وکیل مدافع نجفی از برگزاری دادگاه نجفی در شعبه ۱۰۵۹ مجتمع قضایی ویژه رسیدگی به جرایم کارکنان دولت خبر داد و گفت: گزارشی که نجفی به دادستانی تهران ارائه کرد، در شعبه ۱۵ بازرسی دادسرای کارکنان دولت در حال بررسی است و رسیدگی آن گزارش به پایان نرسیده است و تا زمانی که نتیجه آن مشخص نشود، بحث افترا مطرح نخواهد بود.

حمیدرضا گودرزی، وکیل مدافع محمدعلی نجفی در گفت‌وگو با ایلنا در خصوص شکایت الیاس قالیباف از نجفی، اظهار کرد: جلسه رسیدگی به شکایت الیاس قالیباف و مؤسسه‌ای به نام شمس‌الشموس از آقای نجفی در شعبه ۱۰۵۹ مجتمع قضایی ویژه رسیدگی به جرایم کارکنان دولت برگزار خواهد شد.

وی در تشریح این پرونده گفت: شهرداری منطقه ۲ گزارشی مبنی بر تخلفات و جرائم الیاس قالیباف و مؤسسه‌ شمس‌الشموس به آقای نجفی داد، نجفی نیز گزارش را به دادستان تهران ارائه کرد که در آن گزارش، کلمه احتمال ذکر شده بود یعنی در مورد احتمال وقوع جرائم، به دادستانی گزارش ارائه شد.

گودرزی افزود: حالا آقای الیاس قالیباف و مؤسسه شمس‌الشموس از آقای نجفی تحت عنوان افترا و گزارش خلاف واقع شکایت کرده‌اند و مواردی که اعلام شده است در شعبه ۱۵ بازرسی دادسرای کارکنان دولت در حال بررسی است و رسیدگی به پایان نرسیده است و تا زمانی که نتیجه آن پرونده مشخص نشود، بحث افترا مطرح نخواهد بود.

این وکیل پایه یک دادگستری بیان کرد: اگر پرونده در شعبه ۱۵ بازرسی دادسرای کارکنان دولت، منع تعقیب خورد و ثابت شد که جرمی واقع نشده است، آن زمان می‌شود تحت عنوان افترا موضوع را بررسی کرد.

وی اضافه کرد: آقای نجفی در گزارشی که به دادستانی ارائه کرده است، نوشته است که احتمال مسائلی که اعلام شده یعنی واژه احتمال در گزارش آقای نجفی ذکر شده است.

وکیل مدافع نجفی اظهار کرد: شهرداران و مسئولان اجرایی، اگر از نهادهای ذیربطشان گزارشی در مورد وقوع جرائم احتمالی اعلام شود، آیا می‌توانند خودشان رسیدگی کنند یا باید موضوع را به مراجع قضایی اعلام کنند.

وی ادامه داد: طبیعتاً به لحاظ تفکیک وظایف، یک شهردار نمی‌تواند در مورد جرائم اظهار نظر کند و اختیار ورود به چنین محدوده‌ای را ندارد. طبق ماده ۷۲ آیین دادرسی کیفری باید مسئولان اجرایی، جرائم را که در حوزه‌شان واقع می‌شود سریعاً‌ به مقامات قضایی اعلام کنند و اگر از ارائه گزارش به مراجع قضایی خودداری کنند، مرتکب جرم شده و انفصال از خدمت خواهد داشت.

گودرزی بیان کرد: قانونگذار مسئولان را مکلف کرده است که مطالب و گزارشات ناشی از وقوع جرائم احتمالی را که به آنها گزارش می‌شود، به عرض مراجع قضایی برسانند و اگر نرسانند،‌ مرتکب جرم شده‌اند.

وی گفت: آقای نجفی وظیفه قانونی خود را انجام داده و گزارش را با نرمی خاصی نوشته و احتمال داده است که جرمی رخ داده باشد؛ اما با این تفاسیر دادسرا این مورد را قرار مجرمیت و کیفرخواست داده و جلسه رسیدگی فردا در شعبه ۱۰۵۹ مجتمع قضایی ویژه رسیدگی به جرایم کارکنان دولت برگزار خواهد شد.

تاریخ انتشار : ۲۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۳۹
شناسه مطلب : 15838
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی