بزن‌بهادری به‌‌نام هادی ساعی؛ الگوی پوشالی ورزش
به گزارش ملت ما به نقل از تسنیم هادی ساعی، قهرمان پیشین تکواندوی ایران در اقدامی عجیب به دبیر سازمان لیگ سیلی زد تا مشخص شود هنوز اصول اولیه احترام به دیگران را بلد نیست.

روز نخست از رقابت‌های گروه «ب» نوزدهمین دوره مسابقات تکواندوی لیگ برتر، روز گذشته (پنجشنبه ۲۵ دی‌ماه) در خانه تکواندو برگزار شد، مسابقاتی که تحت تأثیر رفتار تأسف‌‌بار هادی ساعی پرافتخارترین ورزشکار تاریخ رشته تکواندو و برخورد فیزیکی او با مصطفی بابایی دبیر سازمان لیگ تکواندو،  تبدیل به نقطه سیاهی در تاریخ این رشته شد.

ساعی در حالی به‌بهانه دیر اعلام شدن خیر مقدم بابت حضورش در سالن به یکی از مسئولان برگزاری مسابقات لیگ برتر سیلی زد که علاوه بر مسئولیت مدیریت فنی تیم‌ ملی تکواندو؛ ریاست کمیسیون ورزشکاران کمیته ملی المپیک را نیز به‌عهده دارد و ظاهراً به‌عنوان الگو در ورزش ایران و رشته تکواندو شناخته می‌شود، الگویی که با رفتار غلط خود تمام باورهای جوانان حاضر در سالن مسابقات را بر باد و نشان داد تفاوت قهرمان بزرگ بودن با پهلوانی بسیار زیاد است و  او حتی در ابتدای این مسیر نیز قرار ندارد، قهرمانی که با رفتار خود نشان داد که به هیچ عنوان شایستگی ریاست کمیسیون ورزشکاران کمیته ملی المپیک را ندارد و نماینده ای شایسته برای ورزشکاران کشورمان در این کمیته نیست چرا که یک بزن‌‌بهادر و الگوی پوشالی نمی‌تواند در ورزش ایران تصمیم‌گیر مناسبی باشد.

این رفتار تأسف‌بار در حالی اتفاق افتاد که اصلی‌ترین اصل ورزش، احترام است و در منشور کمیته بین‌المللی المپیک نسبت به آن تأکید شده است، اصول اخلاقی که به‌نظر می‌رسد ساعی نه‌تنها شناخت دقیقی از آن ندارد، بلکه حتی متوجه جایگاهش در ورزش ایران نیست، قهرمانی که از یک طرف خانه تکواندو را خانه خود می‌داند، اما از طرف دیگر برای حضور در خانه‌اش هر بار یک رفتار بچه‌گانه و دور از منطق انجام می‌دهد.

ساعی بعد از اتفاقات روز گذشته به‌جای عذرخواهی از رفتار زشت خود، مدعی شد که برخورد فیزیکی با دبیر سازمان لیگ نداشته است، این در حالی است که بسیاری از حاضران در سالن خانه تکواندو نه‌تنها با چشمان خود نظاره‌گر سیلی او بر گوش مصطفی بابایی بودند، بلکه با گوش‌های خود نیز الفاظ زشت او را شنیدند. ساعی حتی اعتقاد  داشت باید در وسط سالن خانه تکواندو به صورت بابایی سیلی می‌زد تا او نه‌تنها «رفتار درست» را یاد بگیرد، بلکه درس عبرتی برای دیگران باشد، «رفتار درستی» که او به‌عنوان یک قهرمان در یاددادنش به جوانان و جامعه ورزش در انجام آن به‌شدت ناتوان است. ساعی پس از درگیری‌اش با دبیر سازمان لیگ، خبرنگار تسنیم را نیز بی‌نصیب نگذاشت و به وی بی‌احترامی کرد.

قهرمان ورزش ایران در حالی از اصول اخلاقی

صحبت می‌کند که به‌نظر می‌رسد در دوران قهرمانی، حضور در شورای شهر و کمیسیون ورزشکاران کمیته المپیک حتی ذره‌ای از آن را یاد نگرفته و هرچه بیشتر از سکوهای قهرمانی بالاتر رفته، به‌جای افتادگی، به درجه غرور و تکبر خود افزوده است، غرور بیش از اندازه‌ای که به او اجازه اعتراف به اشتباه را نمی‌دهد و این حق را برای خودش قائل می‌شود در خانه تکواندو به صورت مسئولان این رشته سیلی بزند.

سیلی روز گذشته ساعی به صورت دبیر سازمان لیگ تکواندو یک اتفاق ساده نبود و از سیدمحمد پولادگر به‌عنوان رئیس فدراسیون تکواندو که همواره رعایت اصول اخلاقی را از کسب عناوین قهرمانی بالاتر می‌داند، انتظار ورود به این موضوع و برخورد جدی می‌رود. عدم برخورد و مماشات با این رفتار زشت قطعاً در آینده در تکواندوی ایران تبدیل به اپیدمی می‌شود و دیگر سنگ روی سنگ بند نخواهد شد. وقتی مدیر فنی تیم ملی به خود اجازه برخورد فیزیکی با دیگران را می‌دهد، چه انتظاری از قهرمانان جوان وجود دارد که در آینده این رفتار را با مربیان و پیشکسوتان این رشته انجام ندهند و روزی به گوش فردی مثل ساعی سیلی نزنند؟

علاوه بر فدراسیون تکواندو، نیاز به ورود وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک نیز به‌شدت احساس می‌شود تا یک بار برای همیشه ثابت شود که اصول اخلاقی نه‌تنها در شعار بلکه در عمل نیز در ورزش ایران از کسب کلکسیونی از افتخارات بالاتر است.

تاریخ انتشار : ۲۷ دی ماه ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۲۵
شناسه مطلب : 19545
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی