خالد الفالح،وزیر انرژی عربستان گفت که واردکنندگان باید پس از حمله به نفتکش ها در خلیج فارس و توقیف کشتی انگلیسی توسط ایران ، ابتدا امنیت گذرگاه حیاتی تنگه هرمز را تامین کنند .

عربستان در راستای کاهش وابستگی به تنگه هرمز در طرحی ۲ ساله قصد دارد ظرفیت انتقال نفت از طریق خط لوله شرق به غرب عربستان را ۲ میلیون بشکه در روز افزایش دهد.

به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، عربستان سعودی قصد دارد ظرفیت خط لوله های شرق به غرب خود را تا ۴۰ درصد طی دو سال افزایش دهد تا بتواند نفت کمتری را از طریق تنگه هرمز منتقل کند .

خالد الفالح،وزیر انرژی عربستان گفت که واردکنندگان باید پس از حمله به نفتکش ها در خلیج فارس و توقیف کشتی انگلیسی توسط ایران ، ابتدا امنیت گذرگاه حیاتی تنگه هرمز را تامین کنند .

فالح گفت:« جامعه بین‌الملل باید اقدامی سریع برای حفاظت از عرضه نفت و تنگه هرمز انجام دهد». حدود یک پنجم نفت جهان از این تنگه عبور می کند .

وی طی مصاحبه‌ای در دیدارش از هند گفت:« واردکنندگان نفت باید خودشان کاری برای حفاظت از انرژی انجام دهند چون عربستان سعودی به تنهایی قادر به انجام این کار نیست» .

آمریکا که تحریم‌های اقتصادی علیه ایران برای توقف صادرات نفت این کشور وضع کرده، سعی دارد یک ائتلاف جهانی برای حفاظت از آبهای خلیج فارس به راه اندازد. انگلستان خواستار حمایت نیروی دریایی اروپا برای حفاظت از کشتیرانی در این منطقه شده است .

فالح پس از دیدار با درماندرا پرادهان، وزیر نفت هند گفت هند هم باید نقش خود را برای حفاظت دریانوردی آزاد و انتقال انرژی به کل دنیا انجام دهد .

هند دو کشتی جنگی به تنگه هرمز فرستاده است .

عربستان سعودی بخشی از نفت خود را از طریق دریای سرخ و با استفاده از ۱۲۰۰ کیلومتر خط لوله که از شرق این کشور کشیده شده است صادر می کند . هدف عربستان افزایش صادرات از طریق خط لوله شرق به غرب با ظرفیت فعلی ۵ میلیون بشکه در روز است .

فالح گفت:« امیدواریم این مقدار را به ۷ میلیون بشکه در روز افزایش دهیم» .

وی اضافه کرد توسعه ظرفیت خط لوله شرق به غرب عربستان دو سال طول می کشد .

استفاده نکردن از تنگه هرمز برای صادرات نفت برای کشورهایی مانند کویت و عراق سخت تر است چون تنها خط ساحلی آنها در خلیج فارس است و همچنین امارات و ایران که بیشتر نفتشان را از طریق خلیج فارس صادر می کنند .

ولی صادرکنندگان نفت به دنبال جایگزینی برای تنگه هرمز هستند مثل عراق که قصد دارد نفت بیشتری را از طریق خط لوله به بندر سیهان ترکیه بفرستد و خط لوله های جدید به بنادر سوریه، لبنان و عربستان سعودی بسازد .

عربستان آماده است نفت بیشتری به هند صادر کند .

فالح گفت تقاضای جهانی نفت منطقی ولی کمتر از حدی است که قبلا پیش بینی شده بود. آژانس بین المللی انرژی دورنمای تقاضای نفت را در ۲۰۱۹ تا ۱.۱ میلیون بشکه در روز پایین آورده و احتمالاً درگیری تجاری چین و آمریکا باعث می‌شود این رقم پایین تر هم بیاید .

فالح گفت:« من اصلا نگران نیستم» .

وی اضافه کرد درگیری تجاری چین و آمریکا تاثیر چندانی بر تقاضای نفت نمی گذرد .

تاریخ انتشار : ۴ مرداد ماه ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۰۱
شناسه مطلب : 6808
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی