آمار جدیدى که درباره «نرخ بیکارى» در آمریکا منتشر شده بیانگر این است که در ماه میلادی گذشته (ماه ژوئن) با ۲۲۴,۰۰۰ شغل جدید (استخدام جدید)، آمار بیکاری به کمترین مقدار خود یعنی سه و هفت دهم درصد (%۳.۷) رسیده است.

از زمان بحران اقتصادی آمریکا در سال های ۲۰۰۸-۲۰۰۹ تا به امروز، این بهترین وضعیت اشتغال در کشور عنوان شده است.

از این تعداد استخدام جدید، هفده هزار نفر در بخش صنعت و بیست وچهارهزار نفر در بخش حمل و نقل، استخدام شده اند.

گفته می شود که بخش صنعت و حمل و نقل، آسیب پذیرترین بخش اشتغال (در برابر رکود) محسوب می شوند و لذا اضافه شدن این تعداد از بیکاران به این بخش، نشانی از تنفس خوب اقتصاد آمریکا قلمداد شده است.

آمار «سه ماهه» گذشته نشان می دهد که “متوسط” استخدام معادل ۱۷۱,۰۰۰ شغل جدید بوده است.

واقعیت امر این است که (حتى در یک نگاه غیر آمارى هم) مشاهده تابلو و واژه hiring در بسیاری جاها (مثل فروشگاهها، مغازه ها، شرکتها و …) عمومیت پیدا کرده و گفته میشود که الان اگر کسی بیکار مانده باشه واقعا خودش خواسته است.

این سوال مطرح است که چقدر از این شرایط، محصول اوباما و دورۀ ثباتِ او هست، و چقدر محصول سیاست هاى ترامپ؟

پاسخ را نمى دانیم اما آنچه که مى دانیم اینکه دونالد ترامپ بیشترین بهره بردارى و مانور تبلیغاتى را روی این آمار استخدام انجام داده/خواهد داد.

(بخش بزرگى از) شصت و دومیلیون نفرى که با وجود تخریبهاى سنگین و شدید، به پاى صندوق رفتند و به ترامپ رأى دادند، امروز (به دلایل زیادى) از انتخاب خودشان، راضی هستند.

(بخش زیادى از) آن شصت و دومیلیون رأى به دلیل کلافگى ذهنی مردم از دست سیاستمدارانِ (تیپیکال) در هر دو حزب بود، و امروز دونالد ترامپ اگرچه ممکن است در میان رهبران دنیا خوشنام نباشد، ولى در نگاهِ بسیارى از هوادارنش، کارنامه مطلوبى داشته است.

در آمریکایی که شغل و مالیات، از مؤلفه های ذهنی مهم شهروندان محسوب می شود، آمار بیکارى %۳.۷ ، دلیل علمى اش هر چه که باشد، ولى در نگاه “عمومى” نقطه موفقیت مهمى براى ترامپ محسوب مى شود. این در شرایطی است که جنگ تعرفه های ترامپ با چین هم به محبوبیت او در بدنه هوادارانش، افزوده است.

مقصود از این نوشتار این نیست که قطعا ترامپ برنده انتخابات ریاست جمهوری ٢٠٢٠ خواهد بود، بلکه بحث اینجاست که مخالفان ترامپ (که نگران “آینده” ایالات متحده هستند) مسیر بسیار دشواری برای کم کردنِ سبد آراء ترامپ در پیش روی دارند. دونالد ترامپ با یک رأی شکننده بر سر کار آمد (و همچنان هم شرایط او شکننده است) ولی شکست دادن او در انتخابات بعدی، کار چندان آسانی نیست. این واقعیتی است که نباید از آن فرار کرد.

فقط “کسی” می تواند این مسیر هشت ساله را چهار ساله کند که قادر باشد «موج» و «گفتمان جدیدی» در بدنه جامعه ایجاد کند، که در این خصوص، شاید به سیاستمدارانِ پیر، امتحان پس داده و خسته ای همچون جو بایدن، برنی سندرز (یا حتی مایکل بلومبرگ)، چندان امیدی نیست. باید منتظر نشست و دید آیا نگاههای مردم به سمت صاحبِ حرفی جدید متمایل خواهد شد؟ و آیا اساسا کسی هست که در این میانه «حرف جدیدی برای گفتن» در چنته داشته باشد؟!

منبع: کانال تخصصی اقتصاد

تاریخ انتشار : ۱۷ تیر ماه ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۰۱
شناسه مطلب : 5925
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی