ما و نجات اقتصاد ايرانهنـوز راهی هـست
با تكیه بر نيروهاي پرتوان داخلي و استفاده از تمام ظرفيت هاي كشور مي‌توان اقتصاد ايران نجات داد، اقتصادي كه گريبانش را تكيه بر نفت گرفته است.
بار دیگر فرصتی برای مردم بوجود امده است  که در فرآیند مردم سالاری دینی، پایان وضع موجود را رقم بزنند، پایان وضع موجود پایان ناکارآمدی مجلس و دولت  است، پایان پنهان کاری ما بین دولت و مجلس است، پایان ضعف نظارتی مجلس و ضعف مدیریتی دولت است. این پایان آغازی برای ایران سربلند است.
 در اسفند ۹۸ بار دیگر سپهر سیاسی ایران صحنه یک هم‌آورد انتخاباتی است، هم‌آودری که نتیجه ۲۹۰ کرسی مجلس شورا اسلامی را مشخص میکند، و برای چهار سال راه بری قوه مقننه کشور به دست منتخبین مردم  می‌سپارد ، انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورا اسلامی اولین انتخابات پس از آغاز گام دوم است، گام دومی که توسط رهبر فرزانه انقلاب، نقشه‌راه مسیر پر تلاطم انقلاب را بر ما روشن می‌سازد، از سویی دیگر این اولین انتخابات در آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامی است، تمام این‌ها به علاوه شرایط ویژه اقتصادی و سیاسی و همچنین شرایط شگرف منطقه پس از شهادت حاج قاسم سلیمانی این انتخابات را پر اهمیت می‌سازد.
در ۶ سال گذشته مسیر حکمرانی کشور توسط روحانی و یارانش  به طور مستمر به خارج از کشور ارجاع داده شده است، چه پیش از برجام که برای رسیدن به توافق کشور را معطل نگه‌داشتند، چه زمان برجام که کشور را منتظر چک نسیه برجام کردند، چه پس از خروج آمریکا از برجام که منتظر اقدامات تروئیکا اروپایی  ماندند تا اقدامی صورت گیرد اما دریغ از اقدامی از سوی اروپایی ها، تعلیق اقتصاد از یک طرف و عدم باور به نیرو های پرتوان داخلی سویی دیگر وضعیت اقتصادی کشور را بحرانی کرده است.
در حوزه اقتصاد داخلی اوضاع ناگوارتر است، نقیدنگی هر سال رکورد می‌شکند، نابرابری های اقتصادی افزایش یافته، دارایی های فرودستان یک سوم شده و دارایی های ثروتمندان سه برابر گشته است،  صندوق های بازنشستگی درحال ورشستگی هستند، در تسهیل کسب و کار نوپا در رتبه ۱۱۴ ایستاده ایم، قیمت مسکن در تهران چهار برابر شده و برای بسیاری از دهک های اقتصادی خرید خانه یک رویاست. مجموع این آلام در کنار هم باعث رنج و گله مندی مردم شده است.با تکیه بر نیروهای پرتوان داخلی و استفاده از تمام ظرفیت های کشور می‌توان اقتصاد ایران نجات داد، اقتصادی که گریبانش را تکیه بر نفت گرفته است، از فرار های مالیاتی  سرسام آور رنج  می‌برد. نجات اقتصاد ایران، بی شک خواسته تمام ایرانیانی است که به سربلندی ایران می اندیشند، کسانی که دل در گرو این مرز بوم دارند.بنا به تخصص نگارنده این متن در حوزه مطالعات منطقه نگاهی به گوشه‌ای کوچک از ظرفیت هایی می‌اندازیم که می‌تواند اقتصاد ایران متحول سازد:
۱. کشورمان پس از چین دومین کشور در فراوانی داشتن همسایه است، ایران با ۱۵ کشور مرز خاکی و آبی دارد. سهم ایران از بازار اقتصادی کشور های همسایه اش حدود ۱.۵ درصد است، اگر در کوتاه مدت بتوانیم سهم خود را از این بازار به تنها ۳درصد برسانیم، در حدود ۴۰ میلیارد دلار درآمد خواهیم داشت و اگر این در میان مدت صاحب ۱۰درصد بازار همسایگان خود شویم حدود ۱۳۰ میلیارد دلار درآمد خواهیم داشت.۲. کشور ما مملو از نیرو انسانی توانمند در حوزه فنی و مهندسی است، بازار خدمات فنی و مهندسی همسایگان ایران نزدیک به ۱۰۰۰میلیارد دلار است، و سهم ایران از این بازار به دلیل سیاست های غلط تنها ۱۰۰میلیون دلار است. یعنی یک صدم درصد از این بازار بزرگ، با احیا بخشی از این ظرفیت، هم می‌توانیم مقداری از مسئله اشتغال را در حوزه فنی سامان ببخشیم و هم ارز آوری برای اقتصاد خود داشته باشیم.۳. با انعقاد پیمان پولی ایـران با کشورهای چین، هند، روسیه، ترکیه، عراق، سوریه و افغانستان میتوانیم تا سطح ۲۰ میلیارد دلار نیاز ارزی کشور را برطرف کرده و وابستگی به دلار و یورو را کاهش دهیم.این مبلغ معادل نیمی از ارزش صادرات غیر نفتی سال ۹۷ است.این ها گوشه‌ای کوچک از توانمندی های رها شده این سرزمین است، با اتکا به این ظرفیت ها میتوان اقتصاد ایران را نجات داد، نجات اقتصاد ایران امروز یک وظیفه همگانی است. باید دست در دست هم بگذاریم، در برابر ناملایمات ایستادگی کنیم، راه را هموار سازیم برای ایران قوی و سربلند ایران قوی و سربلند یعنی تمام خانواده های ایرانی قوی و سربلند باشند، یعنی جوانانی قوی ایران را اداره کنند، ما برای رسیدن به ایرانی سربلند تنها یک راه داریم و آن نجات اقتصاد ایران است.
تاریخ انتشار : ۲ اسفند ماه ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۰۶
شناسه مطلب : 13325
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی