روحانی: توانمان را باید بر موشک‌های کروز بگذاریم/ در صنعت دفاعی از جایگاه ۲۳ به جایگاه ۱۴ دست یافتیم
رئیس‌جمهور گفت: برای ما حائز اهمیت است که وزارت دفاع ما بخشی از سرمایه‌گذاری علمی و فنی خود را در زمینه پهپاد بگذارد.

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز در رونمایی از طرح‌های وزارت دفاع به مناسبت ۳۱ مرداد سالروز صنعت دفاعی کشور گفت:  پهپاد امروز ارزان ترین وسیله هوایی است که در اختیارداریم که می‌توانیم در حوزه رهگیری و عملیاتی از آن استفاده کنیم.

وی افزود:  برای ما حائز اهمیت است که وزارت دفاع ما بخشی از سرمایه‌گذاری علمی و فنی خود را در زمینه پهپاد بگذارد و پیشرفت‌های خوبی تا به امروز داشته‌ایم و امیدواریم قدم‌های بعدی را در زمینه پهپاد برداریم. پهیادی که بتواند کاشف باشد و خودش هم کشف نشود یعنی رادارگریز باشد و انواع عملیات دید و تیر را برای ما انجام دهد.

رئیس جمهور همچنین در مراسم روزنمایی از موشک‌های جدید حاج قاسم سلیمانی و ابو مهدی مهندس گفت: تشکر می‌کنم که وزارت دفاعی یکی از موشک‌های مهم خود را به نام حاج قاسم سلیمانی نامگذاری کردند، سرداری که به گردن مردم ما و منطقه حق دارند و مجاهدت‌های بزرگی در طول زندگی‌شان از دفاع مقدس تا مبارزه با داعش انجام داده و امروز این موشک به نام او نامگذاری شده است و همچنین ابومهدی مهندس که کار بزرگی را در عراق برای مردم عراق و استقلال عراق انجام دادند  وموشک کروزی که بنام او نامگذاری شده است برای ما حائز اهمیت است.

روحانی در ادامه و در پایان مراسم رونمایی از طرح‌های وزارت دفاع خوشحال هستم که در ایام پایانی مرداد دستاوردهای بزرگی را ملت بزرگ ایران مشاهده می‌کنند، اظهار داشت: برای ما مهم است که در طول چند سال گذشته ما توانستیم از جایگاه بیست‌وسوم در صنعت دفاعی به جایگاه چهاردهم دست پیدا کنیم و این نشانگر این است ک در طول سال‌های گذشته استعداد و فداکاری در کنار هم قرار گرفته است تا ما توانستیم به این رده در زمینه صنعت دفاعی جهان قرار بگیریم.

رئیس‌جمهور گفت: افتتاح‌های امروز نشان داد که ما در زمینه سلاح‌ها راهبری و بازدارنده و پدافندی تلاش خوبی کردیم و قدم به قدم با دنیا در حال پیشرفت هستیم .

به گفته رئیس‌جمهور یک بخش بزرگ نظامی بحث دید است و اینکه دشمن را از کجا و در چه ارتفاعی ببینیم و با چه فاصله‌ای ببینیم که الحمدالله پسیشرفت‌های خوبی داشتیم.

رئیس‌جمهور در اهمیت موشک‌های کروز نیز اظهار داشت:  موشک کروز برای ما اهمیت ویژه‌ای دارد و زمانی موشک زمین به زمین به عنوان یک قدرت بزرگ در زمینه تهاجم و دفاع مطرح بود. امروز می‌توانیم بگوییم هرچه زمان می‌گذرد جایگاه موشک بالستیک پایین می‌اید و جایگاه موشک کروز ارتقا پیدا می‌کند و دلیلش هم روشن است که نمی‌خواهم درباره آن بگویم. امروز توانمان را باید روی موشک کروز بگذاریم. چند سال است که به امیر حاتمی توصیه کردم که توانمندی خود را در زمینه موشک کروز زمینی، دریایی و هوایی بگذاریم. کروز امتیازات فراوانی دارد و می‌تواند خودش را مستتر کند. مسیر امنی را طی کند و دقیق‌تر هم می‌تواند به هدف اصابت کند. بنابراین برای ما مهم است که امروز در موشک کروز پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای داشتیم. به جای برد ۳۰۰ کیلومتری به ۱۰۰۰ کیلومتر رسیدیم و این در کمتر از ۲ سال را کسب کردیم.

روحانی در ادامه با بیان اینکه پهپادها نیز دید ما را تقویت می‌کند، گفت: باور ۳۷۳  سال گذشته افتتاح کردیم و بسیار مهم بود. سامانه ۱۵ خرداد هم بسیار مهم که با همان پهپاد آمریکایی را در خلیج فارس زدیم و این نشانگر این است که در صنعت دفاعی ما در زمینه‌های بسیار مهم پیشرفت‌های خوبی را انجام داده است. سلاح ما باید دارای قدرت خوب و تخریب بالا باشد. هدایت‌پذیری لازم را داشته باشد و استفاده از آن هم آسان باشد و بتوانیم با ساده‌ترین لانچرها آن را پرتاب کنیم و در همه این زمینه‌ها تلاش‌های ارزشمندی در این یک سال اخیر و سال‌های گذشته صورت گرفته است.

 

وی با بیان اینکه ما در مسیر تولید و خودکفایی قرار گرفتیم و آن چیزی که رهبری معظم انقلاب همیشه بر آن تاکید می‌‌کردند که “ما می‌توانیم” دست یافتنی شده است، اضافه کرد:  برای ما اهمیت دارد که ما در فاصله زمانی کمتر از ۲ سال توانستیم برد استراتژیک دریایی را به بالای سه برابر برسانیم. این روند را باید در زمینه کروزهای زمین پایه و هوایی هم دنبال کنیم.در زمینه پدافند هم مهم است که آسمان ما آسمان امنی بلاشد. دراین زمینه کارهای بزگری انجام شده است و باید راداری داشته باشیم که چیزی از دیدش مخفی نماند.

رئیس‌جمهور در پایان خاطرنشان کرد: استراتژی ما تهاجمی نیست و نمی‌خواهیم جایی را اشغال کنیم و به ملتی صدمه بزنیم. همسایگان ما باید مطمئن باشند قدرت دفاعی ما به نفع آنها است و از این قدرت به نفع دوستانمان استفاده خواهیم کرد و علیه دوستانمان هیچگاه استفاده نخواهیم کرد. در تاریخ به ویژه پس از پیروزی انقلاب اسلامی هیچگاه تهاجم را آغاز نکردیم. در حالی که یک بار به ما حمله شد، یک بار به کویت حمله و اشغال شد، یک بار هم به افغانستان حمله شد و اسغال شد و یک بار هم به عراق حمله و اشغال شد و علی‌غم همه این اتفاقات و تحولات و فراز و نشیب‌ها در همسا‌یگانمان راهبرد خود را تغییر ندادیم و همیشه دفاعی بوده است. توان ما برای بازدارندگی و حفظ کشورمان است.

 

 

تاریخ انتشار : ۳۰ مرداد ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۱۴
شناسه مطلب : 18027
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی