزار واحد برگشت.

*** ماجرای ریزش سال ۸۴
ترس از ریزش سال ۹۲ هم به سراغ سهامداران آمده بود. گزارش‌ها و مقاله‌های مختلف درباره ریزش محتمل بورس بعد از رشد چشمگیر هشدار می‌دانند. مثل حالا که خیلی‌ها از ریزش ۹۲ صحبت می‌کنند، آن زمان کلیدواژه ریزش ۸۴ بین تحلیلگرها رواج داشت چراکه آن زمان هم اتفاق مشابهی افتاد و شاخص بورس با ریزش ۳۰درصدی در یک سال کام سهامداران را تلخ کرد. مهرماه سال ۸۴ شاخص بورس در حال نزدیکی به محدوده ۱۳هزار واحد بود و قبل از رسیدن به آن وارد روند نزولی شد و نهایتا تا پایان سال ۸۴ به کمتر از ۱۰هزار واحد بازگشت. البته آن زمان بورس چندان در اقتصاد کشور مطرح نبود.

کمتر از ۱۰۰هزار نفر در بورس فعال بودند و از ۴۲۰نماد حاضر در بازار سرمایه، صرفا ۲۰۰نماد معاملات منظم روزانه داشتند. به عبارتی معامله‌ای برای سهام ۲۲۰شرکت انجام نمی‌شد و کل بازار حدود ۴۴میلیارد تومان ارزش داشت. آن زمان ۱۰۰هزار نفر فعال بورسی تک و تنها بودند و دولت برنامه‌ای برای حمایت از بورس نداشت. ریزش سال ۸۴ هم بعد از یک دوره چشمگیر اتفاق افتاد.

روند رو به رشد از مهرماه ۸۲ شروع شد و تا فروردین ۸۳ بازدهی ۶۰درصدی را رقم زد. این بازدهی مثبت تا پایان سال ۸۳ ادامه داشت و سرمایه سهامداران را در یک سال دو برابر کرد. نهایتا ریزش بورس در سال ۸۴ بعد از بازدهی چهار برابری آغاز شد و حدود ۳۰درصد به سهامداران ضرر رساند. ضرری که تنها بخشی از سود دو ساله بورس‌بازها را تحت تاثیر قرار داد.

*** بهترین استراتژی‌ها در برابر ریزش بورس
تشکیل سبد متنوع از سهام شرکت‌های مختلف شعار اصلی کارشناسان و مشاوران سرمایه‌گذاری است. مفهومی که به درستی جا نیفتاده و همچنان نمی‌تواند در برابر ریزش بورس مقاومت داشته باشد چراکه خیلی‌ها فکر می‌کنند سبد متنوع یعنی سهام چند شرکت را بخریم. درحالی که تشکیل یک سبد خوب برای مقابله با ریزش بازار، کمی پیچیده‌تر از این حرف‌هاست. بعضا پیشنهاد می‌کنند بخش قابل توجهی از سرمایه‌تان را به صندوق‌ها بسپارید. آن هم نه صندوق‌های سهامی چراکه صندوق‌های سهامی در برابر ریزش بورس مقاوم نیستند. پیشنهاد اصلی سرمایه‌گذاری بخشی از دارایی‌ها در صندوق‌های درآمد ثابت است که حتی در روزهای منفی بورس به شما سود می‌رسانند.

مورد دیگری که باعث می‌شود در دوران ریزش بورس کمتر آسیب ببینید توصیه‌ای است که همه فعالان بورسی آن را می‌دانند ولی کمتر کسی به آن عمل می‌کند. گرفتن وام، پول قرض کردن، فروش خانه و خودرو شما را در برابر ریزش بورس آسیب‌پذیر می‌کنند چراکه در چنین حالتی اصل سرمایه شما در معرض خطر قرار می‌گیرد. درحالی که اگر صرفا پس‌انداز خود را با دید بلندمدت به بورس بیاورید، می‌توانید در دوران ریزش صبر داشته باشید و منتظر صعود بعدی بمانید ولی اگر پول قرض کرده باشید، چاره‌ای جز خروج با ضرر قابل توجه نخواهید داشت.

خارج کردن بخشی از سود، یکی دیگر از استراتژی‌ها برای دوام آوردن در دوران ریزش بورس است. بعضا آن را سیو سود صدا می‌کنند. زمانی که سرمایه ۱۰میلیونی شما به ۲۰میلیون تومان رسید باید منتظر اصلاح باشید و بهتر از قبل از شروع آن بخشی از سودتان را به پول نقد تبدیل کنید. این مورد کمک می‌کند تا در صورت ریزش احتمالی، شما به اندازه کافی سود کرده باشید و ریزش بازار نتواند آسیب چندانی به سرمایه شما وارد کند.

هرچقدر تحمل ضرر کردن دارید، سهام بخرید. اگر ضرر روزانه یک میلیون تومانی اعصاب شما را خرد می‌کند، بهتر است بیشتر از ۲۰میلیون تومان در سهام سرمایه‌گذاری نکنید و مابقی را به صندوق‌های درآمد ثابت ببرید چراکه با یک روز ریزش بازار و از بین رفتن پنج درصد از سرمایه شما، ضر یک میلیونی برایتان گران تمام می‌شود و ممکن است سراغ تصمیم‌های احساسی بروید که اغلب آنها در آینده باعث پشیمانی می‌شوند.

روزنامه هفت صبح

تاریخ انتشار : ۱۱ شهریور ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۲۸
شناسه مطلب : 18176
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی