خرازی: ایران پس از اتمام مهلت ۶۰ روزه گام‌های جدیدی بر می‌دارد
رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با اشاره به برجام تصریح کرد با وجود اجرای کامل تعهدات برجامی از سوی ایران، طرف‌های مقابل در جهت اجرای تعهدات خود گامی برنداشته‌اند و لذا تاکنون شاهد نتیجه ملموس آن نبوده‌ایم.

به گزارش حوزه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، سیدکمال خرازی در دیدار اندرو موریسون، معاون امور خاورمیانه وزارت امور خارجه انگلیس با برشمردن سوابق تاریخی منفی از مداخلات این کشور در امور داخلی ایران از قحطی پس از جنگ جهانی اول و بیش از ۱۰ میلیون قربانی ناشی از آن گرفته تا قراردادهای دارسی، تجاوز به ایران در جنگ جهانی دوم، کودتا علیه دولت مصدق و حمایت از رژیم صدام در هشت سال جنگ تحمیلی گفت: برای تغییر چنین سابقه تاریخی منفی لندن باید گام های عمده ای را در جهت تصحیح رفتار خود بردارد.

خرازی کارآمدی برجام را منوط به پایبندی طرف مقابل به تعهدات خود دانست و با اشاره به ابراز امیدواری این مقام انگلیسی مبنی بر راه اندازی هر چه سریع تر سازوکار مالی موسوم به اینستکس گفت: موعد زمانی «به زودی» را که به کار بردید، از ابتدای حصول توافق تاکنون بارها شنیده‌ایم، اما هنوز تحقق نیافته است. در حال حاضر فقط دو هفته زمان باقی است و این «به زودی» باید در قالب این ظرف زمانی محقق شود.

رئیس شورا تصریح کرد: ایران در تعلیق اجرای بخشی از تعهدات برجامی خود بر اساس متن برجام و حق پیش بینی شده برای آن قاطع است؛ مطمئن باشید که اگر در دو هفته آینده طرف مقابل اقدام متناسبی را انجام ندهد، گام های بیشتری را در قالب توقف اجرای تعهدات خود برخواهیم داشت.

وی تصریح کرد که البته توقف اجرای برخی از تعهدات ایران به معنای خروج ایران از برجام نیست.

رئیس شورا اجرایی شدن اینستکس در این ظرف زمانی را گامی مثبت قلمداد کرد و گفت: انتظار ایران این است که طرف مقابل ذهنیت خود را در این خصوص که ممکن است فشار بر ایران به نتیجه برسد، تغییر دهد و گام های لازم را برای تامین منابع مالی اینستکس و رفع موانع مراودات مالی و تجاری با ایران بردارد. رفع موانع تحریمی و عادی شدن همکاری های تجاری و اقتصادی می تواند فضای کنونی را تغییر دهد.

خرازی با بیان اینکه گرچه اروپایی ها در کلام حامی برجام بوده‌اند، اما در عمل کاری نکرده‌اند، گفت: ما حتی اخیرا با مواضع عجولانه و غیرقابل قبول طرف انگلیسی در مورد وقایع خلیج فارس مواجه بوده‌ایم؛ برای نمونه، در قضیه حملات اخیر به نفتکش ها در دریای عمان، آقای هانت، وزیر خارجه انگلیس بدون تحقیق یا ارائه سندی شتابزده نتیجه‌گیری کرد و این حملات را به ایران نسبت داد که ادعایی مردود است.

رئیس شورا ابراز امیدواری کرد طرف های اروپایی برجام در روزهای باقی مانده از مهلت ۶۰ روزه ایران تدابیری اتخاذ کنند که تجارت و روابط عادی میان دو طرف ایجاد شود و با حفظ استقلال خود، از فشارها و تحریم های آمریکایی علیه ایران پیروی نکنند.

اندرو موریسون، معاون امور خاورمیانه وزارت خارجه انگلیس نیز با تاکید بر اینکه باید با نگاه به آینده تلاش نمود، با تکرار مواضع دولت لندن در خصوص ضرورت حفظ برجام، بر اهمیت حفظ روابط با ایران تاکید کرد.

خرازی: ایران در تصمیمات جدید برجامی جدی است

خرازی رییس شورای راهبردی روابط خارجی پس از دیدار وزیر مشاور در امور خاورمیانه انگلیس نیز در صحبت‌هایی گفت: در برجام سه کشور اروپایی و انگلیس اقدام جدی انجام ندادند، بنابراین ایران هم براساس متن برجام برخی از تعهدات خود را متوقف می‌کند. ایران پس از اتمام مهلت ۶۰ روزه گام های جدیدی برمی دارد و مسئولان ایرانی در تصمیمات برجامی خود جدی هستند.

وی در ادامه افزود: سفر وزیر مشاور و معاون وزیر خارجه انگلیس به تهران برای پیگیری روابط دو کشور انجام شده است. انگلیس در ذهن مردم ایران از یک سابقه بسیار منفی برخوردار است. معاون وزیر خارجه انگلیس در دیدار امروز اعلام کرد که به زودی اینستکس اجرایی می‌شود و لندن از برجام حمایت می‌کند اما ما مشکلات خود را با آمریکا داریم. پولی که ایران برای خرید تانک های «چیفتن» به انگلیسی ها داده بود و دادگاه هم رای به برگرداندن آن مبلغ داده بود؛ از سوی دولت انگلیس برگردانده نشد.

خرازی گفت: در این دیدار به اظهارات وزیر خارجه انگلیس درباره تانکرهای منفجر شده در خلیج فارس و انتساب آن به ایران که بدون هیچ گونه تحقیقی و در پیروی از آمریکا گفته شده بود؛ اعتراض کردیم. اگر دولت بریتانیا خواهان کاهش تنش است حداقل از چنین نتیجه گیری های شتاب زده‌ای پرهیز کند. باید دید مجموع گفت وگوهای ایشان با مسئولان ایرانی در این سفر چه تغییر و تحولی در رفتار آنها به وجود می آورد. در صورت تغییر رفتار می توان گفت که این سفر به کاهش تنش منجر شده است.

تاریخ انتشار : ۲ تیر ماه ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۴۲
شناسه مطلب : 5227
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی