روحانی: شرایط امروز ما با زمان مذاکرات برجام تفاوت دارد/ امروز در همه عرصه‌ها قوی‌تر شده‌ایم
رئیس‌جمهور گفت: در هفته‌های گذشته مردم با تلاش و کوشش و اجرای دقیق پروتکل‌ها توانستند کاری کنند که همه منحنی‌های موج سوم کرونا را در برابر هماهنگی و کادر درمان به کرنش وادار کردند.

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در جلسه امروز هیئت دولت طی سخنانی اظهار داشت: ۱۰ ماه از زحمات کادر درمانی گذشته است و تلاش آن‌ها را پاس می‌داریم و مردم ما پاسخ بسیار روشن و صریحی در عمل به کادر درمان دادند؛ البته به‌غیر از اینکه با زبان که همیشه تجلیل می‌کنند و قدردان هستند، در هفته‌های گذشته مردم با تلاش و کوشش و اجرای دقیق پروتکل‌ها توانستند کاری کنند که همه منحنی‌های موج سوم را در برابر هماهنگی و تلاش مردم و کادر درمان به کرنش وادار کردند.

وی افزود: ما در روز شنبه شاهد این بودیم که همه منحنی‌هایی که وضع بیماری را نشان می‌دهد در استان‌ها سربه‌زیر شده بودند و مسیر کاهشی را آغاز کرده بودند و از ۱۶۰ مرکز و شهرستان با وضعیت قرمز در کشور، فقط ۱۲ شهرستان باقی مانده بود و ان‌شاءالله این هم تمام می‌شود و مردم این کار را در موج سوم کرونا کنار کادر درمانی انجام دادند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه “امیدواریم مردم کاری کنند که در فصل زمستان شاهد موج تازه‌ای از این بیماری نباشیم”، خاطرنشان کرد: برای اینکه در داخل واکسن این بیماری تولید شود تلاش و کوشش می‌کنیم و واکسنی که در دنیا هست ولو اینکه هنوز مورد تأیید سازمان بهداشت جهانی قرار نگرفته است ولی همین واکسن‌های نیمه‌کاره را دنبال می‌کنیم که خریداری و به‌موقع وارد کشور کنیم و مردم بتوانند در ماه‌های آینده و یا اگر طولانی شد، در ماه‌های ابتدایی سال جدید شرایط بهتری برای فعالیت اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی خود داشته باشند.

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: لازم می‌دانم نکته‌ای را برای مردم بگویم چون این روزها برخی رسانه‌های داخلی متأسفانه می‌بینیم که تحت تأثیر رسانه‌های ماهواره‌ای ضدایران می‌گویند “شرایط در برجام، شرایط سال ۱۳۹۴ نیست و در این حال ایران می‌گوید همه باید به تعهدات خود برگردند” و تفسیر می‌کنند “ایران تحت فشار قرار گرفته است و این‌گونه می‌گوید”، این‌جا می‌خواهم درباره این حرف توضیح بدهم که شرایط امروز ما در سال ۲۰۲۰ و اوایل ۲۰۲۱ با سال ۲۰۱۵ متفاوت است ولی تفاوت نه در آن مسیری که آن‌ها تفسیر می‌کنند.

روحانی بیان کرد: روزی که درباره برجام مذاکره می‌کردیم یک شمشیر به‌نام ۶ قطعنامه بالای سر ما بود و امروز این شمشیر نیست و شکسته شده است، آن روز که مذاکره می‌کردیم شمشیر دومی به‌نام «PMD» بود در حالی که امروز شکسته شده است و نیست؛ آن روز در افکار عمومی دنیا به‌غلط شایع کرده بودند که اگر ایران تعهدی کند، به آن عمل نمی‌کند و ما در برجام ثابت کردیم که متعهدترین کشور دنیا هستیم، سخت و با وسواس مذاکره می‌کنیم ولی اگر تصمیمی گرفتیم و امضا کردیم، به امضا و عهد خود وفادار خواهیم ماند. ما در ۱+۵،  هفت کشور بودیم و شما ایران را با آن شش کشور مقایسه کنید و آمریکا که هیچ ولی ۱+۴ هم نتوانستند و یا نخواستند به تعهدات خود درست عمل کنند و ایران به تعهدات خود درست عمل کرد.

وی ادامه داد: آن روز در سال ۲۰۱۵ که حرف می‌زدیم ۱+۵ روبه‌روی ما بود و امروز آمریکا تنهاست و تمام کشورهای جهان به‌استثنای یکی ــ دو تا از این کشورهای مزدور و کوچولویی که به آمریکا وابسته هستند، همه با خروج از برجام آمریکا مخالف بوده و هستند و آن را محکوم می‌کنند و می‌گویند باید بازگردند. بله، شرایط فرق دارد و البته شرایط داخلی ما هم فرق دارد و آن روز که دنبال مذاکره با جهان بودیم، بنزین را وارد می‌کردیم و باید میلیون‌ها دلار پول می‌دادیم و آن‌ها هم مانع می‌شدند و امروز بنزین را صادر می‌کنیم؛ آن روز گازوئیل را وارد می‌کردیم و امروز صادر می‌کنیم، آن روز در زمستان باید گاز وارد می‌کردیم و امروز صادر می‌کنیم. آن روز در بسیاری از محصولات از جمله گندم محتاج خریداری از خارج بودیم و امروز روی پای خود ایستاده‌ایم و در بسیاری از محصولات در خودکفایی و یا در مرز خودکفایی هستیم.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: شرایط امروز ما با آن روز متفاوت است و شرایط ما در ریل، فرودگاه، بنادر، پیشرفت‌ها و قدرت با آن روز قابل مقایسه نیست؛ قدرت نظامی و پدافندی ما با سال ۲۰۱۵ قابل مقایسه نیست و ما بهترین سیستم پدافندی و بهترین سیستم موشکی را در اختیار داریم. شرایط ما با سال ۲۰۱۵ تفاوت دارد و قدرت ما در همه‌چیز چند برابر شده است؛  شما راست می‌گویید که شرایط فرق کرده است، در هسته‌ای قدرت ما فرق کرده است و آن روز یکی ــ دو نوع سانتریفیوژ بود و امروز آ‌ی‌آر۶ داریم و امروز توانمندتر و قدرتمندتر از همیشه هستیم.

روحانی تصریح کرد: آن‌روز آمریکا در سازمان ملل که حرف می‌زد اتفاق آرا را داشت و در این سه سال در همه‌جا منزوی بود و هر کجا رفت تنها ماند و ناچار شد با یک جزیره متحد شود که در کنارش باشد. شرایط و قدرت ما فرق کرده و ما در این سه سال نشان دادیم که هیچ فشاری نمی‌تواند مردم ما را بشکند. امروز در حالی قدرتمندتر هستیم که دنیا فهمیده ایران روی پای خود ایستاده و هیچ فشاری نمی‌تواند ملت ما را بشکند.

وی گفت: اگر ۱+۵ به کل تعهدات خود برگشت، ما در همان ساعت به کل تعهدات‌مان باز می‌گردیم. به مردم اعلام می‌کنم که اگر امروز فشاری هست از جانب استکباری هست که در این دوره که متأسفانه چند هفته دیگر هم هنوز از آن باقی‌مانده که به هیچ چیزی پای‌بند نبود. او یاغی‌ترین رئیس‌جمهور بود و قانون‌شکن‌ترین آدم در آمریکا رئیس‌جمهور شد.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: برخی می‌گویند “آیا از آمدن بایدن ذوق‌زدههستید”؛ نه ما ذوق‌زده نیستیم ولی از رفتن ترامپ خوشحالیم و کسی که آدم‌کش و تروریست بود و حتی به واکسن ما هم رحم نمی‌کند. این آدم عاری از اصول اخلاقی و انسانی است و خوشحالیم که این جبار سرنگون شده اما دولت بعدی آمریکا خودش می‌داند و راه باز است؛ اگر مسیر درست را خواست، آماده است و اگر مسیر اشتباه خواست، برایش آماده است. امیدواریم رأیی که مردم آمریکا به آقای بایدن دادند برای حکومت جدید آمریکا روشن باشد که این رأی به قانون‌گرایی است و نه قانون‌شکنی؛ این رأی مردم آمریکا به تعهد به پیمان هست و نه زیرپا گذاشتن تعهد. امیدواریم آن‌چه مردم آمریکا در این رأی خواستند محقق شود و خواست ما ثبات، امنیت و صلح در سراسر جهان و تعامل سازنده با همه کشورهایی است که می‌خواهند مسیر تعامل را برگزینند.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود درباره ۲۷ آذرماه، روز وحدت حوزه و دانشگاه خاطر نشان کرد: برای ما نزدیکی و همکاری این دو نهاد بسیار اهمیت دارد و الحمدالله همکاری و نزدیکی حوزه و دانشگاه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بیشتر شده است. از سوی دیگر نیز ۲۷ آذرماه روز جهانی عاری از خشونت و افراطی‌گری است که از افتخارات مهم جمهوری اسلامی است که کمتر از آن یاد می‌شود.   ما دو روز در تقویم داریم که بسیار حائز اهمیت است؛ یکی ۲۳ تیرماه به‌نام روز تعامل و گفت‌وگو با جهان و هم‌چنین ۲۷ آذر، روز عاری از خشونت و افراطی‌گری. این از نکات مهم در تاریخ دیپلماسی ماست که در سال ۹۲ در سخنرانی‌‌ام در مجمع عمومی سازمان ملل‌ آن سال را به‌عنوان سال جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری پیشنهاد دادم و پیشنهاد رئیس‌جمهور ایران در مجمع عمومی سازمان ملل به اتفاق آرا تصویب شد و این از نکات درخشان فعالیت‌های سیاسی ایران است. البته ایران تنها با شعار مخالف افراطی‌گری و خشونت نیست و بلکه در عمل نیز تمام توان و تلاش خود را برای جلوگیری از افراطی‌گری و خشونت و تروریسم در منطقه به کار برده ایم.

وی گفت: مردم ایران در سال ۹۲ و ۹۶ به اعتدال رأی دادند و این رأی قاطع مردم ایران همان است که مسیر اعتدال و اخلاق و رحمانیت را انتخاب کرده و با هرگونه افراط و خشونت مخالف هستند.

رئیس‌جمهور بیان داشت: امروز در شرایط جنگ اقتصادی و کرونا هستیم که فشارهای فراوانی بر زندگی مردم و اقتصاد کشور وارد کرده و خود ما در دولت باور نمی‌کردیم که بتوانیم در شرایط کرونا و جنگ اقتصادی در این سال به رشد مثبت اقتصادی برسیم. همه پیش‌بینی‌ها در ابتدای سال این بود که امسال رشد ما حتما منفی خواهد بود و برخی از سازمان‌های جهانی برای ایران رشد ۵- درصد را پیش‌بینی کرده بودند. خود ما هم در محاسبات اولیه سال می‌گفتیم اگر به همین روند پیش برویم رشد ما مثبت نخواهد بود لذا در ۳ ماهه اول سال رشد ما منفی بود ولی در سه ماهه دومِ سال ۹۹، کشاورزان، صنعتگران و همه کسانی که در خدمات فعال هستند و مردم و مدیران ما کار بزرگی انجام دادند و بسیار افتخارآفرین بود. رشد ما در سه ماهه دوم با نفت و هم بدون نفت مثبت بود؛ یعنی آمار ۳ ماهه اول امسال با نفت و هم بی‌نفت مثبت بوده و این بسیار ارزشمند است.

روحانی در ادامه با بیان اینکه رشد ما در ۳ ماهه دوم با نفت ۵.۱+ بوده و در سه ماهه دوم نیز بدون نفت ۳.۲+ بوده است، خاطر نشان کرد: رشد ما در ۶ ماهه نخست سال ۹۹ با نفت ۱.۳ و بدون نفت ۱.۴ بوده است.  از تلاش کشاورزان هم تشکر می‌کنیم و رشد بخش کشاوری ۴.۱+ بوده و رشد در صنایع و معادن قابل ملاحظه است و رشد ۲۱ درصدی را در ۱۹ بخش تولیدی صنعتی در ۸ ماهه نخست امسال نسبت به سال گذشته شاهد هستیم. هم چنین در فولاد رشد ۸ درصدی، در مس ۷ درصد و در آلومینیوم رشد ۵۲ درصدی داریم. در این دولت در بخش کشاورزی کار بزرگی صورت گرفته و خرید گندم در دولت نسبت به دولت قبل بیش از ۱۰۰ درصد است و نشان‌دهنده رشد تولید می‌باشد.

وی در جلسه هیئت دولت اظهار داشت: رشد ما در تولید برخی محصولات مواد غذایی بسیار ارزشمند بوده و در سال ۹۲ برنجی که در کشور تولید می‌شد ۱.۵ میلیون تن بوده و امسال این رقم به میزان ۲.۶ میلیون تن رسیده؛ بنابراین رشد بزرگی را در بخش صنعت و کشاورزی شاهد هستیم و حتی در نفت که همه فشارها بر این بود که نفت ما را به زمین بزنند، نفت ما حرکت کرد و در ۶ ماهه اول امسال رشد مثبت داشته است؛به بخش خدمات صدمات زیادی وارد شد که امیدواریم این صدمات جبران شود. حرکت اقتصادی در کشور افتخارآمیز است و مردم ما در مقابل دشمنان ایستادگی و شعار جهش تولید را محقق کردند.

رئیس‌جمهور یادآور شد: می‌بینیم که هر هفته پنجشنبه‌ها و در سایر روزها هم افتتاح داریم و نشان می دهد که همه بخش‌های دولتی و غیردولتی و بخش خصوصی با تمام توان به‌دنبال جهش تولید در کشور هستند.

روحانی با اشار به روز حمل و نقل اظهار داشت: امسال در شرایط کرونا حتی در ماه‌های اولیه و حتی در اسفند و فروردین که شرایط بسیار سختی داشتیم، کامیونداران، بخش حمل و نقل، ریل و با تمام وجود برای کشور تلاش کردند و نگذاشتند باری در سامانه‌ها و در بنادر و روی کشتی باقی بماند. اگر حمل و نقل ریلی را در ۸ ماهه اول امسال نسبت به سال گذشته مقایسه کنیم، حمل و نقل کامیون ۷ درصد و حمل و نقل ریل ۸ درصد افزایش داشته است.

وی اضافه کرد: این نشان می‌دهد که حتی در شرایط کرونا کامیونداران عزیز ما و همه کسانی که در حمل و نقل نقش دارند کار بسیار ارزشمندی انجام دادند و ما در برابر عزیزانی که در سرما و در گرما، هزارها کیلومتر شب و روز مسیرها را طی می‌کنند برای اینکه کالا را به دست مردم برسانند، تواضع می‌کنیم. در طول ۷ سال و چند ماه، کار بزرگی در بخش حمل و نقل گرفته و مردم می‌دانند ما در بخش ریل، هزار و ۸۲۹ کیلومتر به ریل کشور اضافه کردیم و این ریل کشور ۹ هزار و ۲۰۰ کیلومتر رسیده است. وزیر راه و شهرسازی به ما قول داده که تا پایان دولت ریل ما به ۱۴ هزار کیلومتر برسد و این بسیار ارزشمند است که خطوط ریلی در طول این مدتی که در دوره تحریم و جنگ اقتصادی هم بودیم،۵۰ درصد افزایش یابد.

وی گفت: در زمینه راه، فرودگاه و بنادر حرکت‌های بسیار خوبی صورت گرفته و ظرفیت بنادر ما ۳۶ درصد افزوده شده و در مسیر راه، بزرگراه و آزادراه و روستایی و شهری هم ۱۰ هزار کیلومتر به راه‌ها افزوده شده است. طبق آمار سازمان برنامه و بودجه در فعالیت‌های عمرانی، امسال علیرغم کرونا، تحریم و جنگ اقتصادی، در مقایسه نیمه آذر امسال را با نیمه آذر سال‌گذشته، ۶۲ درصد بیش از سال‌گذشته در بودجه‌های عمرانی پرداخت کردیم. وقتی ما بحث تولید جهش را مطرح می‌کنیم، یکی از علامت‌های آن در همین بخش عمرانی است که می‌بینید حرکت خوبی در کشور در این زمینه انجام گرفت.

تاریخ انتشار : ۲۶ آذر ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۳۸
شناسه مطلب : 19147
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی