ویروس انگـلیسی
بحران ایجادشده در جهان که منشا آن بریتانیا است

بریتانیای کبیر با سال‌ها سابقه استعمار حالا خود در برابر ویروس صغیر کرونا زمینگیر شده است؛ البته اوضاع از آنچه در برخی رسانه‌ها گفته می‌شود، بدتر است چراکه این کشور حالا تحت سیطره ویروسی قرار گرفته که ۱۰ ماه قبل رسانه‌های آن از جمله بنگاه سخن‌پراکنی بریتانیا، منشأ چنین ویروسی را ایران اعلام می‌‌کردند؛ اما این بار وضعیت به طور کلی عوض شده است و در چند روز گذشته که بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس از مشاهده نوع جهش‌یافته کرونا در این کشور خبر داده، قاره سبز در انتظار روزهای سیاهی است که می‌تواند تمام کشورهای غربی را تحت تاثیر خود قرار دهد. حالا آش کرونا برای اروپا به قدری شور شده که قرار است اتحادیه اروپا نیز برای بررسی وضعیت و راه مقابله با کرونای انگلیسی جلسه اضطراری برگزار کند. این خبر را رسانه‌ها اعلام کرده بودند و بر این اساس قرار بود شب گذشته ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا برای واکنش نشان دادن در برابر کرونای انگلیسی گرد هم آیند.این در حالی است که رسانه‌ها خبر داده‌اند نمونه کرونای انگلیسی در برخی کشورهای دیگر از جمله ایتالیا، هلند و استرالیا نیز مشاهده شده است. فرانسه نیز احتمال در جریان بودن کرونای انگلیسی در فرانسه را رد نکرده است. از سوی دیگر بسیاری از کشورهای جهان پروازهای خود به مقصد شهرهای مختلف انگلیس را لغو کرده‌اند اما از درون بریتانیا و به‌خصوص لندن نیز خبرهایی درباره وحشت مردم به گوش می‌رسد.

به گزارش سایت خبری تحلیلی ملت ما به نقل از صبح نو : چند روز قبل بود که بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا از مشاهده نوع جدیدی از کرونا با سرایت‌پذیری بیشتر از ویروس نخستین در انگلیس خبر داد. در خبرها ذکر شده است که ویروس جدید ۷۰ درصد مسری‌تر و سرایت‌پذیرتر از ویروس نوع اول است. همین خبرها موجب شد تا بسیاری از ساکنان شهر لندن شروع به ترک این شهر کرده یا حتی برای خروج از کشور به سمت فرودگاه‌ها راهی شوند. به دنبال اعلام این مساله، برخی کشورهای اروپایی تدابیر امنیتی شدیدی را در پیش ‌گرفتند. این در حالی است که بلافاصله کشورهای هلند، ایتالیا، بلژیک، بلغارستان و لوگزامبرگ تمام ارتباط‌های هوایی خود را با انگلیس قطع ‌کردند. در برخی کشورها چون اسکاتلند هم ارتباط ریلی با انگلیس متوقف شد. نیکلا استورجن، وزیر اول اسکاتلند شنبه‌شب به وقت تهران در نشست مطبوعاتی از محدودیت تردد بین اسکاتلند و انگلیس خبر داد و افزود که برای جلوگیری از شیوع سریع کرونا نیاز به اقدامات محدودکننده است.
آلمان هم به عنوان رییس دوره‌ای اتحادیه اروپا و برخی کشورهای دیگر از جمله فرانسه و اسپانیا درخواست‌های خود برای برگزاری نشست ویژه در روز دوشنبه ارائه ‌کردند. همچنین سازمان جهانی بهداشت نیز تماس‌هایی را با انگلیس برقرار کرده است. سخنگوی سازمان جهانی بهداشت از کشورهای اروپایی نیز درخواست کرده «تدابیر پیشگیرانه و کنترلی» در برابر شیوع ویروس کرونا را «دو برابر» کنند.
اما بعد از انتشار خبر ویروس جدید در روز شنبه گذشته، مقامات دولت انگلیس ضمن تأکید بر اینکه قدرت انتقال گونه جدید ویروس کرونا ۷۰ درصد بیشتر از نوع قبلی آن است، از شهروندان درخواست کرده‌اند در خانه بمانند و محدودیت‌ها را رعایت کنند. دکتر سوزان هاپکینز از مقامات بهداشت عمومی انگلیس اعلام کرد: «گونه‌های مشابهی در دانمارک و استرالیا دیده شده‌اند و انواع بسیار مشابهی نیز در آفریقای‌جنوبی، هلند و دیگر کشورها به ثبت رسیده است.» مت هنکاک، وزیر بهداشت بریتانیا نیز ضمن اعتراف به «خارج از کنترل»بودن اوضاع شیوع نوع جدید ویروس کرونا گفت که ممکن است محدودیت‌های کرونایی تا ماه‌ها در این کشور باقی بمانند.
همچنین وزارت بهداشت ایتالیا تأیید کرده که گونه جهش‌یافته ویروس کرونا که ترس و وحشت زیادی را در میان کشورهای اروپایی به وجود آورده است، در آزمایشگاهی در بیمارستان نظامی «سیلو» در «رم» ایتالیا قرنطینه شده است و این نمونه از فردی به دست آمده که قبلاً تست کرونای وی مثبت بوده است.
طبق گفته مقام‌های ایتالیایی، بیمار آلوده به ویروس جدید به همراه نامزدش به تازگی از انگلیس بازگشته و وارد فرودگاه «فیومیچینو» رم شده است.

اوایل روز گذشته، ایتالیا به همراه دیگر کشورهای اروپایی به طور موقت تمامی سفرها به و از انگلیس را به واسطه نگرانی از شیوع گونه جهش‌یافته ویروس کرونا ممنوع ‌کردند. طبق حکمی که به امضای وزیر بهداشت ایتالیا درآمده است، از ورود آن‌دسته از افرادی نیز که در ۱۴ روز گذشته به قلمرو انگلیس سفر کرده بودند، ممانعت به عمل می‌آید.
«امانوئل مکرون» رییس‌جمهور فرانسه نیز در این خصوص گفت «کاملاً محتمل» است که نوع جدید ویروس کرونا در حال حاضر در حال انتشار در فرانسه باشد. همه این موارد در شرایطی ذکر شده‌اند که کریسمس و آغاز سال نوی میلادی از یک‌سو و نیز ممنوعیت پروازها به مقصد انگلیس موجب نگرانی شدید مردم این کشور و نیز هجوم به فروشگاه‌ها برای تامین مایحتاج شده است.

ممنوعیت پرواز به جزیره
از روز شنبه که دولت انگلیس اعلام کرد نوع جدیدی از ویروس کرونا با قدرت انتقال بالاتر را شناسایی کرده است، ۲۶ کشور جهان پروازهای خود به مقصد این کشور را لغو کرده‌اند. گفته می‌شود آمریکا نیز قصد دارد پروازهای خود به انگلیس را لغو کند. همچنین روزنامه سعودی «عکاظ» نیز به نقل از وزارت کشور عربستان سعودی، از تعلیق همه پروازهای خارجی این کشور به مدت یک هفته خبر داد. در بیانیه وزارت کشور عربستان سعودی آمده است: «همه پروازهای خارجی بین‌المللی مسافران جز در موارد استثنایی به طور موقت به مدت یک هفته به حالت تعلیق درآورده شده که تا یک هفته بعد از آن هم قابل تمدید است؛ غیر از پروازهای خارجی که هم اینک در خاک عربستان هستند و به آنها اجازه ترک کشور داده می‌شود.»
دکتر سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم در نامه‌ای به وزیر راه و شهر‌‌سازی، به منظور رعایت اقدامات احتیاطی برای مقابله با نوع جهش‌یافته ویروس COVID-19 در برخی کشورها، خواستار لغو پروازهای خطوط هوایی شرکت‌های ایرانی به مقصد انگلیس شد. در این نامه آمده است: براساس گزارش واصله، اخیراً نوع جهش‌یافته ویروس COVID-19 در برخی کشورها به ویژه کشور انگلیس مشاهده شده که به احتمال قوی دارای بیماری‌زایی بالایی است؛ لذا به منظور رعایت اقدامات احتیاطی خواهشمند است دستور فرمایید از این تاریخ کلیه پروازهای خطوط هوایی شرکت ‌‌های ایرانی به مقصد کشور انگلیس و بالعکس لغو و کان لم یکن اعلام شود.همچنین کشورهایی چون آرژانتین، بلژیک، بلغارستان، کانادا، شیلی، کرواسی، دانمارک، لتونی، استونی، لیتوانی، فنلاند، فرانسه، السالوادور، هنگ‌کنگ، کویت، مراکش، کلمبیا، لهستان، رومانی، ترکیه، نروژ، سوئیس، هلند و آفریقای‌جنوبی نیز از دیگر کشورهایی هستند که پروازهای خود به مقصد انگلیس را تا مشخص شدن وضعیت کرونایی جدید لغو کرده‌اند.

اوایل روز گذشته، ایتالیا به همراه دیگر کشورهای اروپایی به طور موقت تمامی سفرها به انگلیس را به واسطه نگرانی از شیوع گونه جهش‌یافته ویروس کرونا ممنوع ‌کردند. طبق حکمی که به امضای وزیر بهداشت ایتالیا آمده است، از ورود آن‌دسته از افرادی نیز که در ۱۴ روز گذشته به قلمرو انگلیس سفر کرده بودند، ممانعت به عمل می‌آید.
«امانوئل مکرون» رییس‌جمهور فرانسه نیز در این خصوص گفت «کاملا محتمل» است که نوع جدید ویروس کرونا در حال حاضر در حال انتشار در فرانسه باشد. همه این موارد در شرایطی ذکر شده‌اند که کریسمس و آغاز سال نوی میلادی از یک‌سو و نیز ممنوعیت پروازها به مقصد انگلیس موجب نگرانی شدید مردم این کشور و نیز هجوم به فروشگاه‌ها برای تامین مایحتاج شده است.

ممنوعیت پرواز به جزیره
از روز شنبه که دولت انگلیس اعلام کرد نوع جدیدی از ویروس کرونا با قدرت انتقال بالاتر را شناسایی
کرده است، ۲۶ کشور جهان پروازهای خود به مقصد این کشور را لغو کرده‌اند. گفته می‌شود آمریکا نیز قصد دارد پروازهای خود به انگلیس را لغو کند. همچنین روزنامه سعودی «عکاظ» نیز به نقل از وزارت کشور عربستان سعودی، از تعلیق همه پروازهای خارجی این کشور به مدت یک هفته خبر داد. در بیانیه وزارت کشور عربستان سعودی آمده است: «همه پروازهای خارجی بین‌المللی مسافران جز در موارد استثنایی به طور موقت به مدت یک هفته به حالت تعلیق درآورده شده که تا یک هفته بعد از آن هم قابل تمدید است؛ غیر از پروازهای خارجی که هم اینک در خاک عربستان هستند و به آنها اجازه ترک کشور داده می‌شود.»
دکتر سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم در نامه‌ای به وزیر راه و شهر‌‌سازی، به منظور رعایت اقدامات احتیاطی برای مقابله با نوع جهش‌یافته ویروس کووید۱۹ در برخی کشورها، خواستار لغو پروازهای خطوط هوایی شرکت‌های ایرانی به مقصد انگلیس شد. در این نامه آمده است: براساس گزارش واصله، اخیراً نوع جهش‌یافته ویروس کووید۱۹ در برخی کشورها به ویژه کشور انگلیس مشاهده شده که به احتمال قوی دارای بیماری‌زایی بالایی است؛ لذا به منظور رعایت اقدامات احتیاطی خواهشمند است دستور فرمایید از این تاریخ کلیه پروازهای خطوط هوایی شرکت ‌‌های ایرانی به مقصد کشور انگلیس و بالعکس لغو و کان لم یکن اعلام شود.همچنین کشورهایی چون آرژانتین، بلژیک، بلغارستان، کانادا، شیلی، کرواسی، دانمارک، لتونی، استونی، لیتوانی، فنلاند، فرانسه، السالوادور، هنگ‌کنگ، کویت، مراکش، کلمبیا، لهستان، رومانی، ترکیه، نروژ، سوئیس، هلند و آفریقای‌جنوبی نیز از دیگر کشورهایی هستند که پروازهای خود به مقصد انگلیس را تا مشخص شدن وضعیت کرونایی جدید لغو کرده‌اند.

تاریخ انتشار : ۲ دی ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۰۲
شناسه مطلب : 19251
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی