دیر متوجه کرونا شدیم؛ فکر می کردیم آنفلوآنزاست
معاون وزیر بهداشت: دیر متوجه کرونا شدیم؛ فکر می کردیم آنفلوآنزاست/ وقتی خلاص می‌شویم که ۵۵ تا ۷۰ درصد مردم مبتلا شوند وقتی به پیک بیماری نزدیک شدیم، کیت ها رسید و اعلام کردیم.

معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: کرونا از مدت ها قبل وارد ایران شده بود ولی ما دیر متوجه شدیم.

به گزارش ملت ما به نقل از ایسنا، دکتر رضا ملک زاده با حضور در یک برنامه تلویزیونی درباره صحبت‌هایی که مبنی بر ورود این ویروس از حدود دو ماه قبل مطرح می‌شود، توضیح داد: این ویروس خیلی قبل از اینکه چین اعلام کند به چین وارد شده بود. حال یا آنها متوجه نشده بودند یا اگر هم متوجه شده بودند اعلام نکردند، چون هر کشوری این را اعلام می‌کند مشکلات زیادی پیدا می‌کند.

ملک زاده ادامه داد: بنابراین من فکر می کنم این ویروس از قبل وارد ایران شده بود؛ ما چون همزمان اپیدمی آنفولانزا هم در کشور داشتیم، خیلی از اینها تصور می‌شد آنفولانزای H1N1 است و به همین علت، تصور این بود که آنفلوانزا هست و چین هم اعلام نکرده بود.

وی اذعان کرد: قطعاً ما هم باید هشیارانه‌تر عمل می‌کردیم. فکر می‌کنم قدری تاخیر در اعلام داشتیم به دلیل اینکه اطلاع نداشتیم و فکر نمی‌کردیم این باشد.

وقتی به پیک بیماری نزدیک شدیم، کیت ها رسید و اعلام کردیم

ملک زاده ادامه داد: ما ارتباطات مفصلی با چین داشتیم و رفت‌وآمدهای زیادی بود، وقتی در چین دیر اعلام می‌شود، این ویروس وارد ایران می‌شود و در این مدت به عنوان آنفلوآنزا در نظر گرفته می‌شود.ما این بیماری تنفسی را به خصوص در قم و در برخی شهرهای دیگر داشتیم و همه آنها را به حساب آنفولانزا گذاشتیم، تا موقعی که نزدیک به پیک شدیم و چین هم اعلام کرد و تست‌ها و کیت‌های آن وارد ایران شد توانستیم اعلام کنیم.

مرزهای هوایی با چین را به موقع نبستیم

وی در پاسخ به این سوال که آیا ما به موقع مرزهای هوایی را با چین بستیم؟توضیح داد: خیر، بنا به ملاحظاتی این کار انجام نشد. یعنی خیلی جدی گرفته نشد با وجود این که وزارت بهداشت این درخواست را جدی داشت و چندین جلسه این را در دولت مطرح کرد، واقعاً نتوانستیم به موقع از این حمایت برخوردار شویم که مرزها را به طور کامل ببندیم. ارتباطات اقتصادی و تعداد زیاد ایرانیانی که در چین بودند و تعداد دانشجویان ایرانی که در چین بودند باعث این موضوع شد و از همه مهم‌تر آن زمانی که چین اعلام نکرده بود و به طور عادی رفت‌وآمد داشتیم. آن دوره به خصوص خیلی باعث شد در قم یکباره این بیماری اوج بگیرد.

جنگ بیولوژیک؟ فکر نمی کنم؛ آمریکا بیش از همه آسیب خواهد دید

معاون وزیر بهداشت درباره اظهارات برخی مقامات چینی مبنی بر اینکه این یک جنگ بیولوژیک امریکا علیه ما بود ، گفت: برآوردهایی که ما داریم این طور نیست. در حقیقت اپیدمی‌های دیگری هم داشتیم، چه در ۳۰-۲۰ سال گذشته و چه در گذشته‌های دور این مسئله را داشتیم. این که این جنگ بیولوژیک بوده خواهید دید خود آمریکا بیش از همه از این ویروس آسیب خواهد دید. شاید یکی از کشورهایی که از همه شفاف‌تر تعداد مبتلایان و مرگ را اعلام کرده، ایران بوده است.

در کشورهای همسایه ما، همانند ترکیه و غیره مطمئن هستم این ویروس وجود دارد منتهی به هر دلیلی این را اعلام نکردند و مخفی می‌کنند. در آمریکا و اروپا هم این چنین است. وضعیت ایتالیا، کره جنوبی را می‌بینید. این خیلی بعید است که یک جنگ بیولوژیک باشد.

وقتی از این ویروس خلاص می‌شویم که ۵۵ تا ۷۰ درصد مردم مبتلا شوند

معاون وزیر بهداشت گفت: خوشبختانه بیشتر از ۸۵ درصد افرادی که بیماری کرونا را می‌گیرند متوجه نمی‌شوند چون علائم جزئی دارد و افراد بدون اینکه متوجه شوند خوب می‌شوند. چه بسا خیلی افراد گرفته‌اند و خوب شده اند.

به ارائه توضیحاتی درباره بیماری کرونا پرداخت و گفت: وقتی از این ویروس خلاص می‌شویم که ۵۵ تا ۷۰ درصد مردم این ویروس را بگیرند. به دلیل اینکه در کشورمان همیشه تجمعات داریم و افراد در جاهای مختلف به دلیل مراسم گوناگونی که داریم، جمع می‌شوند و میزان انتشار این در ایران وسیع شده و امید می‌رود که به تدریج اوج و پیک آن کم شود.

تاریخ انتشار : ۲۴ اسفند ماه ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۵۰
شناسه مطلب : 14101
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی