روحانی: آن کم‌سواد یک کاغذ، خط خطی کرد و از برجام خارج شد؛ حالا نفر بعدی یک کاغذ خوب بیاورد و یک امضا کند
رئیس‌جمهور گفت: آن آدم کم سوادِ تاجرمسلک، یک کاغذ را خط خطی کرد و گفت من از برجام خارج شدم. خیلی خب، حالا نفر بعد بیاید یک کاغذ خوب بیاورد و یک امضا بکند. یک امضا می‌خواهد. اصلاً زمان و مذاکره نمی‌خواهد.

به گزارش سایت خبری تحلیلی ملت ما ، حسن روحانی، رئیس‌جمهور، صبح امروز (چهارشنبه ۱۹ آذر) در جلسه هیأت دولت با بیان اینکه خدا رو شکرگزارم که بودجه امسال را قبل از موعد مقرر به مجلس تقدیم کردیم، گفت: بودجه امسال، بودجه‌ای راهبردی است و با همه بودجه‌های هفت سال قبل تا حدی متفاوت است.

وی با بیان اینکه بودجه ۱۴۰۰ پیام‌های مهمی دارد،‌ تصریح کرد: اولین پیام آن این است که ما یک چشم‌انداز بسیار روشن و امیدبخشی برای سال ۱۴۰۰ داریم. این نه بر مبنای آن است که ما می‌خواهیم با کسی توافق کنیم یا نه. شرایط ما در جنگ اقتصادی، در صنعت هم در شش ماه اول نسبت به شش ماهه پارسال و همه سه ماهه دوم تابستان نسبت به سه ماه دوم پارسال کاملاً مسیر امیدوارانه است.

* اساس بودجه ۱۴۰۰ اعلام شرایط مناسب‌تر اقتصادی برای سال آینده است

روحانی تصریح کرد: اساس این بودجه، اعلام شرایط مناسب‌تر اقتصادی برای سال ۱۴۰۰ است. این پیام را از طریق اینکه سال آینده ۲ میلیون و سیصد هزار بشکه نفت خواهیم فروخت اعلام کردیم.

وی ادامه داد: دنیا این پیام را دریافت کند که جمهوری اسلامی شرایط فروش نفتش با دو سال قبل کاملاً‌ متفاوت خواهد بود و شرایط جدیدی خواهد بود. البته حالا ممکن است کاسبان تحریم و یأس‌آفرینان از این علامت خوشحال نشوند امّا این چراغ امیدی هست نسبت به سال آینده. این اولین پیام بودجه ما.

* ۳۰ درصد مردم پول برق را پرداخت نخواهند کرد

روحانی در ادامه گفت: در آخر امسال و هم سال آینده، ۳۰ درصد مردم پول برق را پرداخت نخواهند کرد. این شامل کسانی می‌شود که کاملاً مراعات می‌کنند. در گاز هم اینچنین خواهد بود؛ از محاسبه اول دی پرداخت سال آینده کسانی که گاز مصرف می‌کنند ۳۰ درصد مردم گاز مجانی مصرف خواهند کرد، ‌البته با الگویی که اعلام می‌شود.

* اگر مراعات کنند آب هم مجانی خواهد بود

وی افزود: در آب هم عدد کثیری از مردم با چارچوبی که امروز اعلام می‌شود اگر مراعات کنند آب هم مجانی خواهد بود. این اعلام دولت دوازدهم به عنوان یکی از افتخارات است که از یک طرف برای اقشار کم‌درآمد، آب و برق و گاز را مجانی و از طرفی کاری کرده که در رشد و توسعه در بسیاری از مسائل مهم مردم کاملاً‌ مطمئن باشند که ما خودکفا هستیم.

روحانی در ادامه به مسائل بین‌المللی اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران بر مبنای آنچه در ۹۸ اعلام کرد و به دنیا به صراحت گفت که «کاهش تعهدات در برابر کاهش تعهدات». آن‌ها شروع کردند به کاهش که چه عرض کنم؛ تقریباً‌ تعهدات را کنار گذاشتند، نه آمریکا؛ همان‌هایی هم که در برجام ماندند، متأسفانه به تعهدات، درست عمل نکردند؛ خیلی اندک عمل کردند. خب ما مدتی صبر کردیم بعد رسماً‌ اعلام کردیم کاهش تعهدات در برابر کاهش تعهدات. در پنج مرحله این تعهدات را کاهش دادیم.

رئیس‌جمهور افزود: اینکه بناست و اعلام شده که در نطنز نصب سانتریفیوژ IR2M داشته باشیم اینکه جدید نیست که حالا اروپایی‌ها نوحه به‌پا کرده‌اند. اینکه نیاز به سینه‌زنی ندارد. ما گفته‌ایم کاهش تعهدات. کاری که در نطنز داریم انجام می‌دهیم بر اساس اعلام رسمی شخصی من بوده است. الان همان کار را داریم می‌کنیم. امّا همیشه گفته‌ایم کاری می‌کنیم که قابل بازگشت باشد. ممکن است ده هزار سانتریفیوژ هم راه بیفتند، امّا هر وقت بخواهیم یک ساعت نیم ساعت بعد، خاموش می‌کنیم.

وی ادامه داد: هر زمان پنج بعلاوه یک یا چهار بعلاوه یک، به همه تعهدات عمل کردند، ما هم برمی‌گردیم به تمام تعهدات. اصلاً برای اینکه برگردیم به گذشته، زمان نمی‌برد؛ یک اراده است. چطور برجام پایش شکسته شد؟ آن آدم کم سوادِ تاجرمسلک، یک کاغذ را خط خطی کرد و گفت من از برجام خارج شدم. خیلی خب، حالا نفر بعد بیاید یه کاغذ خوب بیاورد و یک امضا بکند. یک امضا می‌خواهد. اصلاً زمان و مذاکره نمی‌خواهد.

تاریخ انتشار : ۱۹ آذر ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۵۶
شناسه مطلب : 19088
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی