کارشناسان حتی کاهش بیشتر قیمت نفت طی هفته‌های آتی را نیز پیش‌بینی می‌کنند و معتقدند با ادامه وضع فعلی ممکن است قیمت نفت در ماه آتی میلادی به زیر ۲۰ دلار در هر بشکه برسد.

بهای نفت در بازار جهانی سقوطی بی سابقه طی ۳ دهه گذشته را تجربه کرد.

به گزارش عصرایران به نقل از رویترز، با آغاز به کار بازارهای شرق آسیا در روز دوشنبه (امروز) بهای نفت خام سقوط یک روزه بی‌سابقه طی ۳ دهه گذشته را تجربه کرد و سبدهای مختلف نفت خام حدود ۳۰ درصد سقوط قیمت را تجربه کردند.

نگرانی از تاثیرات سوء شیوع ویروس کرونا در اقتصاد جهانی و کاهش تقاضای نفت خام از سویی و عدم توافق روسیه و اوپک در نشست اخیر در وین از عمده‌ترین دلایل سقوط تاریخی قیمت نفت هستند.

قیمت نفت برنت در بازارهای شرق آسیا امروز (دوشنبه) حدود ۳۰ درصد کاهش یافت و به ۳۲ دلار در هر بشکه رسید. بهای نفت “وست تگزاس اینترمیدیت” آمریکا نیز با ۲۷ درصد کاهش به ۳۰ دلار در هر بشکه رسیده است. بهای میانگین سبد نفتی اوپک هم به اندکی بیش از ۴۵ دلار کاهش یافته است.

این بزرگ‌ترین سقوط یک روزه قیمت نفت طی ۳ دهه گذشته است، همچنین از فوریه سال ۲۰۱۶ بدین سو این قیمت‌ها پایین‌ترین قیمت نفت در بازارهای جهانی نفت خام است.

 

در نشست روز جمعه وین که وزیر نفت ایران آن را از بدترین نشست های تاریخ اوپک توصیف کرده است، اعضای عضو اوپک موافقت کردند برای مهار تاثیرات سوء ویروس کرونا بر بازار جهانی نفت،کشورهای صادرکننده عرضه ۱.۵ میلیون بشکه در روز کاهش دهند اما روسیه با این پیشنهاد مخالفت کرد و عربستان نیز پس از عدم توافق با روسیه اعلام کرد به خریداران عمده نفت خود تخفیف می‌دهد.

پیش‌بینی می‌شود کاهش شدید قیمت نفت در بازارهای جهانی که اتفاقی گذرا به نظر نمی‌رسد، توازن دخل و خرج اقتصاد کشورهای صادرکننده نفت را دستخوش تلاطم کند.

برخی کارشناسان بازار نفت با نگرانی از تصمیم دولت عربستان سعودی برای وارد کردن ۱۰ میلیون بشکه نفت به بازار جهانی از ماه میلادی آینده (آوریل) معتقدند روند سقوط قیمت نفت با این تصمیم دولت سعودی می تواند ادامه یابد و بهای نفت در ماه آوریل به زیر ۲۰ دلار در هر بشکه سقوط کند.

دیروز (یکشنبه) شرکت نفت دولتی سعودی (آرامکو) اعلام کرد که بهای هر بشکه نفت سبک فروش آسیا خود را برای ماه آوریل ۳ دلار و ۱۰ سنت و برای ماه مارس نیز ۶ دلار در هر بشکه در مقایسه با متوسط قیمت نفت خام عمان و دبی کاهش داده است.

همچنین بر اساس اعلام آرامکو این شرکت بهای هر بشکه نفت سبک فروشی خود به قاره آمریکا را نیز برای ماه آوریل ۳ دلار و ۷۵ سنت و برای ماه مارس ۷ دلار در هر بشکه در مقایسه با متوسط قیمت نفت آمریکا کاهش یافته است.

شرکت آرامکو بهای هر بشکه نفت سبک صادراتی خود به بازار شمال غرب اروپا را هم ۸ دلار در هر بشکه در مقایسه با متوسط نفت برنت دریای شمال کاهش داده است.

تاریخ انتشار : ۱۹ اسفند ماه ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۳۵
شناسه مطلب : 13935
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی