محسن ظهوری – «من فقط در عالم خیال و با جوهری از طلا و نقره می‌توانم چنین اثری را تصور کنم.» این را «لویی کان» معمار و هنرمند شهیر آمریکایی درباره این مسجد گفته، اثری از دوره صفوی که تحسین تمام است و زیبایی تام. بنایی ۴۰۰ ساله که حیرت معماران جهان را در تناسب و زیبایی رنگ‌ها و طرح‌ها برانگیخته؛ «مسجد شیخ لطف‌الله» اصفهان، که اگر تنها اثر به‌جامانده از تاریخ ایران بود، باز نام سرزمین‌مان را در هنر معماری آوازه جهان می‌کرد.

این، تصویری است که کانال «دیده‌بان میراث‌فرهنگی ایران» به تازگی از این مسجد منتشر کرده؛ کوبیدن توپ فوتبال به کاشی‌کاری‌های شگفت‌انگیز و درِ زیبای این مسجد. برخورد برخی با اثری که احتمالا چیزی از اهمیتش نمی‌دانند مگر آنکه می‌تواند دروازه فوتبال‌شان باشد. شاید هم حق دارند؛ مگر در کتاب‌های درسی چقدر درباره آثار تاریخی ایران خوانده‌اند؟

مسجد شیخ لطف‌الله تاریخی طولانی پشت‌سر گذاشته، اما امسال برایش پرحرف و حدیث شده؛ همین یک ماه پیش بود که این تصویر از گنبد این مسجد در روزی برفی گرفته شد؛ تصویری که نشان می‌داد دادِ برخی علاقه‌مندان و کارشناسان میراث‌فرهنگی بیراه نبوده و در مرمت گنبد آن کوتاهی شده است. وقتی برف بر همه‌جای گنبد نشست جز بخش مرمت شده آن، روابط عمومی وزارتخانه میراث فرهنگی در اولین اقدام تصویر را جعلی خواند، اما مشخص شد که نه‌تنها تصویر درست بوده بلکه حرف‌های قبل‌تر از آن هم درباره ناهمخوانی رنگ و غیراصولی بودن بخش مرمت شده گنبد مسجد با دیگر بخش‌هایش درست بوده.

حالا ما مانده‌ایم و مسئولینی که یا سکوت می‌کنند و یا مدام وعده درست شدن کار را می‌دهند، و عده‌ای که توپ فوتبال بر در و دیوار این اثر زیبا می‌کوبند.

تاریخ انتشار : ۲۱ بهمن ماه ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۱۴
شناسه مطلب : 12981
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی