وزیر امور خارجه تصریح کرد: در نشست سازمان ملل متحد باید تروریسم اقتصادی آمریکا به اطلاع جامعه جهانی برسد

به گزارش ایلنا، وزیر امور خارجه کشورمان برای شرکت در نشست سازمان ملل وارد نیویورک شد.

محمد جواد ظریف در بدو ورود به نیویورک با اشاره به اجلاس ویژه اقتصادی اجتماعی سازمان ملل، حضور در این نشست را فرصتی برای رسیدگی به میزان پیشرفت در اهداف توسعه پایدار خواند و گفت: جمهوری اسلامی ایران براساس برنامه های ملی و سیاست های خود پیشرفت های بسیار خوبی در این حوزه بر اساس اهداف تنظیم شده در کشور انجام داده و لازم‌ است که این پیشرفت ها به اطلاع سایر کشورها و افکار عمومی برسد.

ظریف همچنین در پاسخ سوالی تصریح کرد در این نشست باید اقداماتی که ایالات متحده کرده در جهت تروریسم اقتصادی و مانع شدن از اجرای روابط عادی بین المللی در حوزه اقتصاد ایجاد کرده تا مانع عمده ای در راه دستیابی به اهداف توسعه پایدار باشد به اطلاع جامعه جهانی برسد.

خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما از ظریف پرسید در سالگرد برجام اگر ۴ سال به عقب برگردیم آیا باز هم پای این سند را امضا می کنید؟

ظریف در پاسخ گفت: حتما این کار را خواهیم کرد.

وی یکی از اهداف اصلی برجام را خارج کردن ایران از اجماع امنیتی خواند و برجام‌ را باعث به هم ریختن طرح رژیم صهیونیستی دانست که در ۴۰ سال گذشته تلاش کرده ایران را در اجماع امنیتی قرار دهد و برجام این راشکاند.

وزیر امور خارجه گفت به همین دلیل هم هست که اسرائیل مهمترین مخالف برجام بوده و آمریکا و تندروهای آمریکا هم این سیاست را دنبال کردند. البته عهدشکنی آمریکا منحصر به برجام نیست و تقریباً هر توافق بین المللی که وجود داشته و حتی توافقاتی که به تایید کنگره رسیده مثل توافق با روسیه و مثل نفتا و یونسکو و سایر توافقات بین المللی که بسیاری از آنها مصوبه کنگره آمریکا بوده را هم‌ شکانده است.

ظریف، اقدام آمریکا در نقض برجام را نشان دهنده غیرقانونی بودن عمل رژیم آمریکا خواند و نه ناکارآمد بودن برجام.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که آیا در سفر به نیویورک دیدارهای دوجانبه با اعضای کنگره نیز خواهد داشت یا خیر گفت: فعلا دیدارهای دوجانبه در چارچوب برنامه ملل متحد طراحی شده است.

وزیر امور خارجه در ادامه، با اشاره به اینکه هنوز شاهد این نبوده ایم که اروپا برای حفظ برجام حاضر به سرمایه گذاری باشد، یادآور شد: میان اینکه برای حفظ یک توافق بین المللی اظهار علاقه و اعلام اراده کنید با اینکه آمادگی برای سرمایه گذاری داشته باشید، تفاوت جدی وجود دارد و اروپایی ها هنوز این را نشان نداده اند.

گفتنی است محمد جواد ظریف در شش روز اقامت خود سخنرانی در سازمان ملل و دیدار با گوترش دبیرکل سازمان را نیز در برنامه دارد.

تاریخ انتشار : ۲۴ تیر ماه ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۰۵
شناسه مطلب : 6431
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی