جزئیات پرونده مایکل وایت در ایران
وزارت اطلاعات: او به‌دلیل تشدید بیماری و دلایل انسانی آزاد شد

مدیرکل ضدجاسوسی وزارت اطلاعات گفت:‌ مایکل وایت به‌دلیل تشدید بیماری و دلایل انسانی و طی فرآیند قضایی از کشور اخراج گردید.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، مدیرکل ضدجاسوسی وزارت اطلاعات در مورد جزئیات پرونده آمریکایی آزادشده اظهار داشت: مایکل وایت یکی از نظامیان آمریکایی بود که دوسال قبل با پوشش توریست وارد کشور گردید. مشارالیه قصد داشت برای تأمین فرصت جاسوسی؛ با روش‌های فریبنده و ارتباط با اتباع ایرانی، پوشش حضور خود در کشور را به‌دست آورد که توسط ضدجاسوسی وزارت اطلاعات شناسایی و دستگیر گردید این درحالی است که هم‌زمان با شکایت شاکی خصوصی نیز مواجه شد. نهایتاً پس از گذشت حدود دو سال از محکومیت؛ مشارالیه به‌دلیل تشدید بیماری و دلایل انسانی و طی فرآیند قضایی از کشور اخراج شد.

وی درخصوص پیام‌های پی‌درپی و سخنان تشکرآمیز ترامپ از ایران بابت آزادی وایت اظهار داشت: ترامپ به‌شدت محتاج جلب حمایت افکار عمومی پس از استیصال و درماندگی در قضیه مدیریت بیماری کرونا و همچنین مدیریت اعتراضات علیه تبعیض و نژادپرستی است لذا در اقداماتی غیرحرفه‌ای سعی دارد اختلافات مبنایی جمهوری اسلامی ایران با رژیم آمریکا را به مسائل سطحی تنازل داده و از هر موضوع بی‌ربط و کوچکی به‌عنوان بستر مذاکره با ایران بهره‌برداری حداکثری نماید.

مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات تصریح کرد: ترامپ که دچار سندرم بازاریابی و نمایش خیابانی برای جلب مشتری است در موضوع مذاکره با ایران نیز مصداق بارز “الغریق یتشبّث بکل حشیش” می‌باشد که البته این نوع رفتارها از رئیس جمهوری که از حوزه کسب‌وکار و شرکت‌داری به کاخ سفید قدم گذاشته، دور از انتظار نیست.

وی ادامه داد: اطلاعات معاونت ضدجاسوسی وزارت اطلاعات نشان می‌دهد که برخی سیاسیون در آمریکا من‌جمله برایان هوک در نظر داشتند از فوت مایکل وایت به‌دلیل بیماری مزمن حداکثر بهره‌برداری سیاسی را علیه جمهوری اسلامی ایران و در قالب یک بمب خبری به‌عمل آورند که با آزادی وی؛ این فرصت رفتار غیرانسانی نیز از آنان سلب گردید. ضدجاسوسی وزارت اطلاعات تأکید می‌نماید همچون گذشته با تیزبینی و اشراف حداکثری اطلاعاتی؛ هرگونه تحرکات ضدامنیتی سرویس‌های اطلاعاتی متخاصم و به‌ویژه آمریکا در ایران و تحت هر پوششی را با قوت در نطفه خفه خواهد نمود و با حرفه‌ای‌ترین روش با آن مقابله می‌نماید.

تاریخ انتشار : ۱۷ خرداد ماه ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۰۱
شناسه مطلب : 16635
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی