سید جواد رضویان، کسی که او را بیشتر با بازی در سریال‌های تلویزیونی به ویژه پاورچین (مهران مدیری – ۱۳۸۱) به یاد می‌آوریم، مثل اغلب بازیگران کمدی، هوس کارگردانی به سرش زده است. ولی او مانند مهران مدیری، رضا عطاران و یا گذشته مهران غفوریان نتوانسته جای پایش را در این عرصه محکم کند و پس از کارگردانی چندین اثر تلویزیونی و شبکه خانگی، اولین کارش را در سینما کلید زد.

زهر مار را نباید بیش از آنچه که هست جدی گرفت. چون شالوده‌ای که قرار است کار روی آن سوار شود چندان جدی نیست.

تبلیغات فیلم با آگاهی، این تلقین را در مخاطب ایجاد می‌کند که قرار است با فیلمی هجوگونه طرف شود و سیامک انصاری‌ای را ببیند که با آن گریم اغراق شده و آن سکانس مداحی، با ریاکاریش مدام خنده را بر لب او بیاورد. اما چنین نیست. فیلم از همان ابتدا به مخاطب آدرس اشتباهی داده.

(خطر لو رفتن) فیم با سکانسی شروع می‌شود که رهی، راننده تاکسی (با بازی سیامک صفری) که مشکل مالی دارد با دیدن بنر تبلیغاتی حاج حشمت تهرانی (با بازی سیامک انصاری) از خود بی خود شده و تصادف می‌کند.

این مسئله گمان ما را از ریاکار بودن حاج حشمت تقویت می‌کند؛ علی الخصوص که این سکانس به سکانس کذایی مداحی برش می‌خورد.

زهرمار این امید را می‌داد که فیلمی خوش ریتم و جان دار در فضایی انتخاباتی را شاهد باشیم که هر چند با وجود محدودیت‌هایی در این موضوع، باز می‌توانست فضایی جذاب‌تر را ایجاد کند. اما به سرعت متوجه می‌شویم که داستان از این قرار نیست. رهی که به دیدن حاج حشمت رفته، برای او دامی را گسترده است تا حاجی را تلکه کند.

وقتی که اصول روایی یک اثر بر اصول منطقی ملتزم و استوار نباشند، نتیجه اش می‌شود فیلمی مانند زهرمار که به شکل ماکیاولیستی ای، صرفن به هدف سازندگانش که همانا تطهیر قشری خاص است، می‌پردازد و ساختار و پرداخت کار ابدن برایشان مهم نیست.

چرا سازندگان دست روی چنین سوژه نخ نما و کلیشه‌ای گذاشته اند، خود جای سوال دارد. انگار که آن‌ها سال‌ها از جامعه خود عقب اند و باید چنین سوژه‌ی رو و کهنه‌ای را دستمایه فیلم خود قرار دهند.

عوامل فیلم اعم از نویسنده و کارگردان و و تهیه کننده به این نکته دقت نکرده اند که انسان خوب و آبرودار صرفن انسانی منفعل و دست و پاچلفتی نیست. در مواقع لزوم می‌تواند و باید از حقش دفاع کند.

تاریخ انتشار : ۱۹ تیر ماه ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۰۲
شناسه مطلب : 6056
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی