سخنگوی ستاد تنظیم بازار با اشاره به حضور فعالانه دستگاه‌های مرتبط برای تأمین و توزیع کالاهای اساسی در ایام تعطیلات نوروز گفت: هیچ فروشگاهی در زمینه تأمین کالاهای اساسی و مایحتاج عمومی موردنیاز مردم تعطیل نخواهد بود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، محمدرضا کلامی در حاشیه جلسه تنظیم بازار کشور در جمع خبرنگاران، اعلام کرد: همه دستگاه‌های اجرایی که کار تأمین و توزیع اقلام اساسی را در سطح کشور انجام می‌دهند از جمله سازمان دامپزشکی، گمرک جمهوری اسلامی و سایر دستگاه‌های عضو ستاد تنظیم بازار در ایام عید حضور فعالانه خواهند داشت و حتماً به صورت شیفتی موارد کاری مرتبط را پیگیری می‌کنند تا زمینه تأمین حداکثری انواع اقلام کالایی در سطح کشور فراهم شده و در اختیار مردم قرار گیرد.

سخنگوی تنظیم بازار افزود: سایر عوامل مؤثر در شبکه توزیع کالا در کشور همچون فروشگاه‌های زنجیره‌ای، سوپر مارکت‌ها، نانوایی‌ها، واحدهای عرضه مواد پروتئینی و نیز اصنافی که کالاهای ضروری مردم را توزیع می‌کنند، به هیچ عنوان تعطیل‌پذیر نیستند و با اعلام آمادگی، حتماً با حداکثر توان خدمات مورد نیاز مردم را ارائه خواهند کرد.

وی گفت: مردم عزیز کشورمان مطمئن باشند تدارک لازم در خصوص تامین اقلام ضروری دیده شده است و هیچ فروشگاهی نیز در زمینه تأمین کالاهای اساسی و مایحتاج عمومی مورد نیاز مردم تعطیل نخواهد بود، حتی در همین راستا با وجود درخواست تعطیلی سه روزه از سوی میادین میوه و تره بار شهرداری، فقط با یک روز موافقت شد و خدمات آن‌ها طبق معمول تداوم خواهد داشت.

کلامی در خصوص تأمین و توزیع میوه و مرکبات ایام پایانی سال و شب عید گفت: با توجه به تدابیر اتخاذ شده و ذخیره‌سازی مناسب در این خصوص و همچنین آمادگی شبکه توزیع، طبق گزارش‌های دریافتی از سطح استان‌ها، خوشبختانه قیمت عرضه میوه در سراسر کشور مناسب و متعادل است.

وی اضافه کرد: هدف اصلی ستاد تنظیم بازار کشور از اجرای طرح توزیع میوه و مرکبات در ایام پایانی سال، حمایت از تولید داخل، باغداران و همچنین حمایت ویژه از مصرف کنندگان است؛ لذا با توجه به قیمت مناسب این اقلام در سطح بازار، تا حد بسیاری حقوق هر دو بخش تامین شده است.

سخنگوی ستاد تنظیم بازار تأکید کرد: در صورت تغییر غیر متعارف اقلام در سطح بازار، مسلماً با متخلفان برخورد خواهد شد و البته خوشبختانه اصناف در این خصوص و در سطح بازار همکاری بسیار خوبی با ما دارند.

کلامی تصریح کرد: در زمینه لجستیک و حمل و نقل کالاهای اساسی و مایحتاج ضروری مردم نیز با توجه به هماهنگی انجام شده با نیروی انتظامی و راهنمایی و رانندگی کشور، سازمان بنادر و دریانوردی، گمرک جمهوری اسلامی و سازمان حمل و نقل و راهداری کشور هیچ مشکلی نخواهیم داشت و با توجه به فعالیت این واحدها در ایام عید، تمام اقلام مورد نیاز در سطح کشور به طور مناسب توزیع خواهد شد.

وی بیان داشت: از استانداران محترم در سطح کشور درخواست داریم که در خصوص کالاهای اساسی و ضروری حتماً با ستاد تنظیم بازار هماهنگی لازم را داشته باشند و نباید در خصوص این اقلام، تصمیمات بخشی گرفته و اعمال شود لذا از همه عزیزان خواهشمندیم در خصوص کالاهایی که مربوط به معیشت مردم است، دقت نظر لازم را داشته باشند تا هیچ گونه اختلالی در روند تأمین این کالاها در سطح کشور ایجاد نشود.

سخنگوی ستاد تنظیم بازار در خصوص تأمین کالاهای سلامت محور و اقلام بهداشتی مرتبط با کرونا نیز افزود: با توجه به مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا، کمیته ای تحت عنوان تأمین و توزیع فعال شده و به طور مستمر جلسات آن در حال برگزاری است.

کلامی اضافه کرد: البته ستاد تنظیم بازار تأکید دارد شبکه‌های توزیع این اقلام به گونه ای تنظیم شوند که در صورت وجود مازاد تولید در برخی محصولات و ملزومات بهداشتی، سایر شبکه‌های توزیع نیز جهت دسترسی بهتر مردم مورد استفاده قرار گیرند و این سوای مواردی است که به صورت تعریف شده تحویل وزارت بهداشت جهت توزیع در مراکز اولویت‌دار درمانی و بیمارستان ها می شود.

وی ادامه داد: مردم عزیز کشورمان در جریان باشند که در تولید ماسک فاصله معناداری بین تولید موجود کشور و حجم ۵ و نیم میلیون عدد درخواستی وزارت بهداشت وجود دارد و این در حالی است که با سه شیفت شدن تولیدات صنعتی کشور در این بخش هم اکنون روزانه به طور متوسط از ۱۰۰ هزار تولید به بیش از ۸۰۰ هزار عدد رسیده و تحویل وزارت بهداشت می شود و همچنین ظرفیت های تولیدی صنفی، کارگاهی و بسیج اصناف نیز در این خصوص فعال شده و مستلزم تامین منابع مورد نیاز از سوی وزارت بهداشت نیز است تا با تهیه پارچه مورد نیاز امکان تولید بیشتر ماسک بیش از این فراهم شود.

سخنگوی تنظیم بازار تصریح کرد: البته در خصوص اقلام بهداشتی تولیدی در واحد های صنعتی نیز مقرر شده است در صورتی که مازاد تولید در این واحدها وجود داشته و از سوی وزارت بهداشت جذب نشود در سایر شبکه‌های توزیع عرضه شوند.

سخنگوی ستاد تنظیم بازار تأکید کرد: آن چیزی که مؤلفه‌های قیمت تمام شده را در کشور ما تعیین می‌کند، در بخش کالاهای اساسی و کالاهایی که مشمول نظام قیمت‌گذاری هستند افزایش قیمتی نخواهیم داشت و هیچ واحدی اجازه این کار را ندارد به عنوان نمونه با توجه به مصوبه کارگروه آرد و نان در خصوص عدم افزایش قیمت گندم، مسلماً هیچ گونه تغییر قیمتی نیز در نان حتی آزادپز نیز نخواهیم داشت.

کلامی گفت: سایر کالاهایی که مشمول نظام قیمت‌گذاری تثبیتی نیستند و روند نرخ گذاری آنها بر مبنای عرضه و تقاضا انجام می‌شود، خوشبختانه در شرایط فعلی به سبب تولید حداکثری و تأمین مناسب و در مواردی کاهش تقاضا، در برخی اقلام شاهد کاهش قیمت نیز هستیم.

وی افزود: توصیه اکید ما به مردم این است که در خصوص تامین مایحتاج عمومی و کالاهای موردنیاز خود هیچگونه دغدغه ای نداشته باشند چرا که به میزان کافی تمامی اقلام کالایی مورد نظر تامین و در شبکه توزیع قرار گرفته اند و با توجه به برقرار بودن لجستیک این کالاها مستمراً همه اقلام مورد نیاز مردم در سطح کشور در اختیارشان قرار می‌گیرد.

تاریخ انتشار : ۲۶ اسفند ماه ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۰۸
شناسه مطلب : 14192
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی