این نخستین بار است که ترامپ از احتمال قطع کامل روابط سیاسی و اقتصادی با چین سخن می گوید. او پیشتر بارها از چین به خاطر آنچه که مخفیکاری درباره کرونا خوانده، انتقاد کرده است.

“دونالد ترامپ” با اشاره به اینکه فعلا تمایلی به گفتگو با “شی جن پنگ” همتای چینی خود ندارد، از احتمال قطع روابط کامل سیاسی و اقتصادی با چین خبر داد.

به نقل از رویترز، در بحبوحه جنگ لفظی واشنگتن با پکن بر سر شیوع جهانی ویروس کرونا و اتهام زنی‌های دولت ترامپ به چین بابت آنچه که مخفی‌کاری چین درباره ویروس کرونا می‌خوانند، دونالد ترامپ دیروز در فرازی جدید از تهدیدات لفظی برای نخستین بار از قطع کامل روابط سیاسی و اقتصادی با چین سخن گفت.

ترامپ در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی “فاکس بیزنس” که روز پنج شنبه (دیروز) پخش شده، این تهدید را مطرح کرده است.

ترامپ در مصاحبه (دیروز) با شبکه محبوبش” فاکس”

چین و ایالات متحده آمریکا بزرگ‌ترین شرکای تجاری در جهان محسوب می‌شوند و سالانه نزدیک به ۷۰۰ میلیارد دلار حجم روابط تجاری این دو کشور است.

ترامپ در مصاحبه دیروز با اشاره به مایوس کننده بودن تلاش چین برای مهار ویروس کرونا گفته مقامات پکن نباید اجازه می‌دادند چنین اتفاقی می‌افتاد.

او تاکنون بارها از چین به شدت انتقاد کرده و به نظر می‌رسد استراتژی انتخاباتی خود را نیز بر مبنای تشدید جنگ لفظی با چین قرار داده است.

ترامپ در مصاحبه دیروز در پاسخ به سوالی درباره طرح یک سناتور آمریکایی برای ممنوعیت صدور ویزا برای دانشجویان چینی گفت: ” ما می‌توانیم خیلی از اقدامات را  انجام دهیم. ما می‌توانیم کل روابط را قطع کنیم…اگر این کار الان انجام شود چه اتفاقی می‌افتاد؟ شما ۵۰۰ میلیارد دلار صرفه جویی می‌کردید.”

اشاره ترامپ به صادرات سالانه حدود ۵۰۰ میلیارد کالای چینی به آمریکاست که ترامپ پیشتر از این حجم صادرات چین به آمریکا انتقاد کرده و آن را “پول گمشده” آمریکا توصیف کرده است.

ترامپ افزود:” من توافق تجاری بزرگی  با چین انجام دادم و الان می‌گویم احساسم مثل آن زمان نیست. هنوز جوهر امضای آن توافق خشک نشده بود که این بیماری آمد… اما من الان مایل نیستم با رئیس جمهوری چین صحبت کنم.”

تاریخ انتشار : ۲۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۱۵
شناسه مطلب : 16047
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی