در سانحه سقوط هواپیما کسانی اشتباه کردند که همیشه برای امنیت کشور تلاش کرده‌اند
حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در جلسه صبح امروز چهارشنبه هیأت وزیران، اظهار داشت: نگوییم برای هر صندلی مجلس 17 نفر کاندید شده است، 17 کاندید از چند جناح؟ از یک جناح؟ اینکه انتخابات نمی شود! مردم تنوع می خواهند، در میدان انتخابات بگذارید همه گروه ها و جناح ها شرکت کنند. با یک جناح نمی شود کشور را اداره کرد.

گرچه حوادث روزهای گذشته برای ما تلخ بود، اما درس هایی هم برای ما داشت. شرایط بسیار سخت و ناگوار است، اما در این شرایط امکان به وجود آمدن فرصت های بزرگ هم وجود دارد و باید تلاش کنیم از این غم و اندوه فرصتی را به نفع کشور و منافع ملی بیافرینیم.

وی افزود: سردار عزیز ما از دستمان رفت و ما بعد از سوگواری به حقی که برای او داشتیم، باید از این به بعد به فکر میراث سردار سلیمانی باشیم. او مرزبان ایران بود، اما هیچوقت نمیخواست بین ایرانیان مرزی را به وجود بیاورد. ما همه صاحبان یک سرزمین و یک نظام هستیم و منافع ما منافع مشترک است.


بخش های مهم اظهارات روحانی را درادامه خواهید خواند:
*در این ایام روزهای سختی را پشت سر گذاشتیم و حوادث اخیر برای ما بسیار تلخ بود، اما در عین حال درس‌های عبرتی هم برای ما بود، ما لازم است از این مقطع تاریخی برای این درس‌ها خودمان را آماده کنیم.*درست است که شرایط امروز بسیار سخت و ناگوار است، اما در شرایط سخت امکان به وجود آمدن فرصت‌های بزرگ هم وجود داره و ما باید در همه این حوادث تلاش کنیم از این غم و اندوه و مشکلاتی که با او مواجه شدیم فرصتی را به نفع کشور و منافع ملی بیاوریم.*سردار عزیز ما از دست ما رفت و ما امروز بعد از سوگواری به حقی که برای او داشتیم، باید از این به بعد به فکر میراث سردار سلیمانی باشیم.*سردار سلیمانی مرزبان ایران بود، اما هیچ وقت نمی‌خواست بین ایرانیان مرزی را به وجود بیاورد.

*ما صاحبان یک سرزمین و یک نظام هستیم و منافع ما منافع مشترک است؛ در کشوری زندگی می‌کنیم که سبک‌های زندگی مختلف وجود دارد و در این کشور سلیقه های مختلف حاکم است.

*ایران دارای یک رنگ و یک نام و یک سلیقه نیست، باید به سلیقه‌ها، اندیشه‌‌ها، راه‌هایی مردم احترام بگذاریم.

*هم از دست رفتن جان عزیزان در کرمان و هم از دست رفتن عزیزان ما در پرواز هواپیما بسیار مظلومانه بود و این مظلومیت دل همه را آتش زده است و مردم را بی قرار کرده است.

*به عنوان کسی که ۷ سال در زمان جنگ مسئول پدافند هوایی بود می گویم که هدف قرار گرفتن هواپیمای مسافربری در چنین شرایطی غیرقابل تصور است. باید در عذرخواهی از مردم، شفاف، صادق و روان باشیم.

*این حادثه باورکردنی نبود، هیچ کس نمی‌تواند باور کند که یک هواپیمای مسافربری در کنار فرودگاه هدف قرار بگیرد. از ستاد کل و نیروهای نظامی می‌خواهم بیایند و برای مردم کاملا بررسی‌ها را توضیح بدهند.

* اشتباه بزرگی در خصوص سانحه هوایی رخ داده اما جبران خطا نباید تضعیف نیرویی باشد که برای امنیت کشور به آن نیاز داریم.

*البته آن‌هایی که اشتباه کردند همان‌هایی هستند که همیشه برای امنیت کشور تلاش کردند، در فضای امنیت کشور بودند و در این فضا این اشتباه رخ داده است و برای هدف دیگری نبوده اند.

*نشان دادیم در برابر امریکا کوتاه نمی آئیم. ملت های منطقه باید تلاش کنند امریکا از منطقه خارج شود. می دانستیم امریکا بسیار جنایتکار است، اما فکر نمی کردیم که یکی از سرداران بزرگ کشوری را در کشور دیگری هدف قرار دهد.

*مردم ما اجازه نمی دهند که قاتل هزاران بیمار و مسئول کشتار فرزندان ما در جنگ، ادعای دلسوزی کند. شما قاتل و مسئول خون مردم ما هستید. چرا در لبنان، لیبی، یمن و کل منطقه دخالت می کنید و ناامنی ایجاد کرده اید؟

*امروز سرباز آمریکایی در ناامنی است، فردا ممکن است نوبت سرباز اروپایی باشد.

*بگذارید در میدان انتخابات همه گروه‌ها شرکت کنند. با یک جناح نمی‌شود کشور را اداره کرد. آن جایی که احتمالا ضعیف هست مردم را ناراحت نکنید.

*وقتی برجام اجرا شد ایران تا اوج پرواز رفت. یکی از سران کشورها به من گفت ما به ایران حسودی مان می شود.

 

تاریخ انتشار : ۲۵ دی ماه ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۱۴
شناسه مطلب : 11614
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی