هرچند که به‌دنبال قرار گرفتن نام ایران در لیست سیاه‌FATF سوداگران بازار ارز به‌دنبال دلار ۲۰‌هزار تومانی بودند اما از روزگذشته دلار و سکه ریزش قابل توجهی داشته و حباب آن به حداقل رسیده است. درهفته جدید قیمت انواع ارز و سکه با کاهش محسوس نسبت به هفته قبل همراه شد به‌طوری که سکه بار دیگر وارد کانال ۵‌میلیون شده و دلار نیز با قیمت ۱۵‌هزار و ۲۵۰تومان فروخته می‌شود.

سیر نزولی قیمت طلا و ارز درحالی از آخرین روز هفته قبل آغاز و دیروز با شتاب بیشتری همراه شده بود که در روزهای گذشته رکوردهای بالای ۱۶‌هزار تومان و ۶‌میلیون تومان برای دلار و سکه در بازار ثبت شده بود. روز گذشته اما قیمت دلار به کانال ۱۴‌هزار تومان بازگشته و قیمت سکه نیز با کاهش چشمگیر علاوه بر بازگشت به کانال ۵‌میلیون تومان، رکورد ۵‌میلیون و ۴۰۰‌هزار تومان را ثبت کرده است.
انتشار اخبار جلسه اخیر‌FATF و تصمیم سیاسی و غیر فنی‌اش درباره ایران که بیش از ۹۰درصد از دستورالعمل‌های این نهاد مالی را اجرا کرده است کافی بود تا سوداگران و سودجویان به این بهانه در بازار ارز التهاب ایجاد کنند این در حالی است که بارها از سوی بانک مرکزی اعلام شده بود که این موضوع تاثیری بر این بازار نخواهد داشت.
ایران طی سال‌های گذشته حتی آن سال‌هایی که بیش از ۲‌میلیون بشکه نفت صادر می‌کرد و نزدیک به ۳۶‌میلیارد دلار درآمد صادرات غیرنفتی داشت هم در لیست سیاه‌FATF بود اما این لیست سیاه هیچ تاثیری در مراودات و تعاملات اقتصادی ایران با سایر کشورها نداشت. زمانی‌که برجام امضا شد، ایران از لیست سیاه تعلیق شد یعنی نه در لیست سفید بود و نه در لیست سیاه، حال هرچند ایران مجدد به لیست سیاه بازگشته است اما اگر بر فرض حتی در لیست سفید‌FATF هم قرار می‌گرفتیم، با کدام کشورها می‌خواهیم تبادل پولی و بانکی داشته باشیم؟ امروز متاسفانه مراودات و تبادلات ما به جهت تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا و بعضاً خود سازمان ملل، دچار اشکال شده است. اگر به فرض ما‌FATF را بپذیریم، قطعاً اتفاقی نخواهد افتاد.
FATFبیشتر جنبه روانی دارد چراکه به‌دلیل تبلیغات سیاسی برخی جریانات حامی دولت قاطبه کسانی که در عرصه اقتصادی فعالیت دارند، از وارد شدن ایران به لیست سیاه نگران شدند که این موضوع به جای آنکه تأثیر مستقیم و منفی بر اقتصاد ایران داشته باشد بیشتر اثر روانی داشته است.
از سویی دیگر شیوع ویروس کرونا این نوسانات حبابی بازار را تشدید کرده بود تا جایی‌که دلار به ۱۶‌هزار تومان رسید و سکه نیز از ۶‌میلیون تومان هم عبور کرد. در پی کندی کسب‌و‌کار در چین ناشی از ویروس کرونا و برخی مشکلات جانبی دیگر این حوزه مهم ارزی در یک هفته گذشته دچار تنش شده بود. احسان خاندوزی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» در این‌باره گفته بود: با مشکلات بهداشتی(کرونا) که در چین به‌وجود آمده است، شرکت‌های صرافی که با این کشور در تبادل بودند به تعطیلی یک ماهه رفتند؛ بیشتر فعالیت این‌ها بر محور کارهای حواله‌ای انجام می‌شد واین امرموجب شد تاعرضه ارز کاهش یابد و قیمت آن نسبت به مدت مشابه خود بالاتر رود. این موضوع و کاهش تبادلات شرکت‌های صرافی باعث شده است تا قیمت‌های ارز افزایش یابد. با تمهیداتی که اندیشیده شده است تا ۱۰روز آتی این موضوع بهبود می‌یابد و شاهد کاهش بهای ارز در کشور خواهیم بود.
اما از دو روز گذشته مشکل انباشت تعهدات صرافان فروشنده درهمین مدت‌ روند کاهشی داشته و فعالان بازار ارز امیدوارند به‌تدریج مشکل تعهدات انباشت شده برطرف شود. این اتفاق موجب افزایش منابع قابل دسترس ارزی برای ایران و کاهش بهای ارز خواهد شد.
عبدالناصرهمتی، رییس کل بانک مرکزی هم در واکنش به شایعات بازار ارز گفت: برخی می‌گویند سطح مقاومت ۱۴‌هزار تومان نرخ ارز شکسته شده است اما باید به یاد داشت که در یک سال گذشته حدود سه بار این سطح شکسته شده اما بانک مرکزی توانست بازار را کنترل کرده و قیمت‌ها متعادل شود. همتی درباره ادعای سوداگران بازار ارز برای رسیدن افزایش نرخ ارز به مرز ۲۰‌هزار تومان نیز خاطرنشان کرد که «آن‌ها می‌توانند چنین آرزویی را داشته باشند؛ آرزو بر جوانان عیب نیست.» همتی درباره شیوه کنترل ارز هم گفته است: هیچ‌گاه برای کنترل بازار ارز به صرافی‌ها ارز تزریق نمی‌کنیم بلکه با کنترل ریال آن را مدیربت می‌کنیم. نرخ ارز از روز گذشته ریزش قابل توجهی داشته است اما بارها گفته‌ام ثبات نرخ ارز مهم‌ترین رکن برای ماست.
اما علاوه بر بازار ارز در بازار سکه و طلا هم شاهد کاهش قیمت بودیم. در همین زمینه نادر بذرافشان، دبیر اتحادیه طلا و جواهر تهران گفته است: سرمایه‌گذاران روی طلا تمرکز کرده‌اند و همین باعث افزایش قیمت طلا شد و از سوی دیگر با افزایش اونس جهانی طلا که قیمت آن در ۱۰‌روز گذشته به‌خاطر ناامنی‌های سیاسی و اقتصادی به‌وجود آمده ناشی از شیوع ویروس کرونا حدود ۸۰‌دلار گران شد بر این افزایش قیمت تاثیرگذار بود. در بازار داخلی هم از اوایل هفته گذشته تقاضا برای خرید افزایش یافت و از سویی دیگر افزایش نرخ ارز هم روی قیمت طلا و سکه هم تأثیر گذاشته بود.
وی تاکید کرد: در صورتی که بانک مرکزی بتواند نرخ ارز را کاهش دهد، که عامل منفی در قیمت طلا و سکه است، ثبات به بازار طلا و سکه بازمی‌گردد همچنانکه حباب سکه به حدود ۱۰‌هزار تومان رسیده و این نشان می‌دهد بازار سکه حباب ندارد.

تاریخ انتشار : ۱۱ اسفند ماه ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۸
شناسه مطلب : 13724
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی