فتح قله‌های علمی با درخشش دانشگاه‌های ایران/ موفقیت‌هایی که راه نفوذ دشمن را سد می‌کند
روند صعودی ایران در پیشرفت علمی منجر به حضور پررنگ دانشگاه‌های ایران در رتبه‌بندی‌های مهم جهان شده است؛ به طوری‌که رسانه‌های خارجی درباره پیشرفت ایران در جایگاه علمی خبر منتشر می‌کنند و از این روند رو به رشد نگران هستند.

پیشرفت علمی ایران طی سال‌های گذشته از جمله مواردی بوده که در مجامع بین‌المللی درباره آن صحبت شده و رسانه‌های خارجی نیز با زیر ذربین گرفتن روند صعودی ایران در تولید علم اخباری از‌ آن منتشر کرده‌اند.

یکی از مهم‌ترین رتبه‌بندی‌های که پیشرفت علمی کشورها و دانشگاه‌ها را در جایگاه علمی نشان می‌دهد رتبه بندی تایمز است؛ تایمز هر سال برترین دانشگاه‌های جهان را معرفی می‌کند؛ این سیستم رتبه‌بندی یکی از مشهورترین نظام‌های رتبه‌بندی بین‌المللی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی است.

رتبه‌بندی تایمز اولین بار در سال ۲۰۰۴ با همکاری تایمز کیواس منتشر شد و این همکاری را تا سال ۲۰۱۰ تحت عنوان رتبه‌بندی تایمز کیواس ادامه داد؛ در سال ۲۰۱۰ تایمز همکاری خود با کیواس را قطع کرده و قرارداد همکاری را با مؤسسه تامسون رویترز امضا کرد.

در سال ۲۰۱۰ روش‌شناسی جدیدی برای این رتبه‌بندی ارائه و در سال ۲۰۱۱ در این روش‌شناسی تغییرات زیادی ایجاد شد.

محاسبات امتیازات هر دانشگاه در این رتبه‌بندی از طریق سه منبع اطلاعاتی داده‌های ارسالی از دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی که به صورت خوداظهاری است، داده‌های حاصل از نظرسنجی شهرت توسط متخصصین آموزش عالی و اطلاعات تولیدات علمی مؤسسات آموزش عالی نمایه شده در پایگاه استنادی اسکوپوس است.

در این گزارش، حضور دانشگاه‌های ایران و جهان و روند پیشرفت و پس‌رفت آنها را طی ۵ سال اخیر بررسی می‌کنیم؛ این گزارش به وضوح نشان می‌دهد که ایران طی ۵ سال گذشته روند رو به رشدی در جایگاه علمی را طی کرده و هر سال به تعداد دانشگاه‌هایی که در لیست تایمز قرار دارند، افزوده شده است.

در سال ۲۰۱۵ تنها دو دانشگاه صنعتی شریف و صنعتی اصفهان در رتبه بندی تایمز حضور داشتند؛ در سال ۲۰۱۶ تعداد دانشگاه‌ها به ۸ مورد، در سال ۲۰۱۷ به ۱۳ دانشگاه و در ۲۰۱۸ این تعداد به ۱۸ دانشگاه افزایش یافته است. در رتبه بندی اخیر تایمز که مربوط به سال ۲۰۱۹ می‌شود با ورود ۱۱ دانشگاه جدید شمار دانشگاه‌های ایران  به ۲۹ دانشگاه افزایش یافته و بدین ترتیب دانشگاه‌ه ایران میان ۱۲۵۸ دانشگاه رتبه‌بندی شده تایمز پرچم‌دار پیشرفت هستند؛ این دانشگاه‌ها متعلق به ۸۶ کشور جهان می‌شود.

تاریخ انتشار : ۱۰ خرداد ماه ۱۳۹۸ ساعت ۰۵:۰۶
شناسه مطلب : 4422
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی