مجلس امید وانتظار
رهبر انقلاب در دیدار با رییس و نمایندگان نقشه راه مجلس یازدهم را ترسیم کردند

حضرت آیت‌الله خامنه‌‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح روز گذشته (یکشنبه) در ارتباط تصویری با نمایندگان ملت در مجلس شورای اسلامی، مجلس یازدهم را «مظهر امید و انتظار مردم» خواندند و با استناد به «بنیه قوی و ظرفیت‌های مادی کشور» و «توانایی‌های معنوی و ایمانی ملت» تأکید ‌کردند: اطمینان داریم همه مشکلات موجود قابل حل است و مجلس باید با اولویت‌بندی مسائل، پرهیز از حاشیه‌‌‌سازی و نیز کار مخلصانه برای مردم در روند حل مشکلات، تأثیر محسوس بگذارد. مهم‌ترین بیانات رهبرانقلاب بدین شرح است:

 مجلس یازدهم از قوی‌ترین و انقلابی‌ترین مجالس پس از انقلاب است. حضور «جوانان پر‌انگیزه، پرایمان، پرتوان، تحصیلکرده و کارآمد» در کنار شماری از مدیران انقلابی و دارای سوابق اجرایی و نیز شماری از پیشکسوتان دارای سوابق نمایندگی، مجلس یازدهم را به مجلسی بسیار خوب و امیدبخش تبدیل کرده است.
مهلت چهارساله نمایندگی، فرصت خوبی برای ریل‌گذاری حرکت عمومی کشور و تأثیرگذاری فراوان در روند حل مسائل و پیشرفت و آینده ایران است.
به علت بنیه قوی و قدرت دفاعی، کشور بدون تردید توان غلبه بر این بیماری را دارد؛ همان‌گونه که دشمنان نیز امروز اذعان می‌کنند که با وجود سخت‌ترین تحریم‌ها و فشار‌های همه‌جانبه نتوانسته‌اند به اهداف ضد ایرانی خود دست یابند.
ایجاد هزاران شرکت دانش‌بنیان، اجرای صد‌ها طرح زیربنایی، بهره‌برداری مستمر از طرح‌های جدید، پیشرفت‌های حیرت‌‌انگیز در صنایع نظامی و موفقیت‌های تحسین‌بر‌انگیز در مسائل فضایی، نتایج استفاده از بخشی از ظرفیت‌های بسیار قوی و گسترده در کشور است.
ملت در مقابله با هر حرکت ضدنظام، دشمن را مأیوس می‌کند و آیا توانایی و ظرفیتی بالاتر از این برای یک کشور قابل تصور است؟ اگر تفکر خوداتکایی و اعتماد به نفس ملی به‌ویژه در جوانان همچنان رو به گسترش باشد و از بنیه قوی کشور استفاده شود و امید‌های واهی به بیرون مرز‌ها و شرطی ‌کردن اقتصاد کشور تضعیف شود، من اطمینان کامل دارم که مشکلات اقتصادی قابل حل است.
«نیت الهی و خالص»، «کار برای مردم» و «پرهیز از جوزدگی» اولین توصیه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به نمایندگان مجلس بود.
سوگندی که نمایندگان در آغاز به کار مجلس ادا می‌کنند، یک سوگند شرعی است و بر اساس آن باید به صورت جدی پاسدار حریم اسلام و نگهبان دستاورد‌های انقلاب اسلامی باشند.
«توجه به مسائل کلیدی و اصلی کشور و پرهیز از دچار ‌شدن به حاشیه‌ها و اولویت دادن به مسائل فرعی» از دیگر وظایف یک نماینده است. در شرایط کنونی، در موضوع اقتصاد، مسائل اصلی کشور عبارتند از: «تولید، اشتغال، مهار تورم، مدیریت نظام پولی و مالی و عدم وابستگی اقتصاد کشور به نفت.»
موضوع «مسکن» به عنوان یک مساله بسیار مهم و کلیدی، مساله «ازدواج جوانان و راه‌های تسهیل آن»، مساله «فرزند‌آوری و جلوگیری از حرکت کشور به سمت پیری جمعیت» و مساله «مدیریت فضای مجازی در کوتاه‌مدت و میان‌مدت» از دیگر مسائل اصلی کشور هستند.
نقشه کلی تعامل قوا، از جانب دستگاه اجرایی و قوه‌قضاییه اینگونه است که آن‌ها باید مصوبات مجلس را به صورت دقیق و کامل اجرا کنند و هیچ‌گونه تعللی در این زمینه جایز نیست. این تعامل از جانب مجلس نیز باید اینگونه باشد که در مصوبات، ظرفیت‌ها و واقعیت‌های کشور در نظر گرفته شود.
روابط مجلس با دولتمردان باید مطابق قانون و شرع باشد، یعنی سؤال و تفحص به عنوان حق مجلس وجود داشته باشد، اما توهین و دشنام و نسبتِ بدون علم به دولتمردان‌دادن به‌هیچ‌وجه جایز نیست و برخی از این نسبت‌ها حرام شرعی است.
حضور وزرا در یک ماه اول آغاز به کار مجلس و ارائه گزارش از شرایط کشور، کار بسیار خوبی بود اما نباید به وزرا توهین شده یا تهمتی زده شود. از برخورد‌های احساسی و غیرمنطقی باید پرهیز شود و بیان دیدگاه و نظر مخالف متین، خردمندانه، قوی و قابل توجیه باشد.
مردم از مجلس و دو قوه دیگر انتظار بیان حق و پیگیری آن را دارند و به شدت با مجادله و گریبان‌گیری و تشنج میان قوا مخالف هستند و همه بدانند فضای منازعه در رئوس دستگاه‌ها برای افکار عمومی زیان‌بخش و ناراحت‌کننده است.
امروز جبهه دشمن که خبیث‌ترین و قبیح‌ترین آن، آمریکاست، تمام توان سیاسی، اقتصادی و تبلیغاتی خود را برای به زانو در‌‌آوردن ملت قوی ایران به کار گرفته است و در چنین شرایطی حتی با وجود اختلاف سلیقه و نظر در داخل، در مقابل دشمن یاوه‌گو باید دست به دست هم بدهیم و یک سخن گفته شود.
سال آخر دولت‌ها معمولاً سال حساسی است و باید مراقبت شود که پیگیری امور به‌هیچ‌وجه سست نشود و بر همین اساس اعتقاد راسخ دارم که دولت‌ها باید تا روز آخر وظایف خود را انجام دهند و بعد از پایان دوره قانونی خود، امانت را با ارائه صورت‌وضعیت، به دولت بعدی تحویل دهند.
در شرایط حساس سال آخر دولت و همچنین سال اول مجلس، باید دو قوه فضا را به گونه‌ای مدیریت کنند که به کار مهم کشور لطمه نخورد.

تاریخ انتشار : ۲۳ تیر ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۳۲
شناسه مطلب : 17386
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی