آیا کرونا ما را شکست می‌دهد؟!آیا کرونا ما را شکست می‌دهد؟!
البته این سوال از بدو پیدایش کرونا در اسفند سال گذشته تاکنون بارها تکرار شده و به‌دلیل ماهیت سیال مساله، پاسخ‌های نقطه‌ای و مرحله‌ای بدان داده شده است.

موج تازه شیوع بیماری در ایران و بسیاری دیگر از نقاط، آن‌هم در فصل گرما که امیدی به بهبود شرایط می‌رفت، گمانه‌زنی‌های هراس‌آلودی را درباره نیمه دوم سال ایجاد کرده است؛ شرایطی که تعطیلی مدارس، دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه را در پی خواهد داشت و متناظر با آن، بسیاری از کسب‌وکارها، رفت‌وآمدها و ارتباطات؛ آن‌هم در شرایطی که دورنمای روشنی از نحوه مواجهه با این ویروس منحوس پیش رو نیست و جهش‌های احتمالی این جانور باهوش، درمان این درد را سخت‌تر کرده است. حال پرسش اساسی این است که چه باید کرد؟ البته این سوال از بدو پیدایش کرونا در اسفند سال گذشته تاکنون بارها تکرار شده و به‌دلیل ماهیت سیال مساله، پاسخ‌های نقطه‌ای و مرحله‌ای بدان داده شده است.

به‌نظر می‌رسد آنچه در حوزه حکمرانی اتفاق می‌افتد، تعارض‌هایی است میان دوگانه معیشت و سلامت؛ اما آیا این تنها دوگانه متصور است و مضاف بر آن، دولت (به منزله کلیت قوا)، چه ابزارهایی برای مهار بحران در دست دارد؟ یک راه‌حل موجود مانند همه موفقیت‌های گذشته، مردمی‌‌کردن مبارزه با کروناست؛ یعنی افزایش مشارکت مردمی به همین نحو که رشد چشمگیر استفاده از ماسک (به‌عنوان ابتکار پیشگیرانه اصلی از اشاعه) را می‌توان نمونه‌ای موفق از آن دانست و این مسیر را باید بر یک منطق توسعه داد: تعاون و احسان. ماسک‌زدن
بیش از آنکه ما را از گزند بیماری دور کند، دیگران را بیمه می‌کند و این توجه به یک امر اجتماعی، ستایش‌بر‌انگیز است. تعاونی که در اینجا شکل گرفته است اگر با احسان به طبقات نیازمند و تسهیل امور طبقات متوسط همراه باشد، می‌توان با تقویت تاب‌‌آوری، امید آن ‌را داشت که به فضل الهی، کرونا شکست خواهد خورد.

تاریخ انتشار : ۳۱ تیر ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۴۷
شناسه مطلب : 17495
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی