او گفت:” آنها احتمالا بر این گمانند که می‌توانند منتظر بمانند تا شاید بایدن پیروز شود و آنها آمریکا را صاحب شوند.”

دونالد ترامپ بار دیگر مدعی کمک به ایران برای مبارزه با کرونا شد و صحت آمارهای اعلام شده از سوی ایران درباره تعداد مبتلایان و فوتی‌های کرونا را زیر سوال برد.

به گزارش عصرایران به نقل از پایگاه خبری “هیل”، ترامپ دیروز (یکشنبه) در نشست خبری روزانه خود در کاخ سفید با تکرار درخواست کمک به ایران گفت: “اگر ایران نیاز به کمک داشته باشد من مایل به کمک هستم.”

ترامپ با وخیم توصیف کردن اوضاع ایران مدعی شد:” آنها به شدت لطمه دیده‌اند. مشخص است ارقامی که اعلام کرده‌اند، درست نیست. اما اگر کمک بخواهند، به دستگاه تنفس مصنوعی نیاز داشته باشند… ما قطعا آماده کمک به آنها هستیم… آن چه آنها باید انجام دهند این است که باهوش باشند و با ما به توافق برسند.”

او همچنین مدعی شد ایران به دنبال پیروزی “جو بایدن” رقیب دموکرات انتخاباتی او در انتخابات ریاست جمهوری امسال آمریکاست و به همین خاطر با او مذاکره نمی‌کند.

او گفت:” آنها احتمالا بر این گمانند که می‌توانند منتظر بمانند تا شاید بایدن پیروز شود و آنها آمریکا را صاحب شوند.”

ترامپ در حالی ادعای وخیم بودن اوضاع ایران را مطرح کرده که ایالات متحده آمریکا طی هفته‌های گذشته تبدیل به کانون شیوع ویروس کرونا شده و در جدول جهانی مبتلایان و فوتی‌های کرونا با فاصله‌ای بسیار زیاد از دیگر کشورها در جایگاه نخست قرار دارد.

ترامپ همچنین در حالی درخواست در اختیار قرار دادن دستگاه‌های تنفس مصنوعی به ایران را مطرح کرده که دیروز “محمد جواد ظریف” وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران ساعاتی پیش از اظهارات او در واکنش به ادعای پیشین او برای کمک به ایران در توییتی نوشت:” آقای ترامپ! ایران ظرف چند ماه آینده صادر کننده دستگاه تنفس مصنوعی  ( ونتیلاتور ) خواهد بود‌. تنها کاری که شما باید بکنید این است دخالت در امور  داخلی دیگر ملت ها بویژه ملت ما را متوقف کنید و باور کنید ما از  “هیچ” سیاستمدار آمریکایی مشورت نمی‌پذیریم.”

ادعای کمک ترامپ به ایران در شرایطی مطرح می‌شود که دولت او به رغم فشارهای داخلی و هشدارهای جهانی طی هفته‌های گذشته حاضر به کاستن از فشارهای تحریمی علیه ایران نشده و این فشارها را طی هفته‌های گذشته حتی برای واردات اقلام پزشکی به ایران تشدید کرده است.

دولت آمریکا همچنین اعلام کرده مخالف اعطای کمک اضطراری ۵ میلیارد دلاری صندوق بین‌المللی پول به ایران است.

تاریخ انتشار : ۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۵۰
شناسه مطلب : 15335
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی