سخنگوی وزارت بهداشت ایران ضمن تکذیب اتهامات آمریکا اعلام کرد، واشنگتن به جای اتهام‌زنی بهتر است به وضعیت بحران کرونا در کشور خودش بپردازد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «کیانوش جهانپور» سخنگوی وزارت بهداشت ایران در گفت‌وگو با برنامه «نیوزمیکر» شبکه «روسیا الیوم» اعلام کرد، ۶۳ نفر از کادر پزشکی ایران در جریان درمان مبتلایان به کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

وی گفت، ۶۳ نفر از پزشکان، پرستاران و دیگر افراد شاغل در بخش بهداشتی ایران هنگام حضور در خط مقدم مقابله با کرونا جان خود را از دست دادند که به توصیه آیت‌الله «سیدعلی خامنه‌ای» رهبر انقلاب «شهید» محسوب می‌شوند.

جهانپور این موضوع که «کشور یا شخصی عمدا ویروس کرونا را وارد ایران کرده باشد» تکذیب کرد و ادامه داد: همزمان با ثبت دو مبتلای اول در شهر قم در نوزدهم فوریه، چندین مبتلا نیز در گیلان کشف شد و احتمال دارد گیلان در کنار قم اولین کانون‌های شیوع ویروس باشند.

وی تصریح کرد: تحقیقات درباره عامل اصلی ورود ویروس به ایران همچنان ادامه دارد و ممکن است از این ویروس از طریق تاجران ایرانی یا چینی که بین دو کشور رفت‌وآمد داشته‌اند وارد ایران شده باشد.

جهانپور در ادامه تحت فشار قرار گرفتن کمیته عالی مقابله با کرونا از سوی مراجع دینی و حوزه‌های علمیه برای جلوگیری از قرنطینه شهر قم را تکذیب کرد و گفت: تشخیص علمی ضرورتی برای قرنطینه ندید زیرا ویروس احتمالا از این شهری به شهرهای دیگر منتقل شده بود.

وی اتهامات وارده به وزارت بهداشت مبنی بر کوتاهی در اتخاذ اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از ورود ویروس به کشور را هم تکذیب و تأکید کرد، این اقدامات درباره ورودی‌های هوایی، زمینی و دریایی، زود و قبل از هر کشوری در منطقه آغاز شد.

جهانپور در ادامه گفت، اتهامات آمریکا به شرکت هواپیمایی ماهان و معرفی کردن این شرکت به عنوان مسؤول وارد شدن ویروس کرونا به ایران کذب است و ماهان به آموزش‌های وزارت بهداشت درباره توقف پروازهای هوایی از ایران به چین و بالعکس پایبند بوده است.

سخنگوی وزارت بهداشت ایران اتهامات آمریکا مبنی بر مخفی نگه داشتن آمار مبتلایان و فوتی‌های ویروس کرونا را در ایران رد کرد و آمریکا را به تمرکز بر روی بحران کرونا در کشور خودش فراخواند.

جهانپور ادامه داد: انتقال جسد فوت‌شدگان با کامیون‌های یخچال‌دار در بیمارستان‌های آمریکا صورت می‌گیرد نه در بیمارستان امام خمینی (ره) تهران.

وی سپس آمریکا را به سیاسی کردن کرونا در ایران متهم کرد و گفت، تحریم‌های آمریکا منجر به تضعیف تلاش‌های ایران برای مقابله با کرونا شد اما علیرغم فشارها، تهران در مقایسه با اروپا و آمریکا گام‌های مثبت بزرگی در مقابله با کرونا برداشت و اگر ایران تحریم نبود به کشورهای همسایه در مقابله با کرونا و از طریق اعزام کادر و دستگاه‌های پزشکی کمک می‌کرد.

جهانپور افزود: ایران نظام بهداشتی پیشرفته‌ای مانند کشورهای غربی ندارد اما توانست با اقدامات کم‌هزینه اما فراگیر و موثر، تعداد مبتلایان به کرونا را کاهش دهد.

وی در پایان اعلام کرد، ویروس کرونا در ایران همان ویروس موجود در چین است و تفاوت علائم میان مبتلایان در چین، ایران و دیگر کشورها به دلیل اختلاف ژنتیک میان جوامع بشری است.

تاریخ انتشار : ۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۳۱
شناسه مطلب : 15351
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی