گزارش  از بازار طلاوارز پایتخت؛ شوک جهشی FATF و کرونا به قیمت دلار و سکه

به گزارش ملت ما به نقل از قتصادنیوز؛ امروز شنبه ۳ اسفندماه ۱۳۹۸ بازار طلاوارز پایتخت با جهش قیمت‌ها و ثبت ارقام جدید مواجه شد و به گفته معامله‌گران تحت تاثیراقدام گروه ویژه اقدام مالی و گسترش ویروس کرونا معاملات اولیه با جهش قیمت‌همراه شده و مرزهای مقاومتی در بازارهای طلا و ارز یکی پس از دیگری شکسته شدند. اگرچه در ساعات پایانی معاملات نرخ‌ها به میزان قابل توجهی کاهش یافتند اما میزان رشد روزانه به قدری بود که اختلاف قیمت‌های ثبت شده در انتهای هفته گذشته و آغاز هفته جاری در نوع خود رکورد بی‌سابقه بر جای گذاشت.

امروز شنبه قیمت دلار در بازار آزاد با بیش از ۲۰۰ تومان افزایش با قیمت ۱۴۶۱۰ تومانی آغاز به کار کرد و تا بعدازظهر ضمن عبور مقتدارانه از مرز روانی ۱۵ هزار تومانی تا محدوده ۱۵۸۰۰ تومانی هم پیشروی کرد. در معاملات پایانی و غیررسمی امروز دلار به محدوده ۱۵۵۰۰ تومان بازگشت.

در بازار طلا قیمت سکه طرح جدید با جهش ۱۵۰ هزار تومانی در محدوده ۵.۵ میلیون تومانی آغاز به کار کرد و در معاملات بعدازظهر مرز روانی ۶ میلیون تومانی را درهم‌شکست. سکه در معاملات غیررسمی و پایانی ضمن بازگشت به زیر مرز ۶ میلیون تومانی در نیمه بالای محدوده ۵.۸ میلیون تومانی ثبت شد.

همچنین مثقال طلای آبشده که تا ۲میلیون و ۷۴۵هزار تومان رشد کرده بود در نهایت عصر شنبه روی مرز ۲.۶ میلیون تومانی به ثبت رسید.

تحلیل معامله‌گران از روز جهش بی‌سابقه قیمت‌ها 

(قیمت‌ها مربوط به ساعت رسمی پایان کار بازار است)

روز سوم اسفند برای بازار سکه تبدیل به یک روز تاریخی شد،؛ چرا که برای اولین بار در تمام ادوار توانست به بالای مرز ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومانی برود. در بازار دلار نیز برای اولین بار از اواخر اردیبهشت ماه، این ارز پا به کانال ۱۵ هزار تومانی گذاشت. چنین روند قیمتی نشان می دهد که دیروز فضای بازار ارز و سکه بسیار هیجانی بوده است، هر چند  که در مورد دلیل این هیجان توافق نظری خاصی وجود نداشت. گروه بیشتری از معامله گران باور داشتند تحت تاثیر رفتن ایران به لیست سیاه FATF، خریدها در بازار رشد کرده بود و از آن سو، عده کمی حاضر به فروش ارز و سکه بودند؛‌  دسته دیگری معتقد بودند که ورود ویروس کرونا به ایران و افزایش تلفات آن، فضای بازارها را نیز تحت تاثیر قرار داده است. عده ای باور داشتند، با ورود این ویروس و بسته شدن مرزها، جا به جایی اسکناس دلار دشوار شد و همین عامل انتظار معامله گران بزرگ را تحت  تاثیر قرار داد. این عده اعتقاد داشتند طلا از ایران خارج و به جای آن دلار از کشورهای همسایه وارد می شد. ولی در شرایط جدید،‌این اتفاق سخت تر شده است. با این حال،‌ گروه دیگری باور داشتند،‌ دلار از ایران قبل تر خارج می شده است و تحت تاثیر کرونا، اتفاقا خروج این ارز محدودتر شده است. این عده تاکید داشتند، رشد قیمتی تحت تاثیر جو روانی صورت گرفته مبنی بر بازگشت ایران به لیست سیاه FATF صورت گرفته است. در این میان، افزایش نرخ حواله درهم و ضرر خالی فروشان ارزی از  دیگر عوامل رشد دلار ذکر شده است. در مورد رشد سکه نیز نباید از افزایش یکباره طلای جهانی غافل شد.

رکوردهای بازار سکه و دلار

در اولین روز هفته، سکه تمام بهار آزادی به راحتی مرز ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی را شکست و پس از آن حرکت افزایشی خود را با قدرت تا کانال ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومانی ادامه داد. ساعت ۴ بعدازظهر، سایت اتحادیه صنف فروشندگان و سازندگان طلا، جواهر،‌نقره و سکه تهران، بر تابلوی قیمتی خود، نرخ فروش هر سکه امامی را ۵ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان ثبت کرد که ۵۸۰ هزار تومان بیشتر از روز انتهایی هفته گذشته بود. قبلا بالاترین قیمت بسته شده در بازار سکه امامی ۵ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان بود که در تاریخ ۴ مهر ۹۷ ثبت شده بود. در همان مقاطع زمانی سکه توانسته بود حتی کانال ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی را لمس کند، ولی قیمت های روز سوم اسفند ۹۸ هرگز قبل تر در بازار معاملات عمده به ثبت نرسیده بود. حتی میزان رشد سکه در روز گذشته در ۱۷ ماه گذشته سابقه نداشت. دیروز سکه نزدیک به ۱۱ درصد افزایش قیمت را تجربه کرد و آخرین بار که این فلز گران بها چنین افزایش قیمتی را به ثبت رسانده بود، به تاریخ ۱۶ مهر سال ۹۷ بازمی گشت. در این میان، پس از ساعت ۴ بعدازظهر عنوان می شد که حتی قیمت های بالاتری نیز در بازار سکه به ثبت رسید و حتی عده ای از عبور از این فلز گران بها به بالای مرز ۶ میلیونی پس از ساعت ۴ بعدازظهر خبر می دادند.

در بازار ارز نیز دیروز دلار حدود ساعت ۴ بعدازظهر روی عدد ۱۵ هزار و ۲۵۰ تومان قرار گرفت که ۸۶۰ تومان بیشتر از روز پنج شنبه بود. آخرین بار شاخص ارزی در تاریخ ۱۹ اردیبهشت سال جاری قیمت بالاتری را به ثبت رسانده بود. البته برخی نوسان گیران عنوان می کردند که پس از ساعت ۴ بعدازظهر قیمت دلار حتی بالای سطح قیمتی ۱۹ اردیبهشت رفته است. روند روز جاری تا حدی مشخص می کند که اتفاقات دیروز هیجانی و موقت بوده است یا ادامه خواهد یافت؟

رفتار بازارساز در روز نوسان

شروع بازار دیروز نوسانی بود؛ قیمت ها با گپ چند درصدی نسبت به روز قبل باز شدند. در واکنش به این اتفاق،‌ صرافی های دولتی نیز در همان ابتدای روز قیمت را افزایش دادند. در ابتدا این صرافی ها قیمت دلار را ۲۸۰ تومان افزایش دادند و عدد فروش را ۱۴ هزار و ۴۸۰ تومان ثبت کردند. حدود ساعت ۱۱ صبح، قیمت را ۵۰ تومان دیگر بالا بردند و به عدد ۱۴ هزار و ۵۳۰ تومان رساندند. در واقع صرافی های دولتی ۳۳۰ تومان در ابتدای روز قیمت دلار را افزایش دادند، ولی در ادامه روز،‌ صرافی ها، واکنش دیگری به افزایش قیمت بازار آزاد نشان ندادند؛

تاریخ انتشار : ۳ اسفند ماه ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۱۱
شناسه مطلب : 13409
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی