لایو اینستاگرامی نوجوان ۱۴ ساله و نکته ای مغفول
حرکت نوجوان 14 ساله در برقراری تماس لایو با یک شاخ اینستاگرام از نگاه کارشناسان نشأت گرفته از خلأ آموزش کار با فضای مجازی در خانواده‌هاست.

اگر پیگیر اخبار فضای مجازی باشید، احتمالا از ماجرای لایو اینستاگرامی پسربچه ای ۱۴ ساله با یک اینفلوئنسر زن که از پیشینه ای بسیار بد برخوردار است، مطلع هستید. لایوی که مسائل طرح شده در آن، بسیار تکان دهنده بودند. اما از میان تمام چیزهایی که در این لایو میان دو نفر حاضر در آن مطرح شد، یک نکته بسیار مهم بود و توجه به آن می تواند جلوی اتفاقات بعدی را هم بگیرد.

به گزارش سایت خبری تحلیلی ملت ما ، در جایی از لایو مزبور زن اینفلوئنسر از پسر ۱۴ ساله می پرسد که آیا نگران نیستی که والدینت در حال تماشای این لایو باشند و او نیز در پاسخ می گوید که آن ها چندان از این فضا سر در نمی آورند و دسترسی ایشان به شبکه اجتماعی خود را محدود کرده است و مهم تر از آن ذکر می کند که اساسا پدر و مادرش کاری با او ندارند و آزاد است تا هرگونه که دلش خواست رفتار کند و در واقع نظارتی بر هیچ کدام از اعمال وی انجام نمی شود.

اما اوضاع زمانی بدتر جلوه می کند که بدانیم این پسر می گوید عدم نظارت بر فعالیت های او در اینستاگرام، تنها محدود به وی نمی شود و این وضعیت برای بسیاری از دوستان، همکلاسی ها و هم سن و سالانش در حال وقوع است.

در واقع در هنگام بروز چنین اتفاقی بیش از آن که نوجوان مقصر باشد، پدر و مادری تقصیرکار هستند که بدون داشتن علم و توانایی لازم از مقوله ای و عدم اطلاع از معایب و محاسن آن، فضایی را به فرزند خود داده اند که وی بتواند هر کاری که میلش کشید، انجام بدهد.

بدون شک آن پدر و مادری که علاوه بر نداشتن سواد کافی از شبکه های اجتماعی و فضای مجازی، حتی از کنترل حضوری نیز دریغ می کنند، بیشتر از نوجوانشان مستحق سرزنش و آموزش هستند.

آموزشی که با توجه به پیشرفت های تکنولوژی و افزایش حضور نوجوانان در شبکه های اجتماعی، باید به عنوان یکی از اقدامات مهم آموزش و پرورش در رابطه با اولیای ایشان، در راس اقدامات این وزارت خانه قرار بگیرد.

جناب وزیر آموزش و پرورش و همکارانشان بهتر است که به جای ردیف طراحی کردن در لایحه بودجه  برای اجرایی شدن سند ۲۰۳۰، فکری به حال تربیت و آموزش اولیای دانش آموزانشان بکنند که دوباره شاهد چنین فجایعی از محصلین در سیستم آموزشی ایشان نباشیم.

امروز و در این زمانه قطعا یادگیری فضای مجازی برای پرورش و تربیت فرزندان امری است مهم و علاوه بر اینکه نیاز است تا خود پدر و مادر دغدغه آن را داشته باشند، باید آموزش و پرورش به عنوان نهاد اصلی تربیت کودکان و نوجوانان، متولی آموزش به پدر و مادرها بر اساس واقعیت های موجود باشد تا بلکه استفاده کودکان و نوجوانان از این فضا، به صورت درست و حساب شده ای انجام شود.

تاریخ انتشار : ۷ دی ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۴۰
شناسه مطلب : 19294
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی