پرسپولیس که با شایستگی به فینال لیگ قهرمانان آسیا راه یافته بود با دو اشتباه فاحش مدافعان این تیم در نهایت با نتیجه دو بر یک بازی را به حریف کره‌ای خود واگذار کرد.وقتی داور بازی سوت پایان بازی را به صدا درآورد این رویای بزرگ میلیون‌ها ایرانی بود که از دست رفت.رویای بزرگی که تنها با تلاش بازیکنان و کادر فنی این تیم تا فینال آسیا جان گرفته بود بنابراین یحیی گل‌محمدی و تیمش شایسته تقدیر‌اند نه سرزنش؛ انتقادی اگر هست باید خطاب به مدیران بلند‌پایه ورزش کشور باشد که به‌خصوص در حساس‌ترین روزهای پرسپولیس که این تیم در گیر و دار بازی با رقبایش در غرب آسیا بود با تصمیماتی که گرفتند و مدیرانی که برای این باشگاه منصوب کردند هرگز نتوانستند آرامش را به این تیم تزریق کنند و دست‌کم تا چند هفته تنش و حاشیه در اردوی پرسپولیس بود. نکته دیگری هم درباره این باخت وجود دارد؛ فوتبال ایران سال‌هاست که در مسیر پسرفت قرار گرفته است.

به گزارش سایت خبری تحلیلی ملت ما  به نقل از صبح نو پرسپولیس برشی کاملا واقعی بود از آنچه که فوتبال ما با آن درگیر است.بنابراین شاید بهترین تفسیر را مهدی مهدوی‌کیا پس از فینال مطرح کرد.او گفت:«پرسپولیس با‌توجه به پتانسیل مالی  و شرایطی که داشت کار بزرگی انجام داد. رسیدن به فینال خیلی کار دشواری است و پرسپولیس با وجود مشکلات بزرگی که بر سرراهش بود توانست به این مهم دست پیدا کند.»
وی ادامه داد: «اگر تیم ایرانی بتواند به فینال لیگ قهرمانان برسد یک اردوی ۱۰‌روزه در اروپا میهمان‌شان می‌کنم.»
وی با بیان اینکه بحث کره و ژاپن از آسیا جداست گفت:«از سال‌۹۸ تا ۲۰۰۳ حدود ۱۳-۱۴بازیکن ایرانی در بوندس لیگای یک یا دو بازی می‌کردند اما الان که سال‌۲۰۲۰ است حتی یک بازیکن ایرانی در بوندس لیگا نداریم. آخرین بازیکن ایرانی بوندس لیگا علی کریمی بود که در شالکه بازی کرد. من و وحید هاشمیان سال‌۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ دیگر آخرین نسل بودیم. اما الان در فوتبال آلمان در هر تیم یکی، دو بازیکن کره‌ای و ژاپنی داریم که فیکس بازی می‌کنند و بازیکنان موثری هستند.»

اما در جریان بازی چه گذشت؟
دیدار دو تیم اولسان و پرسپولیس با برتری تیم کره‌ای شروع شد ولی رفته‌رفته سرخپوشان نمایش بهتری داشتند و توانستند با پاس‌های خود در بخش دفاعی و میانی، از فشار تیم حریف بکاهد.
در دقایق پایانی نیمه اول اشتباه مدافعان کره‌ای با تیزهوشی مهدی عبدی به گل اول پرسپولیس تبدیل شد ولی این گل بیش از چند ثانیه دوام نیاورد و برخورد احمد نوراللهی با مهاجم اولسان اگرچه در نگاه اول خطا به نظر نمی‌رسید، ولی پس از بازنگری صحنه توسط داور مسابقه عبدالرحمن جاسم، نقطه پنالتی با سوت داور نشان داده شد و جونیور نگرائو علی‌رغم اینکه حامد لک موفق شد جهت ضربه مهاجم برزیلی اولسان را تشخیص بدهد و توپ این بازیکن را بگیرد ولی در ریباند باز هم این بازیکن تیم حریف بود که زودتر به توپ رسید و این‌بار ضربه‌اش به تور دروازه چسبید.
روی صحنه پنالتی در ابتدا گمان می‌رفت که توپ به دستان سعید آقایی برخورد کرده ولی در واقع داور مسابقه برخورد چند ثانیه قبل‌تر میان نوراللهی و بازیکن اولسان را گرفته بود که هافبک پرسپولیس با روی پای راست به پای بازیکن کره‌ای زد.
در دیدار مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان پرسپولیس مقابل پاختاکور، VAR که تازه کار خود را شروع کرده بود، به کمک پرسپولیس آمد و کمال کامیابی نیا باعث اخراج بازیکن سرشناس تیم حریف شد، ولی در فینال این تکنولوژی علیه شاگردان یحیی گل‌‌محمدی کار کرد.
گل دوم نیز روی اشتباه فاحش مهدی شیری رقم خورد؛ شیری در عین بی‌تجربگی توپ ارسالی کره‌ای‌ها را با دست لمس کرد تا داور بازی باز هم به کمک var اعلام پنالتی کند.جونیور نگرائو این بار بر خلاف جهت حرکت لک توپ را وارد دروازه کند. نکته جالب در خصوص این پنالتی آن بود که نگرائو در موقعیت صد در صد گلزنی حضور نداشت که شیری با دست مانع رسیدن توپ به این بازیکن شد و البته با وجود کمک داور ویدیویی چنین خطاهایی از چشم داور پنهان نمی‌ماند.شیری که در نیمه اول یکی از بهترین بازیکنان پرسپولیس بود دقایقی بعد از آنکه به تیم کره‌ای پنالتی اهدا کرد جای خود را به آرمان رمضانی داد تا یک فینال کابوس‌واری را پشت سر گذاشته باشد.
بعد از گل دوم، پرسپولیس سعی کرد روی دروازه حریف فشار بیاورد اما شلختگی در خط حمله این تیم باعث شد موقعیت آنچنانی شکل نگیرد.
اما یک نکته مهم درباره فینال آسیا وجود دارد. در فینال لیگ قهرمانان آسیا بازیکنان پرسپولیس از بابت VAR یا همان کمک داور ویدیویی ضربه نخوردند بلکه از نبود این سیستم پیشرفته در فوتبال ایران لطمه دیدند.این اتفاقات تا زمانی که فوتبال ایران به سیستم کمک داور ویدیویی تجهیز نشود نه فقط در این بازی که در آینده نیز بازهم برای تیم‌های ایرانی رخ‌خواهد داد. چراکه بازیکنان ایرانی در طول لیگ برتر و جام حذفی فوتبال ایران و در واقع عمده بخش فوتبال‌شان با وجود اشتباهات و خطای دید داور داور بازی می‌کنند.اگر اتفاقات این فینال در یک بازی داخلی رخ می‌داد و سیستم کمک داور ویدیویی وجود نداشت آن وقت هیچ‌کدام از دو پنالتی گرفته نمی‌شد. بازیکنان و تیم‌های ایرانی با چنین ذهنیتی پا به مسابقه می‌گذارند و بی‌احتیاطی حتی کوچکی را انجام می‌دهند که دیگر در فوتبال امروز دنیا این خطاها که ممکن است از دید داور مسابقه دور بماند توسط سیستم‌های پیشرفته ویدیویی دیده می‌شوند.
پرسپولیس از کمبود امکانات و همگام نبودن فوتبال ایران با تکنولوژی و امکانات روز جهانی متضرر شد و شانس بزرگ قهرمانی را از دست داد. چیزی که مسلم است اینکه فوتبال ایران نه تنها VAR که هنوز رییس فدراسیون و خیلی چیزهای دیگر ندارد و می‌توان انتظار داشت که رسیدن به قهرمانی در سطح باشگاه و ملی کاری سخت خواهد بود که تحقق آن به درصد زیادی شانس و اقبال نیاز خواهد داشت.

اما سرمربی پرسپولیس بعد از شکست چه گفت؟
یحیی گل‌محمدی پس از شکست دو بر یک پرسپولیس مقابل اولسان هیوندای کره‌جنوبی در فینال لیگ قهرمانان آسیا گفت: وقتی نتیجه را واگذار کردیم که روی برخی از صحنه‌هایی که خیلی تأثیرگذار بود گل خوردیم. از هر راهی فکر می‌کردیم گل بخوریم به جز مواردی که اتفاق افتاد.
وی افزود: گل‌های راحتی را به حریف تقدیم کردیم و متأسفانه این اتفاق افتاد و نتوانستیم قهرمان شویم. واقعا‌ از اتفاقی که افتاد ناراحتیم. بازیکنان با همه کمبودها، کاستی‌ها و مشکلاتی که بعد از صعودمان به فینال رخ داد، تلاش خودشان را کردند. در مجموع عملکرد خوبی داشتیم. از نظر خودمان قهرمان واقعی همین بازیکنان هستند.
گل‌محمدی ضمن عذرخواهی از هواداران پرسپولیس یادآور شد: جا دارد از همه هواداران عذرخواهی کنم. باید خودمان را قوی کنیم تا در دورهای بعد با تلاش بیشتری ظاهر شویم و به قهرمانی آسیا برسیم. به تیم اولسان این قهرمانی را تبریک می‌گویم. آن‌ها تیم شایسته‌ای بودند. از همه کسانی که تلاش کردند تا لیگ قهرمانان آسیا برگزار شود تشکر و قدردانی می‌کنم.
سرمربی پرسپولیس در پاسخ به این سؤال که آینده تیمش را چگونه پیش‌بینی می‌کند، گفت: من در صحبت‌هایم گفتم که ما باید برای دوره‌های بعد برنامه‌ریزی خوبی داشته باشیم و تیم را تقویت کنیم. باید سازمان‌دهی بهتری داشته باشیم تا بتوانیم خودمان را قوی کنیم. باشگاه‌های ایران از نظر امکانات ضعیف هستند. تیم‌های دیگر آسیا شرایط بهتری دارند و این نشان‌دهنده این است که باید بیشتر کار کنیم. اگر می‌خواهیم به مقام قهرمانی برسیم باید حتما‌ زیرساخت‌های خوبی داشته باشیم و از امکانات خوبی استفاده کنیم. باید به تیم‌های پایه بها دهیم. ما از این نظر قابل مقایسه با تیم‌های دیگر آسیا نیستیم. تیم ما باتوجه به در پیش بودن لیگ کار راحتی ندارد و بازی‌های عقب افتاده هم داریم. البته ما تیمی هستیم که باید برای پیروزی بجنگیم. نه در لیگ و نه در آسیا کار آسانی نداریم ولی انگیزه زیادی داریم که به قهرمانی برسیم.
گل‌محمدی در پاسخ به این سؤال که چرا تیمش در این بازی تمرکز نداشت و بازیکنانش به حریف پنالتی دادند، توضیح داد: شما وقتی در فینال آسیا بازی می‌کنید، باید از نظر ذهنی خیلی آماده باشید و در شرایط مسابقه باشید تا بتوانید تمرینات خوبی انجام دهید. بازیکنان امروز عملکرد خوبی داشتند ولی تمرکز خوبی نداشتند. گل نخستی که خوردیم در اوقات تلف شده بود. متاسفانه VAR علیه ما بود. همچنین دستمان در تعویض‌ها خالی بود.
او در پایان درباره برنامه‌هایش برای ریکاوری تیم از نظر روانی، بیان کرد: ما روزهای سختی را در روزهای آینده سپری می‌کنیم ولی این اتفاقات در دنیای فوتبال رخ می‌دهد. با این حال رفتار غیرحرفه‌ای است که این شکست به ما ضربه بزند. ما از فردا ریکاوری از نظر روحی و بدنی را آغاز می‌کنیم. ما با این تیم خیلی کار داریم و باید به مبارزه‌مان ادامه دهیم.
حق با سرمربی سرخ‌ها است.شاید پرسپولیس بتواند بار دیگر خودش را جمع و جور کند و در لیگ برتر حتی به‌عنوان قهرمانی برسد اما حسرت قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا همچنان همراه میلیون‌ها هوادار این تیم خواهد بود؛ شاید وقتی دیگر، شاید.

تاریخ انتشار : ۳۰ آذر ماه ۱۳۹۹ ساعت ۰۷:۰۰
شناسه مطلب : 19209
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی