توصیه‌های بذرپاش به نمایندگان درباره لایحه بودجه ۱۴۰۰
به گزارش سایت خبری تحلیلی ملت ما ، رییس دیوان محاسبات کشور توصیه‌هایی را به نمایندگان درباره لایحه بودجه ۱۴۰۰ مطرح کرد.
مهرداد بذرپاش در جلسه علنی صبح امروز (سه‌شنبه) مجلس شورای اسلامی پس از ارائه‌ی گزارش تفریغ بودجه سال ۱۳۹۸ خطاب به نمایندگان اظهار کرد: لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ اکنون در اختیار شماست اگر کلیات لایحه را تصویب کردید آن را دو سقفی در نظر بگیرید و به صورت مشروط عمل کنید و از مصارف به منابع بیایید.
وی ادامه داد: برخی درآمدها در قوانین بودجه عملکردی ندارد و باعث کسری بودجه می‌شود. شما در برخی احکامی که تصویب می‌کنید می‌گویید دولت مکلف است و در برخی جاها هم می‌گویید به دولت اجازه داده می‌شود بین اجازه و تکلیف تفاوت است و باید این را مدنظر داشته باشید که وقتی به دولت اجازه داده می‌شود یعنی دولت می‌تواند آن حکم را اجرا نکند.
رییس دیوان محاسبات کشور اضافه کرد: دو سوم از ۲۷۴ حکم بودجه یا کامل اجرا نشده یا فاقد عملکرد بوده است. الان بند به بند و جز به جز گزارش پیش شماست خیلی از موارد تکراری است و سال‌ها فاقد عملکرد بوده است. چه اصراری به گنجاندن این موارد در بودجه دارید.
وی خاطر نشان کرد: انتشار اوراق به معنی فروش آینده بدون تضمین است و راحترین کار برای جبران کسری بودجه است. دولت بعدی هم بیاید و کسری‌های پشت سر هم انباشته شده را جبران کند. از سویی صندوق توسعه ملی با هدف ایجاد ثروت ملی برای آیندگان ایجاد شده و سهل‌الوصول‌ترین روش درآمد، برداشت از صندوق توسعه ملی است البته این بار با نظر رهبری این برداشت کمتر شده است.
رییس دیوان محاسبات کشور اظهار کرد: سخت‌گیرانه‌ترین انتخابتان برای درآمد برداشت از صندوق توسعه ملی باشد در واقع اوراق و برداشت از صندوق توسعه ملی را به عنوان انتخاب آخر برای ایجاد منابع درآمدی در نظر بگیرید.
بذرپاش در پایان گفت که بخش‌هایی از گزارش تفریغ بودجه در مورد فروش نفت و برداشت از صندوق توسعه ملی محرمانه بوده که در صورت موافقت هیات رییسه در جلسه غیرعلنی به نمایندگان ارائه خواهد شد.
تاریخ انتشار : ۹ دی ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۱۱
شناسه مطلب : 19343
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی