طرح «فروش متری مسکن» به کجا می رسد؟
طرح فروش متری مسکن در بستر بورس حالا برای چندمین بار در فضای اقتصادی کشور مطرح شده و البته این بار بیش از همیشه به اجرا نزدیک شده است.
این طرح برای نخستین بار در زمان دولت اصلاحات پیشنهاد شد و برای بار دوم، در زمان ریاست محمدباقر قالیباف بر شهرداری تهران، از سوی برخی نزدیکان وی پیگیری شد. با این همه، فروش متری مسکن در بورس هرگز رنگ اجرا به خود ندید و حالا برای سومین بار و دورانی که بورس به نورچشمی سیاستگذاران کلان اقتصادی بدل شده، تلاش برای هدایت سرمایه به این حوزه هم آغاز شده است. اما آیا این طرح می‌تواند آنچنان که متولیان آن می‌گویند موجب افزایش عرضه مسکن، تامین سرمایه در گردش انبوه سازان و در نهایت کاهش قیمت‌ها بشود؟


فروش متری مسکن یعنی چه؟

اوج گیری قیمت مسکن در ایران و فاصله گرفتن آن از منابع درآمدی خانوار در طی چند دهه گذشته، نه فقط خرید مسکن برای نسل جدید را به یک رویا بدل کرده، که با حبس سرمایه انبوه سازان در این بخش، موجب قفل شدن چرخ گردش سرمایه در این حوزه شده است. نتیجه هم مشخص است: صنعت ساخت و ساز که صد‌ها صنعت دیگر را هم در دل خود دارد، چند سالی است که وارد رکود شده است.
در این میان، توان نظام بانکی کشور برای افزایش میزان تسهیلات مسکن هم پا به پای تورم بخش مسکن رشد نکرده است و حالا بیشینه تسهیلات مسکن، در بهترین حالت حدود ۲۰ درصد از هزینه خرید مسکن در شهر‌هایی مانند تهران را پوشش می‌دهد.
از آن سو، بدل شدن مسکن به یک کالای سرمایه‌ای هم مزید بر علت شده و کسانی که از گردونه سرمایه گذاری در این بخش عقب افتاده اند، با افت ارزش دارایی‌های ریالی خود مواجه می‌شوند و به بازار‌هایی همچون بازار طلا، ارز و خودرو هجوم می‌برند.
به این ترتیب، سیاستگذاران اقتصادی در کشور در چند مرحله به این نتیجه رسیدند که عرضه متری مسکن در بورس شاید بتواند راه حل مناسبی برای هدایت دارایی‌های ریالی مازاد شهروندان ایرانی باشد. بر این اساس، دارنده کد بورسی که توان مالی خرید ۱۰۰ متر مسکن در تهران را ندارد، می‌تواند مثلاً یک یا ۱۰ متر مسکن در شهر مشهد بخرد و به همین اندازه از مزایای سرمایه گذاری در بخش مسکن منتفع شود. از آن سو، این سرمایه در اختیار سازندگان قرار می‌گرد و با تامین سرمایه در گردش آنها، حوزه ساخت و ساز رونق گرفته و در نهایت عرضه مسکن افزایش می‌یابد. اما ممکن است این تمام ماجرا نباشد.

آیا ممکن است بورس مسکن قیمت‌ها را افزایش بدهد؟

افشین پروین پور، کارشناس حوزه مسکن در گفتگو با «پارسینه» می‌گوید: عرضه متری مسکن در بورس کاری برای خانه دار شدن مردم نمی‌کند و فقط سرمایه را به دست سازندگان می‌رساند. در واقع، این طرح صرفاً منافع سازندگان را مرتفع می‌کند. او ادامه می‌دهد: من اساساً چنین طرحی را در دنیا سراغ ندارم، چرا که به عنوان مثال و در کشور‌های اروپایی، زمین و مسکن دارایی‌های مصرفی هستند و نه دارایی‌های سرمایه‌ای و دولت اجازه نمی‌دهد این دارایی‌های به دارایی‌های سرمایه‌ای بدل شوند. این در حالی است که با عرضه متری مسکن در بورس کالا، در واقع عامه مردم تشویق می‌شوند که با سفته بازی، قیمت‌ها را بالاتر ببرند.
این کارشناس حوزه مسکن ادامه می‌دهد: حتی اینکه می‌گویند با عرضه مسکن در بورس، سرمایه‌ها تجمیع شده و در نهایت عرضه افزایش پیدا می‌کند هم یک مغالطه درونی دارد. این اتفاق در حالتی رخ می‌دهد که قیمت زمین مشخص و ثابت باشد و تامین سرمایه جهت ساخت از طریق بورس تامین شود، اما با طرحی که سیاستگذاران ما مد نظر دارند، قیمت زمین و ساختمان همزمان بالا می‌روند و به این ترتیب، قیمت مسکن برای اقشار فرودست حتی از قبل هم بیشتر افزایش پیدا می‌کند.
تاریخ انتشار : ۱۱ خرداد ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۴۸
شناسه مطلب : 16494
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی