موج سواری سیاسی به بازار خودرو رسید
​در شرایطی که بازار نیمه تعطیل است و عرضه و تقاضا وجود ندارد، برخی معامله گران در بازار خودرو روی موج اخبار سیاسی نوسان قیمت ایجاد می کنند.

 براساس ارزیابی های صورت گرفته بازار خودرو دیروز شاهد رشد قیمت نسبت به میانه هفته بود، اما این روند دیروز تعدیل شد بطوریکه بسیاری از خودروهای پرتیراژ مجدد وارد کانال افت قیمت شدند. قیمت پراید ۱۳۱  که در روزهای آخر هفته گذشته به زیر ۱۰۰ میلیون تومان رسید و با رنج قیمتی ۹۵ تا ۹۷ میلیون تومان خرید و فروش شد، مجدد به کانال ۱۰۰ میلیون تومان وارد شد و در بازار ۱۰۸ میلیون تومان قیمت خورد، اما این خودرو مجدد افت قیمت را تجربه کرد  قیمت این خودرو ۱۰۵ میلیون تومان عنوان می شود این قیمت گرچه در مقایسه با روز سه شنبه سه میلیون تومان ارزان تر است اما قیمت پراید را در کانال ۱۰۰ میلیون نگه داشت.

به گزارش سایت خبری تحلیلی ملت ما ، در میان محصولات ایران خودرو نیز دو خودرو پرطرفدار این شرکت یعنی ۲۰۶ تیپ ۲ و تیپ ۵ که رشد قیمت داشته اند؛ روند نزولی را تجربه کردند، به طوریکه پژو ۲۰۶ تیپ ۲ با ۴ میلیون تومان کاهش، ۱۹۵ میلیون تومان و تیپ ۵ نیز با ۱۰ میلیون تومان افت قیمت، ۲۵۰ میلیون تومان در بازار معامله شد؛ سایر محصولات این دو خانواده نیز  در بازار افت قیمت را تجربه کردند. اما در خصوص دو خودرو «lx سمندبا موتور EF7 » و «سمندسورن» به دلیل عدم عرضه امکان کشف قیمت آنها در بازار وجود نداشت.

دلیل نوسان در بازار خودرو

اما پرسشی که در این میان مطرح می شود این است که چه عواملی موجب شد تا بازار دستخوش تغییرات پی در پی شود. در این خصوص فعالان بازار خودرو معتقدند که طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران» که سه شنبه گذشته از سوی بهارستان نشین ها به تصویب رسید موجب شد تا روند قیمت خودرو در بازار صعودی شود، طرحی که امروز اثر آن در بازار کمرنگ تر شد و این امر نزولی شدن قیمت خودرو در بازار را به همراه داشته هرچند در این میان ذکر این نکته ضروری است که قیمت با وجود نزولی شدن به سطح روز دوشنبه نرسید.

از سوی دیگر برخی از تحلیگران معتقدند به دلیل اینکه بازار در زمان مرده قرار دارد به معنی آنکه خرید و فروشی در بازار صورت نمی گیرد در حال حاضر قدرت نوسان گیرها بیشتر شده است.

با تمام این شرایط برخی امیدوارند با عادی شدن کسب و کارها روند قیمتی تعدیل شود، اما برخی دیگر کماکان تاکید دارند که روند کاهشی قیمت پایدار خواهد بود و بازار از فاز هیجانی خارج خواهد شد.

تاریخ انتشار : ۱۳ آذر ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۱۵
شناسه مطلب : 19039
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی