بازار سرمایه آماده جذب نقدینگی ناشی از کاهش نرخ ارز
با نهایی شدن گزینه ریاست جمهوری آمریکا، سناریوهای بدبینانه برای آینده روابط تجاری و اقتصادی ایران کنار رفته و بازار با امیدواری به آینده شاهد ریزش قیمت‌هاست. هرچند که این ریزش قیمت‌ها هیجانی است همچنانکه افزایش افسارگسیخته نرخ ارز نیز غیرمنطقی بود و کارشناسان اعتقاد داشتند رشد افسارگسیخته قیمت دلار دلیل اقتصادیندارد.
سیر نزولی قیمت‌ها در حالی در بازار ارز از عصر چهارشنبه ۱۴‌آبان‌ماه آغاز شده و همچنان ادامه دارد که قیمت دلار با کاهش حدود ۶‌هزار تومانی همراه بوده و از ۳۰‌هزار تومان ظهر چهارشنبه به ۲۴‌هزار تومان در ظهر روز شنبه ۱۷‌آبان رسیده است؛ کاهشی که نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در آن تأثیر‌گذار بود.

به گزارش سایت خبری تحلیلی ملت ما به نقل از صبح نو ، با نهایی شدن گزینه ریاست جمهوری آمریکا، سناریوهای بدبینانه برای آینده روابط تجاری و اقتصادی ایران کنار رفته و بازار با امیدواری به آینده شاهد ریزش قیمت‌هاست. هرچند که این ریزش قیمت‌ها هیجانی است همچنانکه افزایش افسارگسیخته نرخ ارز نیز غیرمنطقی بود و کارشناسان اعتقاد داشتند رشد افسارگسیخته قیمت دلار دلیل اقتصادیندارد.


هرچند بازار با دید مثبت نسبت به آینده خود می‌نگرد و احتمال آزادسازی منابع بلوکه شده و گشایش‌های اقتصادی وجود دارد اما دلال‌های بزرگ در این بازارها سعی دارند مانع از کاهش بیشتر قیمت‌ها شوند؛ همچنانکه انتظار می‌رفت روز شنبه شاهد کاهش بیشتر نرخ دلار باشیم اما شاهد توقف در این روند ریزشی بودیم.
«عباس آرگون» کارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به چرایی کاهش یا افزایش بهای دلار و سکه در روزهای اخیر عنوان کرد: کاهش یا افزایش بهای دلار و سکه بستگی به عرضه و تقاضا دارد. باید دید چقدر تقویت می‌شود و یا اینکه چقدر پایدار است. آیا گشایشی روی می‌دهد یا خیر. اینکه این روزها شاهد نوسانات بهای دلار یا سکه بودیم به‌خاطر هیجان بازار است. همچنین مشاهدات میدانی از بازار ارز نشان می‌دهد که خریدار دلار خیلی کم است و اکثر افراد حاضر در خیابان فردوسی و صرافی‌ها از ترس ریزش بیشتر قیمت‌ها برای فروش ارزهای خود راهی بازار شده‌اند.


این عضو اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه کاهش یا افزایش دلار به منابع ارزی و تبادلات بانکی بستگی دارد، افزود: هرچند نتایج انتخابات آمریکا بی‌تأثیر در این موضوع نیست اما چه بایدن و چه ترامپ به کاخ سفید راه یابند ماهیت آن‌ها تفاوتی با یکدیگر ندارد و هدف‌شان یکی است. به نوعی با ما مقابله می‌کنند. اقدامی که در چهار دهه اخیر داشتند. باید دید آیا صادرات نفتی، تحریم‌ها، تبادلات بانکی، برجام و… حل می‌شود یا خیر. تا زمانی که این موضوعات وجود داشته باشد این‌گونه هیجانات در بازار دیده می‌شود. وی ادامه داد: نباید فراموش کرد ریشه تحریم‌ها را باراک اوباما رقم زد اما به شکلی مؤدبانه و با لبخند تحریم‌ها را علیه ما به کار برد. ترامپ هم تحریم‌ها را ادامه داد اما با هیجان. هرچند ترامپ دو ماه دیگر فرصت دارد تا مگر دوباره به کاخ سفید بازگردد اما باید به‌دنبال این مسأله بود که اگر بایدن هم برنده انتخابات شود، باید تحریم‌های نفتی و…  را بردارد تا ما به یک ثبات و پایداری در اقتصاد دست یابیم. مهم این است که صادرات نفت و منابع ارزی داشته باشیم و صادرات غیر‌نفتی را از سرگیریم و نقل و انتقال پول و صادرات قانونی خودمان را داشته باشیم و‌گرنه آمدن بایدن به قدرت، مشکلی از ما حل نخواهد کرد.

عباس آرگون با اشاره به اینکه نوساناتی که در بازار می‌بینیم بیشتر هیجانی است، تصریح کرد: ۲۰ تا ۳۰‌درصد در بهای دلار و سکه نوسان قیمت وجود دارد .این نتیجه هیجان است و انتظار بیشتر از این هم می‌شود. باید صبر کرد تا به شرایط عادی برگردیم و اگر گشایشی که در بالا اشاره کردم روی دهد حتماً   کاهش قیمت زیادی در بهای دلار یا سکه مشاهده خواهیم کرد. محمد کشتی‌آرای، نایب ‌رییس اتحادیه طلا و جواهر در گفت‌وگو با «تسنیم» تأکید کرد: برخی دلال‌ها می‌خواهند برای کاهش ضرر خود با بالا بردن ساختگی قیمت‌ها، خریدهای قبلی‌شان را تبدیل به نقد کنند و به همین دلیل هم سعی در افزایش قیمت‌ها در معاملات فردایی دارند. گفتنی است؛ در کانال‌های تلگرامی و گروه‌های معاملاتی طلا و ارز و خودرو، اتحادی شکل گرفته است تا مانع از حرکت نقدینگی به‌سمت بازار سرمایه شود تا جایی که فعالان این کانال‌ها سعی دارند با منفی جلوه دادن بازار بورس و انتشار شایعات، کماکان بورس را ریزشی کنند و اجازه ندهند پول‌ها از این بازارها
خارج شود.
هرچند بورس به‌دلیل سیاست‌های غلط همچنان قرمز است، اما با تخلیه حباب طلا، ارز و تراز شدن بازار، نقدینگی قطعاً به سمت بورس هدایت خواهد شد و با روند کاهش نرخ دلار که صرافی‌ها و فعالان بازار ارز تاکید دارند که برخلاف روزهای قبل این روند کاهشی ادامه‌دار خواهد بود تا جایی که دلار ۲۰هزار تومانی و حتی کمتر از آن دور از ذهن نخواهد بود، نقدینگی‌ها در بازار راهی به‌جز بازار سرمایه نخواهد داشت.

تاریخ انتشار : ۱۸ آبان ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۱۸
شناسه مطلب : 18800
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی