رمضان هر ساله ده‌ها هزار نفر از مسلمانان را برای نماز روزانه به مسجد‌الاقصی می‌کشاند اما در رمضان سال جاری این مسجد تعطیل است.

مقدس‌ترین اماکن مسلمان در آغاز ماه مبارک رمضان به خاطر شیوع ویروس کرونا خالی مانده‌اند.

مقامات بسیاری از کشورهای اسلامی با اعمال محدودیت‌های بی‌سابقه در اماکن مذهبی ماه رمضان سال جاری را آغاز کردند. در سال جاری  و در اتفاقی بی‌سابقه اماکن مقدسی مانند مسجدالحرام (خانه کعبه) در شهر مکه یا “مسجد الا‌قصی” در شهر قدس (اورشلیم- بیت‌المقدس) به دلیل مبارزه با ویروس کرونا خالی مانده‌اند.

رویترز با تشریح آداب روزه‌داری مسلمانان در ماه رمضان برای مخاطبان غیرمسلمانش نوشت: مسلمانان جهان در غروب‌‌ روزهای ماه رمضان برای افطار و نماز جماعت به مساجد می‌روند اما در سال جاری شیوع بیماری جهانی اولویت مردم و مقامات را تغییر داده و محدودیت‌هایی در نماز جماعت و افطارهای دسته جمعی ایجاد کرده است.

تصویر هوایی از مسجدالحرام  در شهر مکه عربستان سعودی در  اولین عصر روز رمضان در ۵ اردیبهشت ۹۹/ عکس: رویترز

پس از ۱۴۰۰ سال و در اتفاقی نادر مسجدالحرام در مکه و مسجدالنبی در مدینه در ماه رمضان تعطیل خواهند بود.

در اولین روز ماه مبارک رمضان تنها تعدادی از روحانیون، کارمندان بخش امنیت مسجدالحرام و کارکنان بخش نظافت قادر به خواندن نماز در برابر کعبه شدند.

“ملک سلمان” پادشاه عربستان صعودی که متولی دو مسجد بزرگ این کشور است، از اجرای قوانین فاصله‌گذاری اجتماعی در این مساجد در طول ماه رمضان ابراز تاسف و ناراحتی کرد.

او در مصاحبه با خبرگزاری رسمی عربستان سعودی گفت: استقبال از ماه مبارک رمضان در شرایطی که نماز و عبادت در این مساجد ممنوع است، برایم بسیار دردناک است.

تنها تعداد محدودی از روحانیون، کارکنان مسجد و نیروهای امنیتی در اولین شب ماه مبارک رمضان در مسجدالحرام نماز خواندند/ عکس: رویترز

“سارا” مادر دو فرزند در عربستان سعودی گفت: در سال جاری احساس خاصی نداریم. امسال حال و هوای رمضان را حس نمی‌کنیم.

در نزدیکی مسجدالاقصیِ خالی در بیت‌المقدس (قدس- اورشلیم) یکی از روحانیون اولین نمار غروب رمضان را در محوطه‌ای تقریبا خالی خواند.

چند تن از روحانیون با ماسک‌های محافظتی زیر منبر و با حفظ فاصله اجتماعی از یکدیگر زانو زدند تا قوانین مقابله با شیوع ویروس کرونا را رعایت کنند.

تاریخ انتشار : ۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۴۴
شناسه مطلب : 15487
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی