عربستان سعودی از قطعنامه ضد ایرانی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی حمایت کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رسمی عربستان (واس)، عبدالله بن خالد بن سلطان بن عبدالعزیز، سفیر عربستان در اتریش و نماینده این کشور در آژانس بین المللی انرژی اتمی در گفت وگو با خبرنگاران گفت: عربستان سعودی از تصویب قطعنامه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی که توسط سه کشور فرانسه، آلمان و انگلیس ارائه شد و از ایران می خواهد که به طور کامل و فوری با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کند و به آژانس اجاره دهد که به برخی سایت های مشخص دسترسی داشته باشد، استقبال می کند.

نماینده سعودی گفت که ریاض از تلاش و شفافیت آژانس بین المللی انرژی اتمی و دبیرکل آن تمجید می کند.

وی با متهم کردن ایران به نقض قوانین و معاهدات بین المللی مربوط به برنامه هسته ای گفت: عربستان سعودی به منظور حفظ امنیت و صلح بین المللی از این قطعنامه حمایت می کند و آن را گامی مهم و جدی برای مقابله با ایران می داند.

شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی پس از رای‌گیری در جلسه‌ای حضوری قطعنامه ارائه شده از جانب تروئیکای اروپا درباره ایران را تصویب کرد که از ایران می‌خواهد دسترسی به دو محل مورد نظر آژانس را فراهم و به طور کامل با این نهاد همکاری کند.

سیدعباس موسوی جمعه شب در یک موضع‌گیری مطبوعاتی، با رد کامل قطعنامه سیاسی و غیرفنی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اظهار کرد: در حالی که جمهوری اسلامی ایران بالاترین سطح از همکاری را با آژانس داشته است، صدور قطعنامه شورای حکام اقدامی کاملاً غیرسازنده و مأیوس‌کننده است. بزرگ‌نمایی درخواست‌های آژانس توسط برخی دولت‌ها و در رأس آن‌ها آمریکا، در حالی که اساس و مبنای چنین درخواست‌هایی از سوی آژانس زیر سؤال است، تلاش آشکاری برای یک بحران‌آفرینی جدید بر سر راه همکاری‌های ایران و آژانس به شمار می‌رود.

تاریخ انتشار : ۳۱ خرداد ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۰۹
شناسه مطلب : 16898
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی