مردم همکاری نکنند به جایی نمی‌رسیم، رئیس جمهور با اشاره به ضروی بودن اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی، گفت: اگر مردم همکاری نکنند به جایی نمی‌رسیم.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، حسن روحانی رئیس جمهور در جلسه امروز ستاد ملی مبارزه با کرونا ضمن تبریک به مناسب میلاد امام حسین (ع) و روز پاسدار گفت: ما عید باسعادت امام حسین (ع) و متعاقب آن میلاد پرچمدار باوفایش و بعد فرزند عزیزش امام سجاد را (ع) داریم و این اعیاد را خدمت همه مردم و مسلمانان و آزادی خواهان تبریک می‌گوییم.

وی اضافه کرد: امام حسین (ع) امام احسان، امام اکرام و امام توجه به گرفتاران بود و حتی رحم و شفقت و مهربانی را از دشمنان خود دریغ نمی‌کرد و در موقع رسیدن به نزدیک سرزمین کربلا وقتی لشکر روبرو متوقف کرد از راهش وقتی دید تشنه هستند به آنها آب داد و حتی به اسب‌های آنها آب داد.

رییس جمهور در ادامه با اشاره به شرایط کشور گفت: امسال عیدی مردم به عزیزانشان و فرزندانشان و دوستان و اقوام عیدی بزرگتری است، همکاری که مردم و بزرگوار برای عبور از این مشکل انجام می‌دهند، به نظر من بالاترین عیدی است که پرداخت می‌شود.

روحانی ادامه داد: خدا را شاکریم که پایه‌های بهداشتی و درمانی ما در ایامی که با کرونا مواجه هستیم، آنچنان مستحکم است که نه تنها تا امروز تاپ آورده بلکه اگر خدای ناکرده این ویروس بخواهد چند هفته دیگر وجود داشته باشد و یا اوج بگیرد، پزشکان، پرستاران و بخش درمان ما آمادگی رسیدگی دارند.

وی افزود: خدا را شاکریم که ما جزو کشورهایی نیستیم که بیماران ما در راهروهای بیمارستان‌ها روی زمین افتاده باشند، یا آنقدر فوتی‌ها زیاد باشد که مانند برخی کشورها جنازه‌ها را با کامیون‌های یخچال دار جابجا کنند و بیماران ما در پیاده رو و چمن بیرون بیمارستان روی زمین افتاده باشند.

روحانی افزود: این جای شکر گذاری در پیشگاه خداوند را دارد و کار بزرگی است که ملت و ملت و کادر درمانی ما انجام داده است.

* اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی ضروری است

وی تاکید کرد: در طول ۶ سال گذشته آنقدر پایه‌های سلامت را مستحکم کردیم که امروز هرکس به کرونا مبتلا می شود و وارد بیمارستان می شود ۹۰ درصد هزینه‌ها را دولت و بیمه پرداخت می‌کند و او فقط ده درصد را پرداخت می کند.  این در حالی است که در کشورهای مختلف از بیماران کرونایی هزینه‌های زیادی گرفته می‌شود.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: امروز این زیربنایی که در بخش بهداشت و درمان در کشور ما ایجاد شده برای همه مردم جهان روشن می شود. ملت ما باید به خادمان و نوکران خودشان ببالند که همه برای حل مشکل در تلاش هستند.

وی گفت: همه امروز یکپارچه شده‌اند، البته یکارچه بودیم ولی گاهی برخی این یگپارچکی را تضعیف می کردند و فاصله می‌انداختند ولی امروز یک وحدت و همدلی ایجاد شده و کمتر هستند کسانی که به دنبال مچ‌گیری باشند و اکثرا امروز دنبال کمک کردن هستند.

روحانی تاکید کرد: اینکه در بیمارستا‌نها و مراکز درمانی ما امروز پرستاران و کادر درمانی راحت می‌توانند علاوه بر وسائل حفاظتی که وزارت بهداشت مهیا کرده، کار کنند برای این است که صبح که می‌خواهد به محل کار برود برای او وسیله فراهم است و شب که برمی‌گردد فروشگاه‌ها آماده ارائه مواد غذایی و همه فروشگاه های ما ۲۴ ساعته فعال هستند.

رئیس جمهور با اشاره به ضروی بودن اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی، گفت: اگر مردم همکاری نکنند به جایی نمی‌رسیم.

* طرح امروز وزارت بهداشت و درمان برای مقابله با کرونا

وی در ادامه بات اشاره به طرح امروز وزارت بهداشت و درمان گفت: وزارت بهداشت به جلسه ستاد پیشنهاد داد که براساس آن هرکس که معلوم شد مبتلا به ویروس کرونا شده است موظف است دوهفته خود را از جامعه دور کند و با کسی تماس نداشته باشد. به نوعی خود را یا در خانه یا استراحتگاهی که مشخص شده قرنطینه کند و اگر لازم بود در بیمارستان بستری شود به بیمارستان برود.

روحانی اظهار داشت: تقاضای ما این است که این افراد خود را از خانواده، دوستان جدا کنند زیرا اولین کسانی که در خطر قرار می گیرند اعضای خانواده، دوستان و همسایگان هستند.

* فردی کرونا دارد باید از جامعه جدا شود

رییس جمهور افزود:  بحث این است که اگر این فرد عمل نکرد و با این که می‌دانست کرونا دارد در جامعه آمد، با او چه برخوردی شود که این طرح را به کمیته اجتماعی و امنیتی واگذار کردیم که امروز بررسی شود و نهایی کنند.

روحانی تاکید کرد: در کشور هر طور که معلوم شد فردی کرونا دارد باید از جامعه جدا شود. همه طرح‌هایی که اجرا  و سخت گیری می‌کنیم برای همین است که فرد کرونایی قاطی دیگران نشود و ویروس به دیگران منتقل نکند.

ویگفت: آنهایی که مشخص می‌شود که مبتلا شده اند حتما باید از جامعه جدا شوند تا این که معلوم شود که آنها دوران خود را در فاصله گیری از جامعه گذرانده‌اند. وقتی خوب شدند به جامعه برمی‌گردند. این دوره، دوره طولانی نیست ، دوره دو هفته ای است و همه باید رعایت کنیم تا از این مساله عبور کنیم.

* چه کسانی همکاران نزدیک کرونا هستند!

رییس جمهور تاکید کرد: شایعه پراکنان در جامعه و کسانی که ذهن مردم را مشوش و ناراحت می‌کنند و به مردم استرس وارد می کنند از همکاران نزدیک کرونا هستند. چرا که کرونا هم، هم‌اینها را می‌خواهد. کرونا می‌خواهد که عده ای روی اعصاب مردم بیایند تا مردم روحیه خود را از دست بدهند تا او موفق شود.

* نباید بگذاریم یاران کرونا در کنار کرونا باشند

وی اظهار داشت: ایمنی بدن کسی که روحیه اش را از دست می‌دهد و در استرس و فشار روحی قرار می‌گیرد، آسیب می‌بیند و این ویروس سریعتر می‌تواند به اهدافش برسد برای همین ما نباید بگذاریم یاران کرونا در کنار کرونا باهم باشند. این کار را وزارت ارشاد، دستگاه های دیگر و صدا و سیما و فضای مجازی است و همه باید مراقبت و مواظبت کنند که چنین حادثه‌ای اتفاق نیفتد.

* باید شرایطی ایجاد شود مردم نیاز نداشته باشند زیاد از خانه خارج شوند

رییس جمهور در ادامه با اشاره به بحث خرید و فروش اینترنتی کالا اظهار کرد: در روزهای گذشته بر خرید و فروش اینترنتی تاکید کردیم. حتی الامکان مردم نیازهای خود را توسط شرکت‌هایی اینترنتی خرید کنند.

وی افزود: در این زمینه اقداماتی که شده و اقداماتی هم که لازم است باید صورت گیرد تا در این ایام مردم  نیاز نداشته باشند زیاد از خانه خارج شوند.

روحانی گفت: می‌دانیم با شرایطی که ایجاد شده به زندگی مردم فشار وارد می‌شود و عده‌ای هستند که زندگی آنها با کار روزمره تامین می‌شود و اگر کار نکنند برای مخارج زندگی دچار مشکل می‌شوند برای همین اگر یک روز لازم باشد طرحی اجرا شود ما یک ساعت هم به آن اضافه نخواهیم کرد و هر مقدار که ضروری باشد اجرا می‌کنیم و به محض این که ضرورت تمام شود، این طرح کنار گذاشته می‌شود و مردم به زندگی عادی خود بر می‌گردند. اما باید به آن روز برسیم که ستاد ملی مبارزه با کرونا به ما اعلام کند.

* هنوز در بعضی استان‌ها روند مبتلایان و روند فوتی‌ها در حال افزایش است

روحانی تاکید کرد: هنوز در بعضی از استان‌ها روند مبتلایان ما و حتی در بعضی جاه‌ها روند فوتی در حال افزایش است. این روند افزایشی ما را وادار می‌کند که این طرح‌ها را همچنان پیش ببریم.

وی گفت: هر زمانی که وزارت بهداشت و درمان و ستاد ملی مبارزه با کرونا به ما اعلام کنند که روند افزایشی کاهش پیدا کرده و تثبیت شده است و روی خط موازی قرار گرفته آن زمانی است که ما می‌توانیم شرایط را به شرایط قبل از این حوادث ماه اسفند برگردانیم.

* اختصاص ۲۰ درصد بودجه امسال به مبارزه با کرونا  

رییس جمهور افزود: ما در شرایط تحریم و سخت هستیم اما ۲۰ درصد بودجه امسال یعنی حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان را به مبارزه با کرونا اختصاص دادیم.

وی ادامه داد: این کار برای دنیا شاید تعجب آور باشد که کشوری که در حال تحریم چگونه توانسته  این کار را انجام دهد. ضمن این که بیمارستان‌ها و تخت‌هایش مجهز است و پزشکان و پرستارانش با روحیه هستند.

روحانی یادآور شد: درست است که مردم ناراحت هستند و عده‌ای عزیزان خود را در این بیماری از دست داده اند اما در کل جامعه آرام است و آرامش در جامعه وجود دارد و دولت توانسته در عرض یک هفته ۱۰۰ هزار میلیارد تومان به عنوان بلاعوض و وام و تسهیلات ارزان قیمت در اختیار افرادی قرار دهد که دچار مشکل شده اند.

وی افزود: در زمینه مالیات، بیمه، عوارض شهرداری، اقساط بانکی و هزینه آب و برق و گاز مهلت و تنفس دادیم. به غیر از این موارد ، مواردی که تصویب شد، ۸ هزار میلیارد تومان برای پرداخت نقدی به ۳ میلیون نفر و تسهیلات برای ۴ میلیون خانوار اختصاص دادیم.

تاریخ انتشار : ۹ فروردین ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۱۵
شناسه مطلب : 14506
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی