آمریکا احمد جنتی، شیخ محمد یزدی، عباسعلی کدخدایی، سیامک رهپیک و محمدحسن صادقی مقدم را تحریم کرده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا “احمد جنتی” رییس و ۴ عضو دیگر شورای نگهبان را در لیست تحریم قرار داد.

به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، “برایان هوک” نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران روز پنج‌شنبه (امروز) با برگزاری یک نشست خبری در وزارت خارجه آمریکا در واشنگتن با ادعای اینکه انتخابات ایران نمایشی است و از سوی شورای نگهبان مهندسی می‌شود، از تحریم احمد جنتی و ۴ عضو دیگر شورای نگهبان از سوی وزارت خزانه داری آمریکا خبر داد.

این اقدام دولت آمریکا در شب انتخابات دوم اسفند انجام می‌شود.

آمریکا احمد جنتی، شیخ محمد یزدی، عباسعلی کدخدایی، سیامک رهپیک و محمدحسن صادقی مقدم را تحریم کرده است.

هوک در توجیه تحریم ۵ عضو شورای نگهبان مدعی شد این افراد مردم ایران را از حق انتخاب آزاد و منصفانه محروم می کنند.

هوک همچنین در اظهارات خود مدعی شد ایران  به همه تلاش‌ها برای حل دیپلماتیک اختلافات جاری با آمریکا جواب رد داده است.

هوک در بخش پرسش و پاسخ پس از خواندن بیانیه خود در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره ادعای نمایشی بودن انتخابات ایران با وجود روی کار آمدن روسای جمهوری میانه رویی همچون سید محمد خاتمی با آرای بالای مردمی در طی ۴ دهه گذشته انتخابات مختلف در ایران، از جواب صریح خودداری کرد و تقسیم جناح های سیاسی ایران به میانه رو و محافظه کار را اشتباه و توهم دانست.

مقامات آمریکا پیشتر نیز ابراهیم رییسی رییس قوه قضاییه، جواد ظریف وزیر خارجه و علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی و جمع دیگری از مقامات ارشد سیاسی و نظامی ایران را در لیست تحریم قرار داده‌اند.

مقامات جمهوری اسلامی ایران طی روزهای گذشته بارها تاکید کرده‌اند دولت ترامپ در این دوره از انتخابات همانند انتخابات مختلف در ۴ دهه گذشته خواستار حضور گسترده مردم پای صندوق‌های رای نیست و حضور مردم در این دوره از انتخابات در حکم سیلی محکمی به آمریکا خواهد بود.

تاریخ انتشار : ۱ اسفند ماه ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۴۷
شناسه مطلب : 13306
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی